Het georefereren van oude Geodesie Geo-informatica IMY De Universiteitsbibliotheek Utrecht is voortdurend op zoek naar nieuwe, innovatieve manieren om de collectie te ontsluiten. De kaartcollectie van de UB bevat ongeveer 170.000 kaarten en atlassen van na 1850 en ongeveer 6.000 oudere kartografische documenten. De afgelopen jaren zijn daarvan 120 waterschapskaarten en I00vestingplattegronden uit de periode 1600-1835 gedigitaliseerd; men kan ze zien in twee web tentoonstellingen, en niet alleen als plaatje. Ze zijn ook gegeorefereerd, waardoor ze in Google Maps en Google Earth kunnen worden bekeken. 26 Geo-Info I 2015-4 Door Elger Heere en Marco van Egmond Het georefereren werd uitgevoerd door studen ten van de Hogeschool Utrecht. Er zijn plannen om het georefereren door bezoekers van web tentoonstellingen uit te laten voeren. Dit artikel gaat op zowel op deze web-tentoonstellingen in als op de rol van de studenten die de kaarten hebben gegeorefereerd. Historische kartografie aan de Hogeschool Utrecht De opleiding Geodesie Geo-Informatica is een bacheloropleiding bij het Instituut Gebouwde Omgeving (IGO) aan de Hoge school Utrecht. Van het curriculum van de opleiding Geodesie Geo-informatica maakt een aantal cursussen in de kartografie deel uit. In het eerste jaar wordt, bij de basiscursus Kartografie, ook aandacht besteed aan de geschiedenis van de kartografie in Nederland. Een probleem daarbij was, dat de meeste studenten vooral geïnteresseerd zijn in techniek en geo-informatica en niet zozeer in geschiedenis. Er moest dus een oplossing worden gevonden om de geschiedenis van de kartografie aantrekkelijk te maken voor deze groep studenten. Eén van de manieren om dat te doen is door studenten actief met het oude kaartmateriaal te laten werken. De kans om dit te doen kwam van de Universiteitsbiblio theek Utrecht, die een aantal van haar oude kaarten wilde georefereren met de online tool Georeferencer. Door studenten hiervoor in te zetten konden veel kaarten in een korte tijd worden gegeorefereerd, terwijl zij zelf de weerbarstigheid van het werken met oude kaarten ervoeren. De leerdoelen voor de studenten van dit project waren als volgt. Ze moesten: de problemen ervaren van het werken met oude kaarten; een besef krijgen van de nauwkeurigheid van oude kaarten; leren werken met een cloud applicatie; ervaren hoe crowd-sourcing in zijn werk gaat, en wat de (on)mogelijkheden ervan zijn. Web-tentoonstellingen Bijzondere Collecties van de Universiteits bibliotheek Utrecht Het presenteren van digitale documenten in hun context geeft een toegevoegde waarde. De digitale tentoonstellingen van de Bijzon dere Collecties van de Universiteitsbibliotheek Utrecht bieden een uitgelezen selectie van items uit de verschillende collecties. De meeste van de tentoonstellingen zijn thematisch van aard. De thema's die men tot nu toe heeft gekozen voor een web tentoonstelling zijn: sterrenkunde, kaarten van Holland, 100 thematische kaarten, vestingplat tegronden en kaarten van het waterbeheer. De tentoonstellingen tonen afbeeldingen van complete documenten met betrekking tot een specifiek onderwerp, en geven over bepaalde aspecten en details van de documenten additionele informatie. De verschillende items worden begeleid door gedetailleerde, wetenschappelijke verklaringen. De tentoon stellingen zijn te vinden via de website [1]. De twee laatstgenoemde thema's, vestingplat tegronden en waterstaatkundige kaarten, zijn de onderwerpen waar de studenten van de Hogeschool Utrecht aan hebben meegewerkt. Waterstaatkundige kaarten In 1812 werd Gerrit Moll in Utrecht benoemd tot professor in de wis- en natuurkunde. Ten behoeve van onderwijs en onderzoek verza melde hij een grote collectie documenten die aan de universiteitsbibliotheek werd nagelaten. De collectie bevat ongeveer 1.500 kaarten en een tiental atlassen. Het is een zeer veelzijdige collectie met een belangrijke plaats voor groot schalige waterstaatskaarten van voornamelijk Nederlandse regio's. Hieronder zijn meer dan 150 waterstaatkundige kaarten, samen bestaande uit ongeveer 300 bladen, van de waterschappen, en kaarten van al dan niet uitgevoerde rivieromlei dingen, kanalen en dijken. De waterstaatkundige kaarten binnen de collectie Moll zijn gedetailleerd, nauwkeurig en soms rijkelijk versierd. In dit opzicht vormen

Geo-Info | 2015 | | pagina 28