IMY 30 I Geo-Info I 2015-4 Het project Het georefereren werd uitgevoerd door eer stejaars studenten Geodesie/Geo-Informatica. Voor hen was het een eerste kennismaking met het werken met oud kaartmateriaal. Om te beginnen werden de studenten uitge nodigd om naar de Universiteitsbibliotheek Utrecht te komen voor een kennismaking met het onderwerp en om de originele oude kaar ten te bekijken. Het werken met digitale scans van oude kaarten is praktisch, maar er gaat niets boven de sensatie van het zien en het vasthouden van het oorspronkelijke materiaal. Vervolgens werd het georefereren zelf op de Hogeschool uitgevoerd, onder toezicht van de kaartbeheerder, een technisch specialist van de bibliotheek en de docent (zie figuur 7a en 7b). Nadat de ca. 120 waterstaatkundige kaarten en ca. 100 militaire kaarten waren gegeorefereerd, moesten de studenten een presentatie geven over hun bevindingen. Het werken met oude oude kaarten bracht voor de studenten een aantal onverwachte zaken met zich mee. Een viertal aspecten viel hierbij op. Figuur 7a en b - Hard werken en veel overleg tijdens het georeferentie-proces (foto door E. Heere). Ten eerste hadden de studenten soms grote problemen met het lokaliseren van de oude kaarten. Vooral de vestingplattegronden waren soms zeer moeilijk te lokaliseren. Als hulpmiddel bij de lokalisatie hadden de studenten enkele atlassen met moderne en i9e-eeuwse topografische kaarten tot hun Figuur 6 - Nauwkeurigheidsanalyse van de kaart van de Wieringerwaard. heen gelegd worden. Hierdoor zijn land schappelijke vergelijkingen tussen kaarten, bijvoorbeeld uit diverse perioden, mogelijk. Ook kunnen de gegeorefereerde kaarten als GIS-bestand worden gedownload, waardoor ze bijvoorbeeld te koppelen zijn aan andere databestanden en er analyses mee uitgevoerd kunnen worden. Voor de bibliotheek is het grote voordeel dat de toegankelijkheid tot de kaarten op deze manier is verbeterd.

Geo-Info | 2015 | | pagina 32