geodetische en heid moet beter 2015-3 I Geo-Info 45 ander zich niet redelijkerwijs aan het contract houdt, moet de benadeelde een (juridische) actie uit toerekenbare tekortkoming (ofwel 'wanprestatie') kunnen starten met gerede kans op succes. Juist dat succes hangt af van de aard (niet te weinig en niet te veel) en de wijze (helder, duidelijk en objectief) waarop de afspraken zijn vastgelegd. Economische component Er zijn ook economische componenten die er in essentie op neerkomen dat partijen elkaar een redelijk economisch voordeel gunnen. De administraties van de Ministeries zijn niet goed. Dit werd geconcludeerd door zowel de Commissie Elias[3] als eerder al door de Algemene Rekenkamer (AR) in 2007 en 2008[i]. De Commissie Elias concludeert dat de admi nistraties van de ministeries moeten worden aangepast, zodat de kosten van de ICT-projec- ten beter inzichtelijk kunnen worden gemaakt. De ministeries houden slecht bij, wat hun informatisering en automatisering kost. Dit zal voor geo-ICT-projecten niet anders zijn. Deel B van het rapport van de AR spreekt in 2008 al over de noodzaak om de administratie van de projecten te verbeteren om zo beter te kunnen sturen op effectiviteit en efficiency. Wanneer eenmaal is vastgesteld hoe de admin istraties verbeterd moeten worden [2], kunnen de administraties van de ministeries en ook de contracten hierop worden ingericht. Vervolgens kan hierop worden gestuurd, aldus de AR. Ook dit zal gelden voor Geo-ICT-projecten. Gedragscomponenten In veel gevallen verdwijnt een contract na ondertekening ervan in de la [3]. Vaak komt het er helemaal niet meer uit of pas weer als de pro blemen onoplosbaar blijken te zijn. Dit niet of te laat uit de la halen van het contract noemen we gedragscomponenten. De gedragscom ponenten zijn weerbarstige componenten, want hier is een gedragsverandering van de projectmanagers vereist. Daarbij komt nog dat eerst de economische en juridische componen ten duurzaam in orde moeten zijn, voordat de gedragscomponenten kunnen worden veran derd en de projectmanagers kunnen sturen op de bepalingen uit het contract. Projectmanagers vinden het vaak eng om op basis van het contract te sturen omdat de economische en juridische componenten niet in orde zijn, of omdat zij het kil vinden overkomen om op basis van het contract te sturen. Kil of niet, sturen op basis van het contract is essentieel! Immers, daar staat in wat we hebben bedoeld en afgesproken, hoe we dat wijzigen en wat we doen als we het niet met elkaar eens zijn. Natuurlijk moeten de economische en juridische componenten in orde zijn, willen de projectma nagers überhaupt goed kunnen sturen. Dit zijn inhoudelijke onderwerpen en ter zake kundige werkgroepen kunnen standaarden voor bepa lingen van contracten en modellen voor be- en toerekening van kosten maken. Als de econo mische en juridische componenten in orde zijn, kan aan de gedragscomponenten worden gewerkt: de projectmanagers kunnen op basis van de bepalingen uit de contracten sturen. Zij kunnen de artikelen uit het contract vertalen in agendapunten voor het voortgangsoverleg van hun project. Zo kunnen zij de vinger aan de pols houden voor wat betreft het contract, zonder het contract zelfs maar te noemen en zo kan aan contractmanagement worden gedaan zonder de beladenheid, die vaak wordt geassocieerd met contractmanagement. Als de juridische en economische componenten voor elkaar zijn, lijken alle relevante aspecten op de agenda van het voortgangsoverleg aan bod te kunnen komen. Om er zeker van te zijn dat elke belangrijke component zijn plek in het contract vindt, is het goed een lijst met 'lessons learned', al dan niet op het niveau van de Gouden Driehoek Overheid-Bedrijfsleven-Wetenschap, bij te hou den en de standaard of het sjabloon voor het contract met vaste regelmaat te actualiseren. Voor duurzaam succesvol contractmanage ment is, zoals gezegd, een gedragsverandering van in ieder geval de projectmanagers vereist. Echter, ook betrokkenen in andere rollen zoals controllers, maar ook de opdrachtgevers, zul len hun houding en gedrag moeten aanpas sen om duurzame en succesvolle beheersing van geodetische en Geo-ICT projecten en onderliggende contracten mogelijk te maken! Deze gedragsveranderingen zullen zich niet uit zichzelf voordoen maar zullen tot stand moeten worden gebracht met een juiste veranderbegeleiding. De wijze waarop de veranderingen worden ingezet wordt bepaald door de specifieke aspecten van de omgeving (mensen, organisatie, cultuur, etc.). Worden de gedragscomponenten niet goed ingevuld dan zal het in de praktijk voor veel betrokkenen een brug te ver zijn om elkaar succesvol aan te spreken op de gemaakte afspraken en desnoods een (juridische) actie wegens toerekenbare tekortkoming te starten. Slotopmerkingen Het is te kort door de bocht om te verwachten dat contractmanagement voor geodetische en Geo-ICT-projecten bij de overheid beter wordt door hier alleen maar aandacht voor te vragen. Eerst dienen de economische en juridische componenten van het contract duurzaam in orde te zijn. Vervolgens moeten de gedragscomponenten duurzaam in orde worden gebracht. Dan pas kan en wil de projectmanager op het contract sturen. Juist voor de wil is een gedragsverandering nodig, die top-down moet worden gecreëerd. In een vervolgartikel dat wordt gepubliceerd in Geo-Info wordt dieper ingegaan op respec tievelijk de juridische, de economische en de gedragscomponenten. Referenties 1. Zie ook de Commissie Elias in conclusie 9 op pagina 19 van haar rapport 2. Zie ook conclusie 9 van de Commissie Elias op blz. 19 van haar rapport 3. Zie bijvoorbeeld pag. 81 van het rapport van de Commissie Elias. 4. Zie bijvoorbeeld Algemene Rekenkamer, Lessen uit ICT-pro- jecten bij de overheid, Deel A, 29 november 2007, pag. 10 en Algemene Rekenkamer, Lessen uit ICT-projecten bij de overheid, Deel B, 1 juli 2008, pag. 36. s I mr.ir. Jos C. Anneveld is DGA van Cernan BV en als onaf- hankkelijk adviseur verbonden aan AeroVision BV. Hij oriën- teert zich momenteel op een promotietraject bijprof.mr Aernout H.J. Schmidt, hoogleraar Recht en Informatica bij de Universiteit Leiden, Faculteit Rechtsgeleerdheid, Instituut voor Metajuridica. De heer Anneveld is te bereiken via jos.anneveld@aerovision.nl Ronald Vroom is als senior pro curement specialist verbonden aan Procure-IT, onderdeel van Emeritor. Hij is gespecialiseerd in IT-sourcing en aanbeste- dingsrecht. Hij is te bereiken via R.vroom@procure-it.com

Geo-Info | 2015 | | pagina 47