Kartografisch onderwijs: twee IMY Er zijn in Nederland een aantal instituten waar cursussen met betrekking tot kartografie gevolgd kunnen worden. Twee van de hieronder genoemde instellingen, de Hogeschool Utrecht en Nieuwland, zullen zich in dit artikel nader voorstellen. 8 Geo-Info I 2015-4 Door Jonna Bosch, Elger Heere en Peter Kaspers Op hbo-niveau zijn dat de HAS in Den Bosch, waar de opleiding Geomedia Design gevolgd kan worden. Deze opleiding kan vanaf dit jaar ook gevolgd worden aan de CAH Vilentum Hogeschool in Almere. De Hogeschool Utrecht neemt Geo-ICT en Kartografie op in zijn nieuwe opleiding Bachelor of Built Environment. Op universitair niveau kan kartografie gestudeerd worden aan de Faculty of Geo- information Science and Earth Observation, het voormalige ITC, aan de Universiteit Twente. Ook aan de Universiteit Utrecht, bij de Faculteit Geowetenschappen, kunnen cursussen op het gebied van (GIS-) Kartografie gevolgd worden. Cursussen met betrekking tot de geschie denis van de kartografie kunnen gevolgd worden aan zowel de Universiteit Utrecht als de Universiteit van Amsterdam. Ook is er een aantal masters waarbij kartografie in het curriculum zit. De universiteiten van Utrecht, Wageningen en Twente bieden de GiMA (Geographical Information Management and Application) aan en de Technische Universiteit Delft de master Geomatics. Tenslotte zijn er particuliere opleiders die kartografische cursussen aanbie den. De GeoAcademie is hier afgelopen najaar mee gestart. Nieuwland is een opleider die al wat langer in het kartografische veld actief is. Hbo Geodesie Geo-Informatie Aan de Hogeschool Utrecht kunnen studenten de opleiding Geodesie Geo-informatica volgen, waar een aantal cursussen met een kartografi sche component in is opgenomen. De karto grafische cursussen worden gegeven door Elger Heere. Deze opleiding houdt op te bestaan en gaat op in de nieuwe opleiding Bachelor of Built Environment. Maar ook binnen deze nieuwe opleiding zal kartografie een rol blijven spelen. Kartografie binnen de opleiding GeodesieGeo- informatica: het oude curriculum. De opleiding Geodesie Geo-Informatica, kortweg GEO, maakt tot en met dit jaar deel uit van het Instituut Gebouwde Omgeving (IGO), dat op zijn beurt weer een onderdeel is van de Faculteit Natuur en Techniek (FNT) binnen de Hogeschool Utrecht. Het Insti tuut Gebouwde Omgeving huisvest naast Geodesie ook de opleidingen Bouwkunde, Bouwtechnische Bedrijfskunde, Civiele Tech niek, Milieukunde en Ruimtelijke Ordening en Planologie. GEO wordt in twee varianten aangeboden. Er is de standaard voltijdsvariant, gericht op de reguliere studenten die van de havo of het vwo komen, en er is een duale variant. Deze richt zich op studenten, vaak met een mbo-achter- grond, die al werken in het vakgebied. Er zijn circa 125 studenten GEO, met een jaarlijkse instroom van ongeveer 20 studenten die de voltijdstudie doen en 10 studenten die de duale variant doen. Ongeveer van de studenten studeert af op een landmeetkundig onderwerp, circa doet dat op een Geo-ICT- onderwerp. Per jaar studeren 1 a 2 studenten af op een kartografisch onderwerp, zoals de ontwikkeling van stylesheets, automatische tekstplaatsing, symboolontwerp, etc. Kartografie komt op diverse plekken in het programma terug. De kartografische basisken nis wordt bijgebracht in de cursus Kartografie. Hier worden alle aspecten van topografische en thematische kaarten behandeld. Er wordt ingegaan op kaartelementen zoals kleur, symbolen en teksten, grafische grammatica en diverse thematische kaartsoorten. In een andere cursus, die tegelijk loopt met de cursus Kartografie, wordt GIS geïntroduceerd. Deze twee cursussen komen samen in een project waarin studenten met behulp van ArcGIS een atlas maken. De cursus Kartografie krijgt in het vierde jaar een vervolg met de cursus Visua lisatie. Hier wordt ingegaan op onder meer webkartografie, animaties, mobiele kartogra fie, virtuele werelden, maar ook op ethische aspecten van het gebruik van geo-informatie. Kartografische aspecten kunnen ook terugko men bij de interdisciplinaire projecten in het vierde jaar. Hier hebben studenten de afgelopen jaren onder meer gewerkt aan webapplicaties voor dataontsluiting, 3D-modellen bij civieltech nische werken en een serious game ten behoeve van de ontwikkeling van een spoorzone. Daarnaast zijn er ieder jaar studenten die een kartografische stage of een minor doen. Stages met een kartografische invulling zijn onder meer te vinden bij commerciële bedrij ven als CartoStudio of EMK. Sinds kort kiezen studenten ook steeds vaker voor een minor

Geo-Info | 2015 | | pagina 10