instellingen stellen zich voor l/lieuwland llll HOGESCHOOL llw UTRECHT THEMA Geo-informatie 2015-4 I Geo-Info 9 Datavisualisatie en Infographics, dat wordt gegeven aan de Faculteit voor Communicatie en Journalistiek van de Hogeschool Utrecht. Kartografie in het nieuwe curriculum Maar één en ander gaat veranderen. De overheid heeft bepaald, op advies van de Commissie Van Pernis (2011), dat er een wildgroei is geweest aan techniekopleidingen op hbo-niveau en dat het aantal opleidingen moet worden teruggeschroefd. Daarnaast heeft (een deel van) het werkveld aangege ven dat ze graag breder opgeleide, en dus breder inzetbare, ingenieurs wil. En omdat ook de kosten voor opleidingen met een lage instroom onbeheersbaar dreigen te worden, is besloten tot het samenvoegen van de zes genoemde opleidingen binnen IGO tot één opleiding Bachelor of Built Environment (BBE). Het eerste jaar start in het studiejaar 2015-2016. Vervolgens wordt de BBE gefaseerd ingevoerd. Dat houdt in dat studenten die dit jaar nog met de opleiding GEO zijn begonnen, deze opleiding ook afmaken en niet in de BBE terecht komen. Op het moment van schrijven zijn de con touren van de propedeuse bekend. Aan het ontwerp van de hoofdfase wordt nog volop gewerkt. Alle studenten die bij de BBE binnenkomen krijgen in de propedeuse de cursussen Smart Sustainable Cities, Analyse van de eigen woning, Ontwerp van een brug, Duurzaamheid, een keu zevak Inrichtingsplan voor een buurt of Ontwerp ondergrondse ruimte en Professionele Ontwikke ling. Ook krijgen de studenten twee cursussen waarbij kartografie een belangrijke rol speelt: Buurt in Kaart en Analyse van een bouwlocatie. Alle hier genoemde cursussen komen samen in een afsluitend project Herontwikkeling van een straat, waarbij de integraliteit van de bouwwe reld naar voren komt. De cursus Buurt in Kaart is een uitgebreide voortzetting van de GEO-cursus Kartografie en het project Gegevensverwerking. Studenten maken een atlas van Utrecht, waarin een buurt en thema naar keuze worden uitgelicht. De atlas krijgt de vorm van een Wikibook. De studenten moeten data verzamelen uit data banken, zoals CBS Statline en de georegisters, maar ook interviews afnemen. De gegevens worden verwerkt in GIS, waarna de kaarten gemaakt moeten worden. De atlas moet worden aangevuld met zelfgemaakte foto's, grafieken en andere graphics, zoals bijvoor beeld infographics. Bij de cursus Analyse van een bouwlocatie zal vooral het gebruik van fysisch geografische kaarten centraal staan, maar zullen studenten de bevindingen van hun analyses ook in kaarten presenteren. Het AHN dient gebruikt te worden om een dwarsprofiel van een potentiële bouwlocatie te maken. Aan het programma van de hoofdfase wordt zoals gezegd nog gewerkt. Als team van de huidige opleiding GEO zijn we ons bewust van de kansen die de nieuwe opleiding ons biedt om ook inhoudelijke vernieuwing door te voeren. Thema's, met betrekking tot kartografie, waaraan gedacht wordt zijn onder meer de Omgevingswet en de Laan van de Leefomgeving, big data, virtual reality, sensor inwinningstechnieken, neocartography, realtime-GIS en BIM. Graag gaan we met het bedrijfsleven of met onderzoeksinstellingen in gesprek om deze of andere thema's nader uit te werken, om zo tot een nieuw, actueel en uitdagend studiepro gramma te komen. Nieuwland Geo-Informatie Opleidingen De opleidingen van Nieuwland Geo- Informatie draaien al een lange tijd mee in het Geo-onderwijslandschap. De kans is dan ook groot dat u in uw eigen werksfeer een zogenaamde "Nieuwlander" (iemand die een opleiding bij Nieuwland heeft afgerond) tegenkomt. Dit kan een startende GISser zijn die net van de opleiding Basis Geo-Informatie komt, of een ervaren iemand die zijn of haar kennis heeft bijgespijkerd via de post-hbo- opleiding Geo-informatievoorziening. Voor alle opleidingen geldt dat deze gericht zijn op de leergierige persoon en de voortdurend veranderende praktijk. Zoals de naam al aangeeft, richten de oplei dingen van Nieuwland Geo-Informatie zich op het gehele brede spectrum van de Geo- Informatie, waarbij kartografie een belangrijke rol speelt. In zowel de post-hbo-opleiding Geo-informatievoorziening als de opleiding Basis Geo-Informatie is een blok gereser veerd voor kartografie. Naast deze volledige opleidingen biedt Nieuwland ook modules (e-learning of klassikaal) aan, waaronder de module Kartografie. Een goede kartograaf heeft weet van de theo rie, maar vooral ook van de (on)mogelijkheden die het maken en lezen van een kaart biedt. Daarom ligt de nadruk in de module Kartogra fie op het maken en analyseren van kaarten. De theorie wordt direct teruggekoppeld, door in de groep goede (én slechte) kaarten te bekijken en verbeteren. Maar je leert het meeste door het zelf te doen en door te zien wat anderen van dezelfde opdracht maken. Dit gebeurt aan de hand van cases. Enkele veelgehoorde opmerkingen aan het eind van de module zijn: <Is het nu al afgelo pen?>, <Ik zie nu wel dat een kaart nooit af is, dit kan nog veel beter>, <Een goede kaart maken is nog niet zo makkelijk, ik zou hier nog veel meer van willen weten>. Iets vergelijkbaars hoorden wij onlangs over de opleiding tot Geodataspecialist (maat- werkvorm van de cursus Basis Geo-Informatie) bij de provincie Noord-Holland. Tijdens de diploma-uitreiking benadrukten verschillende cursisten waarin Nieuwland Opleidingen zich onderscheidt: bevlogen docenten, de juiste aansluiting op de praktijk, goede persoonlijke begeleiding en gerichte diepgang. Praktijk- en mensgericht "Iemand die tijdens de opleiding de juiste begeleiding heeft gekregen, moet het geleerde direct toe kunnen passen." Een zin uit onze onderwijsgids die onze kernwaarden

Geo-Info | 2015 | | pagina 11