geen bewijs voor) plek van Erasmus' geboor tehuis komt uitgebreid aan de orde, inclusief de nepgevel die tot aan de oorlog de locatie van het pand moest verbeelden. Er komt overigens een nieuw monument: onlangs heeft een prijsvraag van het Comité Erasmus, Icoon van Rotterdam als winnaar een vóór 1 april 2016 te realiseren nieuw monument op deze plek opgeleverd, in de vorm van een vrijstaand geveltje. Zie www.rotterdam.nl/ dianadegraafwintprijsvraagmarkeringgeboor- teplaatserasmus. Alle transportakten zijn geanalyseerd en gerubriceerd, alle bouwtekeningen van het 'geboorteblok' geraadpleegd. Hij heeft alle bronnen, waar dat relevant was, over elkaar geprojecteerd in 2D en in 3D. Zo maakt hij heel goed inzichtelijk hoe de vroegste, de latere en de huidige toestanden zich tot elkaar verhou den. (Natuurlijk weten we wel dat Rotterdam in 1940 verwoest is, maar door zorgvuldig oud op nieuw te projecteren, wordt die enorme impact wel zeer inzichtelijk.) De gedegenheid waarmee de auteur alle dossiers heeft geana lyseerd is adembenemend, de zorgvuldigheid waarmee hij de geometrische inpassingen van alle bronnen heeft weten te realiseren wekt bewondering, het nut van hulpkaarten voor inzichtelijk maken van wijzigingen is door Van der Schans tot het uiterste toegepast, en het experiment met de uitbeelding in 3D van de kadastrale hulpkaarten tot 1842 is origineel. Een zogeheten 'grensboekenatlas' met ruim 1000 titels (en uiteraard afbeeldingen van de omslagen) van boeken over grenzen in de breedste zin van het woord maakt de DVD compleet. Voorts zijn alle stukken die de auteur heeft gebruikt als hogekwaliteitsscans op de DVD terug te vinden. Ik heb uren over dit kleine stukje aarde gezworven, geboeid door wat er allemaal over te vinden is. De publicatie is mede geslaagd door de soepele schrijfstijl en de vele hoogkwalitatieve illustraties. En dan is dit, zoals Van der Schans zelf al aangeeft, nog (lang) niet alles. Hij heeft dan ook niet gestreefd naar volledigheid, maar meer naar een aantal aan sprekende onderdelen. Echt compleet zal (en kan) het wel nooit worden. En je hoeft geen Rotterdammer te zijn (ben ik ook niet - AvdM) om dit interessant te vinden: het gebruik van historische geo-informatie en toepassen van geodetische technieken is fascinerend genoeg. Aanbevolen! Ad van der Meer

Geo-Info | 2015 | | pagina 55