2015-3 I Geo-Info 55 Tekenkamer Topografische Dienst, ca. 1910 (www.beeldbank-dhc.nl, uit Kadastermuseum). beeldbank, werd door de leden van de werk groep ook hard gewerkt aan het categoriseren en registreren van het vele beeldmateriaal. Voor het categoriseren is gekozen voor de vol gende, ook op de website van de beeldbank terug te vinden hoofdthema's met bijbeho rende subthema's: Mathematische geodesie en puntsbepaling, met de subthema's: RD en landmeten, NAP en water passen, hydrografie, landinrichting, bouwmeten, maatvoering en overig. Satelliet en fysische geodesie, met de subthe ma's: Remote Sensing, GPS, zwaartekracht, en overig. Fotogrammetrie, met de subthema's: Remote Sen sing, luchtfotogrammetrie, terrestrische fotogram metrie, en overig. Onderwijs en voorlichting, met de subthema's: Academisch, HBO, MBO, LBO, bedrijfsonderwijs en overig. Kartografie en geoinformatie, met de sub thema's: Topografisch, kadastraal, hydrografisch, thematisch en overig. Objecten en personen, met de subthema's: Markante gebouwen/objecten, markante personen. Binnen de subthema's treft u onder andere series aan van tot een bepaald onderwerp behorende beelden of van losstaande enkelvoudige beelden met een eigen onderwerp. U kunt selecteren op foto/dia (geen onderscheid in de beeldbank) en film, waarbij uiteraard de series voorkomen onder de foto-/diabeelden en niet zozeer onder de filmpjes. Soms kon een foto of dia in meerdere categorieën worden ingedeeld. In dat geval is of de meest voor de hand liggende keuze gemaakt, of de foto of dia in beide categorieën geplaatst. Eind 2014 was het proces van registreren en categoriseren zó ver gevorderd dat rond de jaarwisseling een grote hoeveelheid materiaal op de website van De Hollandse Cirkel c.q. de website Beeldmateriaal kon worden geplaatst. Bij het bewerken van het materiaal zijn alle foto's, dia's of filmpjes van een summiere omschrijving voorzien. Omdat de werkgroep vanzelfsprekend niet over alle informatie over de getoonde objecten beschikt, zijn deze omschrijvingen bewust summier gehouden en dus nog verre van volledig. Hulp gevraagd De werkgroep wil daarom bij deze de hulp inroe pen van de lezers van dit tijdschrift en van de bezoekers van de beeldbank op de website van De Hollandse Cirkel (www.hollandsecirkel.nl) voor het zo veel en zo goed mogelijk aanvullen van de omschrijvingen bij het getoonde beeldmateriaal. Daarbij is ook een directe benadering van de beeldbank mogelijk via www.beeldbank-dhc.nl. Vele lezers en websitebezoekers hebben zich in het verleden immers met heel specifieke aspecten van ons vakgebied beziggehouden, en daarom kunnen juist zij veel detailinformatie toevoegen aan het beschikbare materiaal. Wij denken daarbij vooral aan specifieke aanvul lende vakinhoudelijke informatie, informatie over locaties, dateringen, informatie over personen etc, etc. Om het u gemakkelijk te maken is bij elk beeld dat u op de beeldbank oproept de moge lijkheid geboden om, hetzij een eerste reactie te geven, hetzij een reactie toe te voegen op eerder geplaatste reacties. Klikt u op een van beide opties onder foto/dia of filmpje, dan verschijnt er een invulscherm dat voor zich spreekt. Nadat u uw reactie hebt ingetypt wordt nog gevraagd om een controlewoord of -zin in te typen. Als u vervolgens de knop "toevoegen" activeert wordt uw bericht automatisch verzonden naar de beheerders van de beeldbank. Uw reactie of commentaar wordt niet meteen opgenomen in de definitieve omschrijving van het betreffende plaatje. De reacties blijven wel zichtbaar op de beeldbank voor andere bezoekers, die vervolgens ook op hun beurt nog een reactie of aanvullende informatie kunnen toevoegen. Regelmatig zal de werkgroep de aangeleverde reacties bekijken en aan de hand daarvan een definitieve tekst bij het betreffende beeld plaat sen. Pas als de definitieve tekst vaststaat worden de voorafgaande reacties uit de beeldbank verwijderd. De werkgroep hoopt met uw hulp op deze wijze de beeldbank te kunnen optima liseren. Nieuw beeldmateriaal van harte welkom Niet alle hiervóór genoemde thema's en subgroepen zijn even goed bedeeld met beeldmateriaal. Er zijn de nodige thema's bij waar o.i. vooralsnog te weinig beeldmateriaal van voorhanden is. Aanvullend beeldmateriaal voor met name de karig bedeelde thema's is dan ook van harte welkom. Ook daarvoor roepen wij dus graag uw hulp in. Namens de werkgroep wil ik u graag vragen de beeldbank regelmatig te raad plegen, en uw reacties te plaatsen. Bij voorbaat dank voor uw inzet en bijdrage. Henk Leenders (Werkgroep Historisch Geodetisch Beeldmateriaal)

Geo-Info | 2015 | | pagina 57