IMY 16 I Geo-Info 1 2015-4 niseerd. De eminente historisch-kartograaf Peter van der Krogt neemt de geïnteresseerde leek in zeven of acht stappen mee op een ontdekkingsreis. Daarbij komen de volgende onderwerpen en vragen aan de orde. 1. Wat zijn oude kaarten en wat kunnen we ermee? Introductie Historische Kartografie. 2. De kartering van Nederland van Ptole- maeus tot de Topografische dienst. 3. Abraham Ortelius en Gerard Mercator: de Zuid-Nederlandse kartografie in de 16de eeuw. 4. Stadskartografie. 5. Amsterdamse atlassen in de 17de en 18de eeuw. 6. De aarde is rond: globeproductie in de Nederlanden. 7. Kaarthistorische anekdotes: fouten in kaar ten, waarom staat het noorden boven? Dit programma wordt uitgebreid met een middag gewijd aan zeekartografie, welke wordt verzorgd door em. hoogleraar prof. dr. Günther Schilder. Voorts is het mogelijk om het programma te verrijken met aanvul lende excursies op locatie naar het Scheep- Figuur 4 - Affiche voor de Jansonius-lezing 2015. vaartmuseum, een thema-wandeling door Amsterdam, mogelijk zelfs een buitenlandse expeditie naar het Museum Plantijn (Ant werpen). Jaarlijks vindt in januari de zgn. Jansonius- lezing plaats. De Jansonius-lezingen zijn een initiatief van Explokart, de Bijzondere Collec- ties van de Universiteit van Amsterdam en het Jansonius Fonds. Deze lezing wordt georga niseerd voor alle donateurs, vrijwilligers en geïnteresseerden in de historische kartografie, met als spreker een prominente collega uit binnen- of buitenland in het vak historische kartografie of een sterk historisch gerelateerd vakgebied. De spreker voor januari 2016 is nog niet bekend, hoewel het voor de hand ligt de nieuwe, Amsterdamse bijzondere hoogleraar historische kartografie hiervoor als eerste de gelegenheid te bieden. Door hem te vragen uitdrukkelijk met zijn betoog aan te sluiten bij het Jaar van de Kaart kan de Jansoniuslezing van 2016 ook met recht onder dat vaandel worden geschaard. En verder... En hiermee zijn we er nóg niet. In september van 2015 wordt de benoeming een feit van de nieuwe, bijzondere hoogleraar Historische Kartografie, Bram Vannieuwen- huyze. Hij zal ongetwijfeld initiatieven en activiteiten gaan ontplooien die een impuls zullen betekenen voor de Bijzondere Collecties in het algemeen en de beoefening van de historische kartografie in het bijzonder. Ook in dat kader zal dus het nodige gebeuren dat kan worden gerekend tot de activiteiten die plaatsvinden als onderdeel van het Jaar van de Kaart. Explokart bereidt in 2015 en 2016 de publi catie voor van vier karto-bibliografieën met een uitgebreide historische inleiding, over de Nederlandse Antillen, over de provincies Gelderland en Brabant en over de zeventiende Amsterdamse kaartmaker Frederick de Wit. Hieraan is door tal van particuliere deskundi gen en professionele onderzoekers langdurig gewerkt. De publicatie en met name de presentatie hiervan kan publicitair gezien mede in verband worden gebracht met het Jaar van de Kaart. Ook in 2016 wordt door de Bijzondere Collecties van de UvA een Summer School georganiseerd, waarbij opnieuw de historische kartografie de nodige aandacht krijgt. Het ligt dan uiteraard opnieuw voor de hand deze activiteit dan (ook) te laten plaatsvinden in het kader van het Jaar van de Kaart. Ten slotte zal in 2016 de cursus Historische Kartografie opnieuw worden aangeboden. Ook deze wordt dan mede georganiseerd onder het label van het Jaar van de Kaart. Al met al een rijke oogst aan activiteiten, ideeën en initiatieven. Het is maar goed dat het Jaar van de Kaart 17 maanden duurt Links Bijzondere collecties Universiteit van Amsterdam: www.bijzonderecollecties.uva.nl Explokart: www.explokart.eu ICA: www.icaci.org United Nations Cartography Section: www.un.org/Depts/ Cartographic/english/htmain.htm Contactpersonen Explokart: drs. Paula v. Gestel (PJ.W.vanGestel-vanhetSchip@ uva.nl) en of prof. dr. Ferjan Ormeling (F.J.Ormeling@uva.nl Bijzondere Collecties, afd. Communicatie: drs. Marleen Smit (E.M.Smit@uva.nl Bijzondere Collecties, afd. Kaartenzaal: drs. Reinder Storm (R.Storm@uva.nl Summary - The International Map Year and University of Amsterdam's Special Collections The initiative of the International Cartographic Association and the United Nations to call for an International Year of the Map 2015-2016 is reflected in the activities planned by the Special Collections Section of the University of Amsterdam. Its Map Room which houses some 175.000 maps and 5000 atlases, many of which should be regarded as rare, and which also contains the library and map collection of the Royal Netherlands Geographical Society, is already a center of map research in its own right, but it recently has been strengthened by the incorporation of the historical-cartograph ical Explokart research group, originally part of Utrecht University. Against this background, the Map Room plans for extra IMY activities in the 2015-2016 period are: A presence on facebook, incorporating new maps and commentaries to them every 3 weeks; An exhibition on the Van Santen family of illuminators, who coloured in 17th century pronted maps; A summer school on the history of the book, including atlases; A history of cartography course; The yearly Jansonius-address, given by a renowned specialist in the history of cartography; The appointment in September 1915 of aprofessor in the history of cartography; The publication in 2016 of four new volumes in the Explokart series of cartobi- bliographies. Reirider Storm is conservator Kartografie, Geografe en Reizen van Bijzondere Collecties, Uni versiteit van Amsterdam. Hij is te bereiken via r.storrn@uva.nl.

Geo-Info | 2015 | | pagina 18