Zelf bijdragen aan de OpenStreetMap?! Column 2015-4 I Geo-Info Wij van de geo-informatie adviseren Open (Geo-) Data. Velen van ons dragen beroepsmatig bij aan de opbouw en het onderhoud van onze basisgegevens die als Open Data beschikbaar zijn, veelal via de basisregistraties. En wij van de geo hebben toch van onze hobby ons vak gemaakt, of andersom? We zijn bovenmatig vaak bezig met GPS en apps waarbij locatie en kaarten een wezenlijke rol spelen. In veel gevallen wordt er dan vrij vanzelfsprekend gebruik gemaakt van de gegevens van OpenStreetMap, bijvoorbeeld bij de diverse gratis navigatie apps. OpenStreet Map en onze professionele datasets vullen elkaar aan, met elk een eigen nut en noodzaak. Waar ik in deze column aandacht voor wil vragen, is het volgende. Zou een professional in de geo-informatie niet ook zo af en toe een bijdrage aan de open kaart moeten doen? En dan bedoel ik dus vrijwillig en als liefhebber, niet omdat een kaderwet van een basisregistratie hier toe verplicht. Gewoon uit een idee dat u als amateurge bruiker ook een verantwoordelijkheid heeft, en omdat u zich niet kunt verschuilen achter de smoes van de onwetendheid. Mijn basisgedachte voor dit stukje was, om een beknopte handleiding hoe-voeg-ik-iets-toe-aan-OpenStreetMap te maken. Hierbij speelt mee dat in mijn buurt twee jaar geleden een "fietsstraat" is gemaakt, een op het shared-space principe gebaseerde verkeerskundig fenomeen dat ergens tussen een fietspad en een weg voor bestemmingsverkeer in zit. Daarbij is er een deel eenrichtingsverkeer gemaakt, waarbij tot mijn ergernis mijn navigatie-apps nog steeds denken dat je daar ook de andere kant op mag rijden. Met andere woorden: een welbegrepen eigenbelang om de kaart hier op aan te passen. Hieronder mijn ervaring. Om te kunnen bijdragen aan OpenStreetMap, lijkt het voor de hand te liggen om naar www.openstreetmap.nl te gaan en te kiezen voor "Zelf bijdragen, Zelf de kaart bewerken'! Doe dit niet, want op dit punt ervaart u wellicht nogal een hobbel. De website van OpenStreetMap toont de volgende tekst: "Voor het wijzigen en aanvullen van de informatie in OpenStreetMap bestaan meerdere programma's. De een voudigste is de web interface, genaamd Potlatch. Het meest gebruikte programma is waarschijnlijk JOSM. Omdat deze programma's, net als OpenStreetMap, betrekkelijk jong zijn, zijn deze programma's nog volop in ontwikkeling. We moeten er eerlijk over zijn: geen van de programma's is erg intuïtief en het kost tijd om je er goed in te verdiepen." Er staan ook geen directe verwijzingen bij naar de desbe treffende programma's, dus naar mijn verwachting haakt 90% hier af. Als ik geen deadline voor mijn column had, dan was ik zelf ook afgehaakt. Voor de volhouders levert het zoeken op Google naar de term "potlatch" als eerst hit de volgende beschrijving: "Een potlatch is binnen de antropologie de term voor bij eenkomsten tussen stammen die worden georganiseerd door rivaliserende stamleiders bij Noord-Amerikaanse indianen, waarbij slaven worden doodgeknuppeld, grote hoeveelheden voedsel worden opgegeten en soms vernietigd, of ander soortige, vaak kostbare, geschenken worden gegeven, welke eveneens na afloop vaak vernietigd worden." Ik kan niet zeggen dat dit allemaal erg drempelverlagend werkt. Gelukkig is er een makkelijke manier om dit allemaal te vermijden: ga gewoon direct naar www.openstreetmap.org/ edit en maak daar ter plekke een account aan. Bij het aanma ken moet er een nogal curieuze vraag worden beantwoord of u uit Frankrijk, Italië of uit de rest van de wereld komt, maar verder is het een probleemloze registratie. Log in met het aangemaakte account en kies voor "Beginnen met kaarten maken". Het maken van aanpassingen in de classificatie van wegdelen, zoals eenrichtingsverkeer, maximum snelheid en het type weg, werkt in de praktijk erg goed en makkelijk. Het verwachtingsmanagement op basis van bovenstaande teksten is uitmuntend. Ik liep alleen nog tegen inhoudelijke classificatiezaken aan, zoals: hoe modelleer je met de beschik bare generieke attributen dat een wegdeel een "fietsstraat" is naar Nederlands model? Er blijkt een goede Wiki te zijn, waar in mijn geval precies werd uitgelegd hoe je dat moest doen. Al met al een positieve ervaring. Deze ervaring met OpenStreetMap bewerken is ongeveer gelijk aan het bewerken van Wikipedia. Er zijn wat onbegrijpe lijk hobbels aan het begin van het proces, maar eenmaal bij de daadwerkelijke tools aangeland, blijkt het allemaal verrassend goed te werken. Die hobbels zijn jammer, omdat er naar mijn verwachting veel potentiële bijdragers zullen afhaken. Hope lijk is dit stukje een beetje reclame voor een actiever beheer van de Open Data die we als professionals vaak gebruiken en belangrijk vinden. Een wegbeheerder of beleidsambtenaar zou na afloop van een ingreep in de infrastructuur niet alleen de basisregistraties, maar ook meteen even de OpenStreet Map bij kunnen werken naar de nieuwe situatie, bijvoorbeeld bij een aanpassing in de maximum snelheid of de toeganke lijkheid van een weg. Het effect van een verkeersmaatregel werkt dan sneller en beter door, omdat weggebruikers eerder over de juiste informatie beschikken. ir. Arie Duindam Kadaster arie.duindam@kadaster.nl

Geo-Info | 2015 | | pagina 13