De koppeling zorgt niet voor de versnelling Column 2015-3 I Geo-Info Ruim 10 jaar geleden stuurde de NASA een ruimtevaartuig op weg. Met succes landde Philae na 10 jaar op de komeet 67P/Churyumov-Gerasimenko. Onderweg kon de software niet meer aangepast worden. Dit jaar haalden hartchirurgen het nieuws door het toepassen van technologie uit een ander werkveld in hun vakgebied. Met een 3D geprint hartje van een ernstig ziek kind stijgen de overlevingskansen. Een kijkoperatie is niet meer nodig en het hart kan van alle kanten bekeken worden. Twee voorbeelden van innovatie. Innovatie is van levensbelang, ook in onze sector. Ruim 15 jaar geleden was een Eindhovens bedrijf al bezig met het ontwarren van het bord spaghetti; de metafoor voor alle koppelingen binnen een overheidsorganisatie. Aan visie geen gebrek, helaas was het voor menig organisatie nog te vroeg om deze innovatie op waarde te schatten. De voorloper van de service bus, het medium voor de uitwisseling van berichten, heeft de komeet niet bereikt. Eind 2012 begon in ons vakgebied een nieuwe reis. KING, Geonovum en 17 softwareleveranciers ondertekenden op 28 november 2012 een convenant om gezamenlijk de nieuwe berichtenstandaard te ondersteunen, StUF-Geo IMGeo. De uitwisseling van geografische objecten tussen de BGT en de BOR-omgeving, het zogenaamde horizontale berichtenverkeer, was hiermee geborgd. Nu ruim twee jaar later zijn de BOR- en BGT-leveranciers nóg niet in staat om de berichten conform de afgesproken standaard uit te wisselen. Jammer, want dit was nu net de innovatie die we in ons vakgebied kunnen gebruiken. Als tijdelijke oplossing wordt de oude vertrouwde koppeling uit de kast gehaald. Succes verzekerd. De koppeling of het koppelvlak staat synoniem voor het wegblijven van de innovatie. Het ideaalbeeld van een service- gerichte architectuur, waar een gebruiker een vraag kan stellen zonder dat hij of zij zich af hoeft te vragen waar het antwoord vandaan komt, lijkt nog ver weg. Een ICT-omgeving zonder maat werk en waar standaarden echte standaarden zijn. Als we een elektrisch apparaat kopen dan controleren we toch ook niet of de stekker wel in het stopcontact past? Op papier is deze omgeving dichterbij dan menigeen denkt. Maar wat gaat er mis? De innovatie blijft achter, goede ideeën hebben nog te weinig voedingsbodem; De ICT-omgeving van de overheid is complex. Het aantal applicaties binnen een overheidsorganisatie is zeer groot. En veel van deze applicaties moeten ook nog met elkaar praten; Koppelingen zijn nog steeds gemakkelijker te implementeren dan berichtenverkeer. Er is voor het beheer van een servicege- richte architectuur specialistische kennis nodig. Deze is niet in elke organisatie voor handen en ook niet altijd betaalbaar; Standaarden zijn niet volwassen genoeg. Leveranciers hebben hun handen vol om deze standaarden te implementeren binnen hun eigen software; Uitwisselen via berichten is eigenlijk al voor de eigenlijke uitrol verouderde technologie. We gaan toch ook niet meer Windows XP uitrollen? Om niet die bekende man aan de wal te worden, willen we een handvat bieden voor een oplossing van dit complexe probleem. Het begint met een stuk bewustwording. Dit is een sectorbreedprobleem van de standaardisatie-specialisten in Den Haag, de leveranciers, de overheid en alle anderen die in de ICT-sector actief zijn Na de bewustwording komen de positieve voorbeelden. Voorbeelden die ook best van buiten mogen komen. Voor beelden die laten zien dat innovatie positief is en dat we er alles aan moeten doen om deze te stimuleren. Overheid en leveranciers moeten samen aan de slag. Leveranciers moeten het vertrouwen krijgen dat ze oplossingen kunnen uitwerken en de overheid moet pro-actief meedenken bij het bedenken van de oplossingen. Om deze bewustwording een zetje te helpen geven we hier alvast twee voorbeelden: Het introduceren van halffabricaten voor de applicatiecom ponenten die voor de berichtenuitwisseling moeten zorgen. Op deze manier hoeven de leveranciers niet allemaal het wiel uit te vinden en het maken van deze componenten is voor de meeste leveranciers ook geen core-business; Het inzetten van bestaande software voor nieuwe processen. Een omgeving voor het beheren van de openbare ruimte kan ook ingezet worden voor het beheren van gemeentelijk vastgoed of voor het in kaart brengen door een omgevings- dienst van milieudelicten. U zet uw afvalbak toch ook met handvat naar de straat? Dan kunnen we meteen de oude koppelvlakken weggooien. Heren4 Jochem Mollema Leen Murre Willem Sosef Harry van der Werf Heren4, het samenwerkingsverband van adviseurs in het werkveld van geo-informatiemanagement, gaat verder onder de naam Informatiegeleiders. Antwoorden zoeken op complexe vragen, het leggen van verbindingen en het optimaliseren van ICT-omgevingen, voorbeelden waar het geleiden van informatie een belangrijk middel is.

Geo-Info | 2015 | | pagina 51