rten vandaan? THEMA 2015-4 I Geo-Info 37 Tramontana Mezzodi Qreco Levante Tonente Cjar&ino Sirrocco tMaestro heilige Jeruzalem. Het waren kaarten voor zonda ren, niet voor geografen. Ze waren niet bedoeld om afstanden te meten of om plaatsen in hun juiste relatieve locaties weer te geven. Overigens was men er in de Middeleeuwen wel degelijk van overtuigd dat de aarde bolvormig was, maar men wist niet hoe dat op een kaart weer te geven. Het contrast van portolaankaarten met deze map- pae mundi kan niet groter zijn. Portolaankaarten zijn de eerste op schaal getekende kaarten na die van Claudius Ptolemeus uit de late oudheid, maar ze zijn veel nauwkeuriger dan de Ptolemeische kaarten. Ze doen uitgesproken modern aan, maar het meest opmerkelijke kenmerk is dat ze lijken te zijn getekend op de Mercatorprojectie. Dat is ongerijmd, omdat deze projectie pas in 1569 door Gerardus Mercator is geïntroduceerd. Portolaankaarten vertegenwoordigen bovendien een nieuw genre kaart, de zeekaart, en het is verbazend dat deze kaarten geen aanwijsbaar ontwikkelingstraject hebben en verschijnen in het milieu van de maritieme handel in plaats van de wereld van de geestelijke intellectuele elite. Behalve hun ondergewaardeerde belang voor de geschiedenis van de kartografie vertegen woordigen ze een historisch, kartografisch en geodetisch raadsel dat niemand tot dusverre heeft weten op te lossen. Er zijn volop geruststel lende en zelfverzekerde claims van historisch kartografen en historici dat deze kaarten goed te verklaren zijn als producten van middeleeuwse inventiviteit. Niets is echter minder waar. De oorsprong van portolaankaarten is een volstrekt raadsel, zoals duidelijk wordt aan eenieder die iets dieper graaft. Zo beschrijft Tony Campbell, de Britse deskundige op het gebied van porto laankaarten al in 1987 de situatie als volgt: "Van de onderzoeksproblemen rond portolaankaar ten is die van hun oorsprong misschien de meest weerbarstigeOndanks de duizenden geleerde woorden die aan dit onderwerp zijn besteed, zijn de meeste hypothesen over de oorsprong van portolaankaarten slechts hypothesen. Door het ontbreken van onderbouwende feiten lijken zij eerder op scheppingsmythes dan verklaringen." Sinds 1987 zijn geen wezenlijk nieuwe inzichten toegevoegd, tot mijn doctoraal onderzoek. Het is overigens niet zo verwonderlijk dat historici and historisch kartografen zo eendui dig zijn in hun standpunt dat de oorsprong van deze kaarten in de Middeleeuwen moet worden gezocht. Er zijn namelijk al helemaal geen aanwijzingen voor een Grieks-Romeinse of een Byzantijnse oorsprong. Ook een mogelijke oorsprong in de, in wetenschap pelijk opzicht, toentertijd meer geavanceerde Arabisch-Islamitische cultuur is buitengewoon onwaarschijnlijk. Noch informatie uit externe bronnen, noch de kaarten zelf geven aan leiding tot dergelijke oorspronghypotheses. Door dit eliminatieproces blijft eigenlijk alleen een middeleeuws-Europese oorsprong over. Om dat aannemelijk te maken worden echter een aantal feiten 'omgebogen': de nauwkeu righeid van portolaankaarten wordt in het algemeen gebagatelliseerd en de aantoonbare gelijkenis met de Mercatorprojectie wordt afgedaan als toeval; een onbedoeld bijproduct van de eenvoudige karteringsmethode die gebaseerd is op een platte aarde. Dat klinkt een geodeet, die al vroeg in zijn professionele leven heeft geleerd dat het maken van nauwkeurige kaarten niet zo eenvoudig is, vreemd in de oren en in mijn geval heeft dat geleid tot een docto raal onderzoek met opzienbarende conclusies. De merkwaardigheid van portolaankaarten Portolaankaarten zijn handgetekende kaarten op velijn, een fijne kwaliteit perkament. De afme tingen van de kaart worden meestal bepaald door de beschikbare huid, typisch 100 bij 75 cm. Hun schaal is daarom ongeveer 1:5,5 miljoen. Vaak is de nek van het dier nog goed zichtbaar. De vroegste portolaankaarten, die het onder werp vormden van mijn onderzoek, geven de Middellandse Zee en de Zwarte Zee weer met een opmerkelijke nauwkeurigheid en vaak ook de Atlantische kust van Kaap Draa in Marokko tot en met de Engelse zuidkust. Ook de Noord zee en de Oostzee worden soms afgebeeld, maar deze gebieden missen het detail en het realisme van het eerder genoemde kerngebied. De oudste nog bestaande portolaankaart, de Carte Pisane, dateert vermoedelijk uit het einde van de 13e eeuw. Opvallend aan portolaankaar ten zijn de ogenschijnlijk kris-kras over de kaart lopende rechte lijnen, die bij nader onderzoek Figuur 2 - Windroos met de acht middeleeuwse hoofdwindrichtingen.

Geo-Info | 2015 | | pagina 39