IMY 38 I Geo-Info 1 2015-4 een ingenieus patroon vormen dat de windroos wordt genoemd. Door middel van zestien regelmatig verdeelde punten op een cirkel kun nen tweeëndertig richtingen worden getekend, die door zeelui werden gebruikt om een koers uit te zetten (zie Figuur 2). Kleurencodering werd gebruikt om de identificatie van de juiste lijn gemakkelijker te maken. De windroos was een kenmerkend element van zeekaarten tot ver in de 18e eeuw. Portolaankaarten ontstegen snel het maritieme milieu en werden verzamel- of prestigeobjecten voor rijke kooplieden en prin sen. Deze kaarten waren vaak prachtig versierd met bladgoud en kleurige wimpels en illustra ties, in tegenstelling tot de oorspronkelijke sober uitgevoerde gebruikskaarten die puur voor navigatie waren bedoeld. Kartografische details in het binnenland ontbreken ofwel volledig of zijn gebaseerd op gissingen van de kartograaf, bijvoorbeeld over de locaties van gebergten en de loop van rivieren. Niet alleen hun plotselinge verschijnen is opmerkelijk, maar ook het feit dat ze vrijwel meteen hun definitieve kartografische vorm hebben. Er is geen ontwikkelingspad bekend dat licht hadden kunnen werpen op de vraag hoe deze kaarten geconstrueerd zijn en hoe ze aan hun hoge nauwkeurigheid komen, noch zijn er voorlopers van portolaankaarten aan te wijzen. Ze verschijnen schijnbaar uit het niets. Het is al even vreemd dat de kustlijnen op portolaankaarten nauwelijks verder evolueren, terwijl de kaarten toch ook een aantal duidelijke tekortkomingen bezitten. Zo zijn er regionale schaal- en oriënteringsverschillen, die weliswaar van kaart tot kaart enigszins variëren, maar die niet in de loop van de tijd worden verbeterd of geëlimineerd. Andere tekortkomingen betreffen hardnekkige fouten in de details van de kustlijnen. Dit is vreemd, want als de middeleeuwse makers in staat waren zulke nauwkeurige kaarten te maken, waarom waren ze dan niet in staat of bereid om deze duidelijke tekortkomingen op te lossen? Consensus onder deskundigen Ondanks de grote verscheidenheid aan hypo thesen die de oorsprong en constructieme thode van de kaarten proberen te verklaren zijn deskundigen het grotendeels eens over een aantal zaken. Zo is er unanieme overeenstem ming over de aanname dat portolaankaarten gebaseerd zijn op metingen door middel eeuwse Europese zeelieden in plaats van op een mentaal model van de wereld. Het verschij nen van portolaankaarten valt namelijk samen met de opkomst van de Italiaanse stadstaten, die in de elfde eeuw de maritieme dominatie van de moslims op de Middellandse Zee bra ken. Dat maakte zeehandel met Byzantium en de Levant mogelijk of veel gemakkelijker, waar door een periode van toenemende Europese welvaart aanbrak (de ruimte ontbreekt voor een genuanceerdere beschrijving). Vrijwel unaniem wordt aangenomen dat Italiaanse, Catalaanse en Provencaalse schepen kris-kras de Middellandse Zee bevoeren, daarbij nauwkeurig en kwantitatief navigeer den en van elke bevaren route de gemiddelde koers en gevaren afstand vastlegden. Het kaartbeeld van portolaankaarten is ongeveer negen graden tegen de klok in gedraaid ten opzichte van het ware noorden. Algemeen wordt aangenomen dat dit overeenkomt met de gemiddelde magnetische declinatie in de i3e-eeuwse Middellandse Zee en dat heeft vele onderzoekers ervan overtuigd dat de kus ten van deze zee zijn opgemeten met behulp van het magnetisch kompas. Het verschijnsel magnetische declinatie was in die tijd namelijk nog niet bekend. De metingen van vele sche pen tussen vele punten langs de kust zouden vervolgens centraal zijn verzameld waarbij gemiddelden van elk richting-afstandspaar zouden zijn berekend, of "geleidelijk aan betere schattingen beschikbaar kwamen", zoals dat vaak in de onderzoeksliteratuur wordt omschreven. Dit zou tenslotte een corpus van geometrische gegevens hebben opgeleverd van een voldoende nauwkeurig heid voor het tekenen van portolaankaarten. Het construeren van een kaart uit dit veronder stelde corpus van richtingen en afstanden kan alleen gebeurd zijn door de aarde als vlak te beschouwen. Kaartprojecties waren in de Euro pese middeleeuwen vrijwel onbekend en kennis over het corrigeren van meetgegevens om die op een juiste wijze in het kaartvlak te verwerken daarom ook niet. Portolaankaarten worden dan ook unaniem door onderzoekers beschreven als "projectieloos". Dit wordt algemeen gerechtvaar digd met de geruststellende verzekering dat dat de effecten van de aardkromming in zo'n klein gebied als de Middellandse Zee verwaarloosbaar zijn. De gelijkenis van de kaarten met de Merca- torprojectie wordt unaniem beschouwd als een onbedoeld bijproduct van deze platte-aarde- kartering. De schaalverschillen tussen de diverse deelgebieden van een portolaankaart worden verklaard door aan te nemen dat elk deelbas- sin van de Middellandse Zee eerst afzonderlijk is gekarteerd, waarna een mozaïek van deze deelkaarten zou zijn gemaakt. Nauwkeurigheid U zult als lezer inmiddels nieuwsgierig zijn geworden hoe nauwkeurig portolaankaarten nu eigenlijk zijn. Om te beginnen moet ik duidelijk maken dat de nauwkeurigheid van portolaankaarten kan worden gemeten juist vanwege de goede overeenkomst met de Mercatorprojectie. Dat maakt het namelijk mogelijk de verschillen te meten tussen de locaties van herkenbare punten ('paspunten') op een portolaankaart en de locaties van cor responderende punten op een referentiekaart. De gemiddelde kwadratische puntfout is dan een maat voor de kaartnauwkeurigheid. Dan moeten we echter wel zeker weten dat een portolaankaart op de Mercatorprojectie is weergegeven. Gelukkig is er bestaand onder zoek dat dit aantoont, maar bovendien ik heb in mijn onderzoek andere kandidaatprojecties uitgeprobeerd. De Mercatorprojectie komt daaruit naar voren als de meest waarschijnlijke. In totaal heb ik vijf portolaankaarten onder zocht, die aan de volgende criteria voldoen: de kwaliteit moet goed genoeg zijn voor het onderzoek, de kaarten moeten zo oud moge lijk zijn en ze moeten de volledige Middel landse Zee en Zwarte Zee weergeven. Vier van de onderzochte kaarten zijn van voor 1350; de vijfde, uit 1466, is toegevoegd ter vergelijking. Kaartnaam Kartograaf Datum Eigenaar Aantal paspunten Carte Pisane Anoniem (Genua?) Eind 13e eeuw Bibliothèque nationale de France, Parijs 444 Ricc 3827 Anoniem (Genua?) 1300-1325 Bibliotheca Riccardiana, Florence 1015 Dulcert 1339 Angelino Dulcert 1339 BnF, Parijs 836 Ristow- Skelton No 3 (RS-3) Anoniem (Genua?) 1325-1350 Library of Congress, Washington, VS 742 Roselli 1466 Petrus Roselli 1466 James Ford Bell Library, Minneapolis, VS 860 De vijf onderzochte portolaankaarten.

Geo-Info | 2015 | | pagina 40