kaarten door studenten THEMA 2015-4 I Geo-Info 27 Figuur 1 - Kaart van de Wieringerwaard, 1611, door de landmeter Adriaan Anthonisz. (Universiteitsbiblio theek Utrecht, KAART: Moll 223). zij niet alleen een belangrijke bron voor het landschapsonderzoek, maar zijn ze ook aantrekkelijk om naar te kijken. Bovendien pas sen ze in een actueel Nederlands thema: het creëren van meer ruimte voor waterberging en rivieren in het landschap. Figuur 1 laat een voorbeeld zien van een dergelijke kaart, hier van de Wieringerwaard, één van de oudste Nederlandse polders, uit 1611. Tegenwoordig staat waterbeheer sterk in de belangstelling. Vooral in Nederland waar als gevolg van de klimaatverandering en de stijging van de zeespiegel problemen met de waterberging worden verwacht. Maar in het verleden moesten de autoriteiten ook maatregelen nemen met betrekking tot de waterhuishouding. Oude kaarten getuigen hiervan. Vestingplattegronden Tijdens de Spaanse Successieoorlog (1702-1713) wilde de bevolking op de hoogte gehouden worden over de oorlogshandelingen die in Europa plaatsvonden. Boekhandelaren en uitgevers kwamen aan deze vraag tegemoet door brochures en folders uit te geven die de oorlogshandelingen beschreven. De korte teksten daarin gaven een overzicht van de actuele situatie. Ook kranten rapporteerden over de oorlog, maar deze waren vooral lokaal of regionaal georiënteerd. Figuur 2 toont een krantenkaart uit 1708, van de Slag bij Oudenaarde. De uitgevers bereikte een groter publiek met de publicatie van belegerings- kaarten of nieuwskaarten: gedrukte kaarten die een duidelijk beeld gaven van de bele gering of veldslag, met of zonder toelichting. Bovendien toonde de gedrukte vestingplatte gronden de kracht van de versterkte Europese steden. Naast deze belegeringskaarten en ves tingplattegronden kwam tijdens de Spaanse Successieoorlog een ander soort kaarten in zwang: de ingenieurskaarten. Dit waren vooral door militaire ingenieurs getekende, manus- criptkaarten, die bedoeld waren om de lokale vestingwerken te verbeteren. Het werk van de militaire ingenieurs was zeer belangrijk in de oorlogsvoering van die dagen. Beroemde vestingarchitecten zoals Menno van Coehoorn (1641-1704) en Sébastien Le Prestre de Vauban (1633-1707) dankten hun reputatie aan hun ontwerpen van de versterkingen. De Universiteitsbibliotheek Utrecht herbergt een grote collectie van deze belegeringskaar ten, vestingplattegronden en ingenieurskaar ten. Ze bieden een prachtig visueel beeld van de gebeurtenissen tijdens de Spaanse Succes sieoorlog. Ook van veel andere oorlogen in de turbulente 18e eeuw heeft de bibliotheek vaak uniek kartografisch materiaal in bezit. Daarnaast zijn er kleinere aantallen kaarten die getuigen van militaire operaties en situaties uit de 17e en 19e eeuw. Het georefereren Het digitaliseren en online zetten van oude kaarten is één ding, maar door de documen ten te georefereren krijgen ze nog een extra dimensie. Hierdoor wordt het mogelijk om de kaarten te bekijken in bijvoorbeeld Google Earth of in een GIS. Om deze georeferentie tot stand te brengen, wordt gebruik gemaakt van de online applicatie Georeferencer [2]. Georeferencer is een cloud-applicatie of een SaaS (Software as a Service) die werd geïncorporeerd in een, voor het publieke

Geo-Info | 2015 | | pagina 29