Redactioneel Dit nummer is in belangrijke mate bepaald door het ICA- lidmaatschap van onze vereniging Geo-Informatie Nederland de Internationale Kartografische Vereniging verwacht van haar leden dat die alle 4 jaren een rapport uitbrengen over de stand van de kartografie van hun land. U treft dat National report aan het andere eind van dit tijdschrift. Maar bovendien heeft ze voor de periode augustus 2015- eind 2016 het Internationale Jaar van de Kaart (IMY) afgekondigd. Die periode gaat officieel van start bij de opening van het Internationale Kartografische Congres in Rio de Janeiro op 23 augustus 2015, en zal gekenmerkt worden door extra en zeer bijzondere kartografische activiteiten. Elger Heere, IMY-coördinator, doet een beroep op u om te helpen extra kartografische activiteiten op te zetten de komende anderhalf jaar, en doet vast een voorzet door alles te noemen wat tot eind 2015 op kartografisch gebied in Nederland en onmiddellijke omgeving wordt georganiseerd. Reinder Storms laat zien wat in dit kader door één instantie, de kaartenzaal van de Afdeling Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam, wordt gepland. Als voorbeeld van een manier om het grote publiek bij kartografisch onderzoek te betrekken geven Marco van Egmond en Elger Heere aan hoe ze studenten van de Hogeschool Utrecht hebben betrokken bij het georefereren van oude kaarten uit de collectie van de UB Utrecht. En in het artikel over Portolaankaarten geeft Roel Nicolai -die daar vorig jaar op promoveerde - meer duidelijkheid over de herkomst van die nauwkeurige zeekaarten, die plotseling in de 13e eeuw in het Middellandse Zeegebied verschijnen. Één van de doelstellingen van het IMY is meer aandacht te genereren voor een opleiding in de kartografie - kartografen zijn meer dan ooit nodig - en daar sluit het artikel van Jonna Bosch en Elger Heere op aan. De kartografie lijkt eenzijdig belicht in deze meest historisch getinte artikelen, en daarom is de combinatie met het national report zo belangrijk. Van de innovatieve toppositie die de moderne Nederlandse kartografie heeft, getuigen de automatische generalisatie, het landsdekkende driedimensionale virtuele datamodel en het 'Open Topo'- project (resultaat van de open-data-politiek in ons land). 2015-4 I Geo-Info

Geo-Info | 2015 | | pagina 3