Horizontale topografie THEMA Al ruim 40 jaar voel ik mij een kind in het mooie vakgebied van de kartografie. Een beleving dat meer een ontdekkingsreis langs het handwerk en computerwerk van ons vak is geweest.Toen ik in 1967 in dienst trad bij de Afdeling Landmeetkundig Werk van de toenmalige Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders had ik niet het flauwste vermoeden dat mijn werkzo'n vlucht zou nemen. Dat had misschien te maken met het geluk te mogen werken bij één van de kraamkamers van kartografische vernieuwing in Nederland. Een vernieuwing die als 'Polderkartografie' en 'Flevokartografie bekend werd. Flevokartografie is de methode voor het maken van kaarten voor de IJsselmeerpolders en de provincie Flevoland en is nauw verweven met de totale inrichtingstaak voor het nieuwe land. Het werken in jonge en nieuwe situaties was een zodanige uitdaging dat men steeds opnieuw zocht naar een nieuwe kartografische aanpak. Dit bijzondere tekenwerk is telkens gebaseerd op de drie pijlers (geo)informatie, techniek en vormgeving. En dat in de meest moderne zin van het woord. 2015-4 I Geo-Info 17 De grafisch schildering van horizontale topografie. (zie eerdere artikelen in KT 1982. VIII.4, KT 1985. XI.4, KT 1990.XVI.4, KT 1994.XX.1, en Geo Info 2004.1.3, Geo Info 2006.3.9, Geo Info 2007.4.3) Door Jan Schilder Visualisatie Tijdens mijn werk ontdekte ik dat 1) onder deeltjes van een gebied of van een kaart ook kunstzinnig kunnen zijn en mooi om naar te kijken en dat een platte loodrecht geprojec teerde kaart een meerwaarde krijgt als je tevens 2) de horizontale variant laat zien. Een topogra fisch aanzicht of een topografisch dwarsprofiel dus. Dat eerste noem ik maar even 'kartografiek' en het tweede 'topografiek' of wellicht beter 'horizontale topografie' (Ferjan Ormeling). Voor de talrijke publicaties die ik mocht vorm geven over de ontwikkeling van de IJsselmeer polders en Flevoland, heb ik van deze laatste techniek gebruik gemaakt om een betere indruk te geven van een bestaand of van een beoogd stadsaanzicht of landschap. Dat heb ik gedaan vanuit een kartografische optiek, met inbreng van (land)meetkundige gegevens, planinforma tie en een sterke grafische visualisatie. Met drie voorbeelden wil ik dat graag aan u laten zien. Stille Vallei In 2011 werd gestart met de uitvoering van een recreatief natuurplan in het Horsterwold in Flevoland. Een topografisch aanzicht moest een impressie geven van het nieuwe gebied. Skyline van Almere Het project 'Stad aan het Water', naar een plan van Rem Koolhaas uit 2003, zorgde voor een compleet nieuw stadshart van Almere. Op basis van dit plan werd een topografisch aanzicht gemaakt om een beeld te krijgen van de nieuwe skyline. In 2015 is vanaf hetzelfde gezichtspunt een aanzicht op Almere gemaakt van de huidige situatie. Aanzicht op Kampen Horizontale topografie van het historisch centrum van de Hanzestad Kampen. Een op schaal getekend overzicht van één van de mooiste rivierenfronten van Nederland. irktspoort Loodrecht en horizontaal geprojecteerde topografie van de Sint Nicolaas- of Bovenkerk en Korenmarktspoort van Kam pen (detail IJsselfront).

Geo-Info | 2015 | | pagina 19