2015-3 I Geo-Info 47 Bort Koelewijn kijkt naar een van Schilders visualisaties en Schilder legt uit aan CdK Leen Verbeek. m Jans erfgoed als portfolio in gedrukte vorm over handigd: een fraaie compilatie! (en Jan inmiddels geridderd) en de logo's van de provincie Flevoland. Toon aangevend, beeldbepalend en identificerend. Wanneer je je eenmaal hebt verdiept in de bijzondere kartografie van Flevoland, waarover meermalen in dit blad en in het verleden in het Kartografisch Tijdschrift is gepubliceerd, dan laten een paar dingen je niet meer los en zie je de wereld anders: met de kleuren en het lijnenspel van de grondlegger van deze speci ale vorm van kartografie kom je in de wereld van Jan Schilder. We mogen er geen grapjes over maken, maar zijn naam heeft hij mee: hij is erin geslaagd om landschappen en kaarten vorm te geven, te begrijpen en af te beelden alsof hij Schilder was. Nee: hij is het! Dat werd op heldere wijze onderstreept door Ferjan Ormeling, emeritus professor kartografie van de universiteit van Utrecht. Hij begon zijn toelichting op de Flevolandse kartografie vanuit de parallellen die hij ziet met de situatie in voormalig Nederlands-I ndië: ook daar bestaat een strakke interactie tussen landmeetkundig werk en kartografie, vaak gestoeld op een onorthodoxe aanpak. Net als in Flevoland, waar anders dan elders niet de gemeente, Rijks waterstaat, kadaster, TDN of nutsbedrijven de maat slaan, maar alles in eigen hand en onder eigen regie werd afgehandeld door de afdeling landmeetkundig werk (ALW) van de RIJP met daarbinnen de sectie Bijzonder Tekenwerk. Vanaf 1965 werden bijzondere kaartproducties, zoals inrichtings- en grondgebruikskaarten van het dynamische ontwikkelingsgebied, vervaardigd. Eerst nog op traditionele wijze maar al snel werden ook daar de digitale productietechnie ken ingevoerd. (Ormeling brak nog een lans voor het aangesloten zijn bij een vakvereniging: door deelname aan een door de NVK georganiseerde studiereis naar de Engelse Ordnance Survey en Hydrographic Service raakte Jan Schilder geïnspireerd door vormgeving en kleurgebruik van deze diensten. Ormeling koppelde daaraan de oproep aan werkgevers hierin vooral facilite- rend te zijn.) Na een vergelijk van de standaard topografische kaart 1:25.000 met een Flevolandse evenknie bleek waarom de laatste zoveel beter was: communicatief, qua kaartinhoud, qua zeg gingskracht en, niet onbelangrijk, qua actualiteit. De toenmalige topografische dienst kon de ontwikkelsnelheid in dit dynamische gebied niet vangen met haar 10-jaarlijkse kaartvernieuwing en dus maakte men dit product zelf. Zo werd Flevoland steeds meer een kraamkamer van nieuwe concepten. Ormeling nam de toe hoorders mee in een fraai overzicht van wat er allemaal tot stand is gebracht, zowel kartogra- fisch als qua vormgeving en ontwikkeling van eigenzinnig maar zeer functioneel symbool- gebruik. Ook later, wanneer meer en meer via beeldschermen werd gecommuniceerd, bleef deze vorm van kartografie fier overeind; met een weliswaar 'harder' kleurenpalet nog steeds tot de verbeelding sprekend. Een mooi gebaar was het om de opening van deze expositie ook te beschouwen als de aftrap van het door ICA georganiseerde IMY (International Map Year), waarover later dit jaar in Geo-Info meer in een kartografische special gewijd aan het IMY. Jan Schilder bleef zoals gewoonlijk bescheiden onder al deze mooie woorden en gaf in reflec tie nog mee dat hij blij was zoveel betekend te mogen hebben voor 50 jaar Flevokartografie. Zijn liefde voor vormgeving, dienstbaarheid aan visualisaties, het inspireren van jonge mensen en zijn roeping om ruimtelijke informatie vorm te geven stak hij niet onder stoelen of banken. Hij heeft, daartoe gefaci- liteerd in vele opzichten, de nieuwe wereld vormgegeven. Dat bijzondere feit bracht de met ambtsket ting gesierde, maar buiten eigen territorium opererende, Kamper burgemeester Bort Koele wijn ertoe om zijn stadgenoot in het zonnetje te zetten. Na een korte schets over Jans jeugd, waarin hij al IJsselbeelden op papier vastlegde, en langzamerhand zijn interesse voor tekenen, schilderen en typografisch werk ontwikkelde, zag hij een doorgaande lijn naar zijn latere beroep als bijzonder kartograaf bij de RIJP. Zijn inspiratie halend uit het landschap van de IJsseldelta, objecten terugbrengend tot de essentie door een speelse integratie van tech niek en kunst en daarmee zijn eigen beeldtaal ontwikkelend. Mens, kartograaf en kunstenaar. Daar bleef het niet bij: Koelewijn mocht na de gedenkwaardige woorden 'Het heeft Zijne Koninklijke Hoogheid behaagd etc.' Jan Schil der namens dezelfde Hoogheid de ereversier- selen, behorend bij zijn benoeming tot Ridder in de orde van Oranje Nassau, opspelden. Hierna gaf Jan nog een fraai overzicht van zijn carrière, ooit begonnen in het Flevo Gebouw te Zwolle, terugblikkend op de ontwikkeling van de kartografie onder en vanuit zijn handen, van RIJP naar uiteindelijk de provincie Flevoland. Kartografie begint in essentie in een punt. Een landmeetkundig punt. Jan sloot af met de conclusie dat we nu door al onze smartphones en tablets zelf meetpunten zijn geworden. Nieuwe kartografie? Zoals in de vorige editie van dit blad aangekon digd is deze expositie te bezichtigen tot 29 augus tus; NieuwlandErfgoed te Lelystad (Oostvaarders- dijk 0113) RoelofKeppel, hoofdredacteur

Geo-Info | 2015 | | pagina 49