de kaart en de bijzondere it van Amsterdam THEMA 2015-4 I Geo-Info 13 Figuur 2 - Interieur van de kaartenzaal op de tweede verdieping van Bijzondere collecties. lingen op het gebied van boekgeschiedenis, Joodse cultuur, kerkgeschiedenis, kartografie, letterkunde, grafische vormgeving en zoölogie is dit één van de grote erfgoedbibliotheken in Europa. Het erfgoed in de Bijzondere Collecties vertegenwoordigt vele discipli nes in wetenschap en kunst en telt tal van onvervangbare werken met museale kwaliteit, van eeuwenoud tot hedendaags. De verza melingen staan ten dienste van onderwijs en onderzoek, maar ook van een algemeen publiek. Stukken kunnen geraadpleegd worden in de moderne onderzoekszaal en via online beeldbanken. Ze worden uitgelicht in tentoonstellingen, lezingen en presentaties. Sinds 2009 vormen de Bijzondere Collecties en het Allard Pierson Museum, beide gevestigd aan de Oude Turfmarkt (Rokin), de divisie Erfgoed van de Universiteit van Amsterdam. Beide 'gezichten' van de divisie UvA Erfgoed hebben een zelfstandige registratie bij de Nederlandse Museumvereniging. In 2013 bezochten ca. 90.000 mensen de tentoonstel lingen, onder andere over de befaamde en omvangrijke 'Atlas der Neederlanden'. Kartografie bij de Amsterdamse Universiteitsbibliotheek Het verzamelgebied van de afdeling Carto grafie, Geografe en Reizen van de Bijzondere Collecties van de UvA heeft betrekking op de verzamelingen van kaarten, atlassen en globes en op de geografische literatuur. De grote omvang van deze collecties is mede bepaald door het bruikleen van de bibliotheek en de kaartenverzameling van het Koninklijk Neder lands Aardrijkskundig Genootschap (KNAG) uit 1880. Beide hoofdclusters, de KNAG-collecties en de nadien door de Universiteitsbiblio theek verworven collecties, vertonen een grote inhoudelijke en fysieke verwevenheid; zij zijn in 125 jaar 'naar elkaar toe gegroeid'. De verzameling weerspiegelt in grote lijnen de geschiedenis van de westerse, in het bijzonder de Nederlandse kartografie tot op heden. De collectie Kaarten Atlassen behoort tot de grootste in Nederland en tot de grotere in de wereld. Het verzamelgebied omvat 175.000 kaartbladen en ruim 5.000 atlassen. Vele honderden kaarten kunnen als uniek of zeer zeldzaam aangemerkt worden. Historisch geïnteresseerden en beoefenaren van de geesteswetenschappen krijgen steeds meer overwicht op geografen en kartografen. Voor internationale onderzoekers vormt de collectie Nederlandse (Amsterdamse) atlassen en daarmee samenhangende kaarten een zwaartepunt. Een sterk stijgende belangstel ling voor kartografie en de kaartencollectie komt van het brede publiek. Samenwerking vindt regelmatig plaats met de geografen en historici aan de UvA en de his- torisch-kartografen aan de Universiteiten van Utrecht en Leiden, in de vorm van colleges, publicaties en begeleiding in het onderwijs en onderzoek. Voor een uitgebreide geschiedenis van de collectie en verdere achtergrond(en) zie o.a. cf.uba.uva.nl/nl/collecties/kaarten/ publikaties/knagartikel.html. Explokart in Amsterdam In 2013 is aan de wetenschappelijke beoe fening van m.n. de historische kartografie in Amsterdam een nieuwe, krachtige en belangrijke impuls gegeven door de verbinte nis tussen de Bijzondere Collecties van de UvA en het onderzoeksprogramma Explokart. Dit onderzoeksprogramma stelt zich ten doel de inventarisatie, ontsluiting, digitalisering en bestudering van het kartografisch erfgoed in Nederland te bevorderen. Het programma werd meer dan drie decennia geleden opgezet door professor Günther Schilder en groeide uit tot een wereldwijd gerespec teerd instituut. Onder de vlag van Explokart verschenen tal van standaardwerken op het gebied van de historische kartografie, zoals Globi Neerlandici en de series Monumenta Car- tographica Neerlandica en Atlantes Neerlandici.

Geo-Info | 2015 | | pagina 15