Evaluatie van innovatieve landregistratie-instrumenten in sub-Sahara Afrika Drie cases binnen een peri-urbane context Sub-Sahara Afrika verstedelijkt in een snel tempo. Het grootste probleem is dat de landen niet de juiste instrumenten tot hun beschikking hebben om die stedelijke groei beheersbaar te laten plaatsvinden. Omdat het bestuur er niet in slaagt voldoende land uit te geven, zullen de burgers het land op informele wijze in bezit nemen. Hierdoor lopen ze het risico op een later tijdstip zonder compensatie van gedane investeringen van het land te worden verdreven. Dit artikel evalueert diverse instrumenten om gronduitgifte te vergemakkelijken en informeel grondbezit te formaliseren. Het is een onderdeel van een recent promotieonderzoek (Asperen, 2014), waarover in Geo-Info 6, 2014 al kort is bericht. 4 Geo-Info I 2015-3 Door Paul van Asperen De informele status van grondbezit leidt vaak tot angst bij de grondbezitters om te investeren in het verbeteren van hun woningen, terwijl diezelfde status de overheid ook verhindert te investeren in de verbetering van de nutsvoorzie ningen. Een van de belangrijkste doelstellingen van formalisering van het grondbezit is om de armoede terug te dringen. Sub-Sahara Afrika behoort tot de armste regio's ter wereld: 52% van de bevolking leeft van een inkomen onder de armoedegrens van 1,25 dollar per dag. Hoewel de meerderheid van deze groep momenteel op het platteland leeft, zal de armoede in stedelijke gebieden toenemen als gevolg van de toene mende verstedelijking. Deze verstedelijking vindt grotendeels plaats in de peri-urbane gebieden. Meerdere landrechtsystemen Peri-urbane gebieden zijn dynamisch en heterogeen, zowel in tijd en als in ruimte. Een van de belangrijkste kenmerken van de peri- urbane gebieden in sub-Sahara Afrika is het naast elkaar bestaan van meerdere landrecht systemen. Dit kan deels worden toegeschre ven aan de geschiedenis van deze regio. De meeste landen hebben twee parallelle systemen: een traditioneel en een overheids systeem. De traditionele systemen bevatten de landrechten zoals bepaald in het aloude traditionele recht, het overheidssysteem is geïntroduceerd door koloniale machten en is dikwijls gehandhaafd na de onafhankelijk heid. De traditionele systemen zijn inherent dynamisch omdat ze zich continu aanpassen aan de veranderende omstandigheden, zoals verstedelijking. Sommige aanpassingen in de traditionele systemen, met name de koop en verkoop van land, worden vanuit theoretisch oogpunt onwenselijk geacht, maar komen desondanks vaak voor. Wanneer het overheids- Figuur 1 - Uitsnede topografische kaart 1:50.000 Oshakati 1996 (niet op schaal, ©Ministry of Lands and Resettlement, Namibië). QKhüuu C+fT"*ÜHV hUnixJ kanos Group cl huts flAKATI

Geo-Info | 2015 | | pagina 6