Armen kunnen niet deelnemen aan formalisatie-proces door hoge kosten Geo-Info I 2015-3 De landproblematiek in Oshakati wordt verder gecompliceerd door het feit dat ongeveer 50% van het gebied gevoelig is voor overstromingen. Deze gebieden zijn al deels bebouwd door infor mele grondbezitters, en dragen een verhoogd risico op gedwongen verplaatsing, zelfs wanneer zij zijn geregistreerd en erkend door de gemeente. vinden zo veel mogelijk plaats onder toezicht van het plaatselijke wijkontwikkelingscomité, bestaande uit vrijwilligers aangestuurd door het gemeenteraadslid die de wijk vertegen woordigt in het gemeentebestuur. Dit comité is een belangrijke leverancier van informatie in het formalisatie-proces. Figuur 4 - Illegaal grondbezit in Oshakati. Oshakati Oshakati (zie figuur 1) was van bijzonder belang, omdat daar een innovatief flexibel landrechtsys teem is getest. Het wordt beschouwd als een van de meest recente innovatieve instrumenten voor de bescherming van landbezit van de armen binnen een stedelijke context. Het voorziet in betaalbare, eenvoudige en beschermde rechten die kunnen worden opgewaardeerd: een zoge naamd start-landrecht en een landbezitsrecht. De uitgevoerde testen bleken slechts beperkt in opzet met een focus op landmeetkundige methoden, er waren geen innovatieve landrech ten uitgegeven en geregistreerd. De wet is pas in 2012 vastgesteld, vier jaar na het veldwerk. Echter, er was al langere tijd een instrument in gebruik, wat sterk lijkt op de principes van het flexibele landrechtsysteem: de zogenaamde spaarge- meenschap. Dit is een privaat initiatief, gesteund door lokale organisaties zoals de Shack Dweller Federation of Namibia (SDFN; Muller en Mbanga, 2012). De spaargemeenschap krijgt als groep een groot stuk land van de gemeente toegewezen, wat daarna onderling wordt verdeeld en waarbij in eigen beheer individuele landrechten worden uitgegeven. Daarnaast bleek dat de meerderheid van informele grondbezitters door de gemeente wel werden erkend, wat ook als een innovatief instrument kan worden beschouwd. Ondanks het erkende informele grondbezit en de spaargemeenschappen, blijven mensen zich illegaal vestigen (zie figuur 4). wordt opgeëist door het gemeentebestuur van Lusaka als de traditionele autoriteit. Het gebied wordt gekenmerkt door een snelle verstedelijking met een levendige informele grondmarkt. Het gemeentebestuur is begon nen met de voorbereidingen om de wijk te formaliseren door middel van de Wet op de wijkverbetering. Een deel van Chazanga is als wijkverbeteringsgebied aangemerkt waarbin nen informele landbezitters een gebruiksrecht kunnen verkrijgen. Volgens Matibini (2002) is de toename van de rechtszekerheid van uit juridisch oogpunt beperkt, omdat het gemeentebestuur nog veel macht kan blijven uitoefenen. In het verleden is de algemene Zambiaanse landwet toegepast om individu ele traditionele landrechten naar erfpacht om te zetten, wat te beschouwen is als een con ventioneel instrument. Dergelijke omzettingen zijn juridisch onmogelijk op gemeentegrond, maar hebben wel plaatsgevonden vanwege de onduidelijkheid over de status van het gebied. De overige informele landtransacties Peri-urbaan Gaborone Het grondgebied van Gaborone, de hoofdstad van Botswana, is bijna volledig bebouwd. Nieuwkomers worden grotendeels geab sorbeerd in de omliggende dorpen, zoals Tlokweng en Mogoditshane. In deze dorpen gelden andere wetten dan in de stad; in de dorpen is de tribale landwet van toepassing. Deze wet heeft het oorspronkelijk traditionele recht getransformeerd naar het overheids systeem. Het biedt mogelijkheden voor de verstrekking van certificaten van traditioneel landbezit door het ingestelde landbestuur, de zogenaamde lokale Land Boards. De meerder- Chazanga Chazanga is een informele wijk in het noorden van Lusaka (zie figuur 5), die zowel Figuur5 - Hoofdstraat Chazanga.

Geo-Info | 2015 | | pagina 8