IMY THEMA Mooie website ook niet alles... 32 Geo-Info I 2015-4 Conclusie Was dit project succesvol? Het antwoord van de docent is een volmondig ja. Voor de kaart- beheerder niet helemaal. Voor de docent was het een succes omdat de leerdoelen waarop werd gehoopt, werden behaald. De studenten deden ervaring op met het werken met oude kaarten en ontdekten dat dit iets anders is dan het werken met moderne kaarten. Daarnaast leerden ze over nauwkeurigheidsaspecten van oude kaarten, technische aspecten van het werken met cloud-applicaties en ze leerden ook de fundamenten van crowdsourcing kennen. Voor de kaartbeheerder was het niet helemaal een succesvol project. Het werk dat de studenten hadden gedaan was lang niet altijd nauwkeurig genoeg, en met een aantal kaarten zijn veel fouten gemaakt. Soms waren de studenten helemaal niet in staat om een kaart te georefereren. Hierdoor bleef er nog veel redactiewerk te doen voor de kaartbe- heerder. Op basis van de ervaring met dit project kun nen een paar aanbevelingen over didactische en technische aspecten worden gedaan. Van uit een didactisch oogpunt blijken studenten heel goed te motiveren om te werken aan een project als dit. Ze vinden het leuk om uit de klas gehaald te worden om aan een project te werken dat uniek is. Dat is ook daadwerkelijk het geval, omdat een dergelijk project in Nederland nog niet eerder is gedaan. Ook het competitieve element beviel de studenten goed. Maar hun vermogen om gecon centreerd te werken was betrekkelijk kort. Dat betekent dat zo'n project nooit langer dan een dagdeel kan duren. Eerstejaars studenten blijken een zeer moeilijke groep om een dergelijk project mee te doen. Ze hebben nauwelijks historische geografische kennis en ze hebben meestal nog nooit een oude kaart gezien. Dat maakt het moeilijk om aanbevelingen te doen voor een grootschalig crowdsource-project, waarbij je toch zou verwachten dat de deelnemers tenminste enige historische kennis hebben en al eens een paar oude kaarten gezien hebben. De kwaliteit van het georefereren neemt toe als de deelnemers kennis hebben van het gebied waarop de kaarten betrekking hebben en de geschiedenis ervan. Maar de deelnemers kan het gemakkelijker worden gemaakt, wanneer er tools worden toege voegd aan Georeferencer waarmee de oude kaarten geroteerd kunnen worden. Ook de mogelijkheid om oude topografische kaarten toe te voegen die als referentiekaarten kunnen dienen, zou een verbetering betekenen. Aan beide mogelijkheden wordt gewerkt. Voor de kaartbeheerder is het belangrijk te realiseren dat de controle een belangrijk onderdeel van het project is. Natuurlijk kunnen de deelnemers elkaars werk controleren, zoals in Wikipedia gebeurt, maar er moet een manier gevonden om de kwaliteit te waarborgen. Summary The Utrecht University Library holds a large number of maps. An effective way to open up this collection is to georeference the maps and show them on Google Earth. One single map curator will never be able to georeference some 200.000 cartographic documents, so the help of the crowd is necessary. To gather experience in computer-assisted georeferenc- ing, the Library and the University of Applied Sciences joined together in a small project, where in two sessions 120 water manage ment maps and 100 fortification plans were georeferenced. The maps and plans were georeferenced with the online tool Georeferencer. With this tool it is possible to georeference digitized maps as a crowdsourcing project. The Utrecht University Library is the first library in the Netherlands to use this tool. The georeferencing was performed by first year students, who study Geodesy Geo- Informatics. For them it was a first introduction to work with old maps, which caused specific problems. The experience gathered in this student project will be used to design a large crowdsourcing project. Links 1. Digitale tentoonstellingen Universiteitsbibliotheek Utrecht: bc.library.uu.nl/digital-exhibitions 2. Georeferencer: www.georeferencer.com/ Dr Elger Heere is docent Kartografie aan de Hogeschool Utrecht. Hij is bereikbaar via elger.heere@hu.nl Dr Marco van Egmond is conservator kaarten, atlas sen en gedrukte werken, Universiteitsbibliotheek Utrecht. Hij is bereikbaar via m.vanegmond@uu.nl. De best aardige website van 'Abraham Lincoln's National Museum of Surveying' in Springfield, Illinois (USA) is www.surveyingmu- seum.org/ De verwijzing naar de openingsuren is minder: 'Sadly the museum is closed for the foreseeable future and perhaps forever'. Adri den Boer Abraham Lincoln's Narionai Museum of Surveying

Geo-Info | 2015 | | pagina 34