De horizon achterna Column 2015-4 I Geo-Info Hobbelend en glijdend doe ik een poging om naar de volgende fotogenieke bestemming te rijden met mijn inmiddels met modder besmeurde auto. Op de weg ligt een eenzame koe te luieren. Nou ja, 'weg', volgens de kaart is dit misschien een weg. Maar mij bekruipt het voorgevoel dat deze modderstrook in vergaande staat van ontbinding er waarschijnlijk achter die heuvels niet veel beter op zal worden. We durven de rit naar boven niet aan met de centimeters dikke laag modder rond de banden, dus we draaien om en ik rij over het naastgelegen weiland terug naar het laatste dorp waar we doorheen zijn gekomen. Rijdt een stuk beter eigenlijk, zo'n weiland. De Moldavische koe kijkt ons verbaasd na en loeit een paar keer, alsof die wil zeggen 'gekke toeristen'. Zijn we ook. Eenmaal terug in het dorp - waar verharde wegen overigens ook nog niet zijn uitgevonden - bekijken we hoe we dan naar Orheiul Vechi komen, onze bestemming van van daag. De papieren kaart toont een lege vlek en is onbruikbaar op deze schaal. Dan Google Maps maar weer, we geven hem een tweede kans na het shortcut-fiasco van even daarvoor. Ironisch genoeg zijn sommige wegen onbegaanbaar in afge legen delen van Oost-Europa, maar 3G is vaak keurig in orde. Na wat gepuzzel vinden we een route die ons straks naar een fatsoenlijke weg zou moeten leiden, zodat we het netwerk van modderwegen kunnen verlaten. Gelukkig bereiken we na een tijdje heelhuids onze bestemming, maar wat was een kaart die iets over de staat van de weg had verteld handig geweest... Die zijn er wel voor Moldavië als je weet waar je moet zoeken, maar evengoed niet op dit schaalniveau. Jam mer, tenzij je van avontuurlijke verrassingen houdt. Zorgt altijd wel voor mooie kampvuurverhalen trouwens. Ondanks dat het wel eens misgaat, gaat het 99% van de keren goed en merk je vaak niet eens wat kaarten voor je betekenen. Kaarten spelen een onmisbare rol in onze reisavonturen. Mijn man en ik reizen met onze eigen auto heel Europa door op weg naar bijzondere, karakteristieke en meestal prachtige fotogenieke locaties. Als part-time reis- en landschapsfotograaf verruil ik in totaal ongeveer twee maanden per jaar het kantoor voor de camera om zowel onbekende als bekende plekken op een mooie manier vast te leggen. Dat zou niet lukken zonder kaarten. De roadtrips die we maken zijn het resultaat van vaak maandenlange voorbereiding waarin kaarten de hoofdrol spelen. Wat begint als een bizar idee (in de categorie 'laten we naar de Zwarte Zee of Murmansk rijden') wordt daarna op haalbaarheid gecontroleerd op een kaart. De hoofdroute wordt geplot, waarna de details worden uitgezocht. In deze fase bekijk ik uiteenlopende soorten kaarten op zoek naar mooie bestemmingen onderweg: terreinkaarten, cultuurkaar- ten, natuurkaarten, stadskaarten, wandelkaarten... Er is meestal van alles te vinden. Mogelijke kandidaten op de kaart worden daarna bekeken op o.a. Google Images en Wikipedia voor verdere selectie. Willen we er op basis van de informatie op internet heen? Dan gaan we kijken of het haalbaar is. 300 km rijden in Oekraïne is écht anders dan 300 km rijden in buurlan den Wit-Rusland of Polen. Daar waar straatfoto's beschikbaar zijn komen we er in de voorbereiding makkelijk vanaf en kunnen we onze planning nauwkeurig afstemmen. Maar op andere plekken word je vaak op de harde feiten gedrukt: goed kaartmateriaal en andere geo-informatie die wij in Nederland als basis beschouwen is nog lang niet overal gemeengoed. Nog genoeg werk te doen voor data- en kaartleveranciers! De kracht van het gebruik van kaartmateriaal voor en tijdens de reis zit in de details. Natuurlijk wil je ook weten waar de wegen lopen, maar de echte toegevoegde waarde zit in de dataverrijking. Waar zijn de natuurparken? Hoe groot zijn de wegen? Is een grensovergang open of dicht? Waar vind ik op die lange weg een benzinestation, restaurant of andere 'points of interests'? Helemaal mooi wordt het als er ook externe databronnen worden gekoppeld. Denk aan straat foto's, openingstijden en achtergrondinformatie. Tekstgerichte reisgidsen zonder goede kaarten zijn vrijwel waardeloos vergeleken met deze 'supermaps' en dienen bij ons alleen nog maar voor een eerste inspiratierondje en achtergrondinforma tie. Daarom verbaas ik me er wel eens over dat er nog steeds reisgidsen verkocht worden waar de kaart is gedegradeerd tot een derderangs plekje in zwart-wit aan het begin of eind van elk hoofdstuk. Gemiste kans. Bij elke reis krijg ik meer respect voor kaarten. Waar we ooit ontdekkingsreizigers hadden om de wereld in kaart te brengen, zijn kaarten nu de bron voor onze eigen ontdek kingsreizen. Als je dat als mede-geo-vakmens nog niet deed: bestudeer eens grondig een kaart voordat je de volgende reis boekt. Zodat als je de horizon achterna jaagt richting het onbekende, je in ieder geval weet of je aan het einde links- of rechtsaf moet om de lokaal verborgen schatten te ontdekken. Sabine de Milliano Technisch communicatiespecialist in hetgeo- en ruimtevaartdomein en eigenaar van Knalblauw(sabine@knalblauw.nl). Een impressie van haar reizen is te vinden op www.highdynamicrange.nl.

Geo-Info | 2015 | | pagina 45