Behoedzaam bestuur BEHOEDZAAM BESTUUR Boek Twee eeuwen provincie Zuid-Holland Roel Pots en Nico Randeraad, Behoedzaam bestuur. Twee eeuwen provincie Zuid-Holland, ISBN 978-90-5997-173-8, uitgeverij Primavera Pers Leiden 2014, 400 p., 34,50 52 Geo-Info I 2015-4 Op de uitnodiging voor de boekpresentatie en op de dag daarvan waren maar weinig foto's uitverkoren voor aan de muur in het provinciehuis. Één van rond 1930 van provinci ale landmeters op het jaagpad langs de Oude Rijn bij Koudekerk was dat wel. Minister Ronald Plasterk kreeg het eerste exemplaar van het boek. Toch begon hij niet over die foto, hoe wel hij al een pdf van de dikke pil had die bij BZK meer gedienstig dan duurzaam uitgeprint was. De bewindsman benadrukte meer dat «zijn» Zuid-Holland al een megaprovincie was. De bewuste foto staat bij de paragraaf 'Metin gen in het veld' in het hoofdstuk 'Werken in de buitendienst'. 'Tot in de jaren 80 trokken provinciale landme ters 's zomers het veld in om dijken te meten; in de wintermaanden werkten zij de resultaten uit in kaarten en dijkprofielen. Zo hield de provincie waterstaatkundig de vinger aan de pols.' Tegenwoordig mogen de waterschap pen net zoals slagers hun eigen vlees keuren. Die taakverplaatsing was een onderdeel van de afbouw van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland (1875-1986). In de hoogtijdagen rond 1970 waren daar nog ruim nog duizend mensen in dienst en bestond de organisatie uit vele districtskantoren. In 1864 had Thorbecke de provincies meegedeeld dat de Rijkswa terstaat zou worden gereorganiseerd. Hij gaf daarbij de overweging om eigen diensten te starten. Gelderland en Groningen waren de eersten die hierop direct positief reageerden. In 1875 volgde de Zuid-Holland. De laatste provincies waren in 1881 alsnog genoodzaakt om een eigen waterstaatsdienst te stichten. De eerdere diensten van Rijkswaterstaat [RWS] waren voor de provincies erg voordelig. Het eerste hoofdstuk van het boek is getiteld 'De provincie in kaart'. Naast eigen kaarten staan daarin ook een kadastraal minuut plan en een dito verzamelkaart afgebeeld. De correcte paragraaf daarbij eindigt met de volzin: 'Hetkadaster bestaat nog altijd.' In het hoofdstuk over politiek en bestuur blijkt nog dat gouverneur Van der Duyn van Maasdam de koning meldde dat er betere landmeters nodig waren toen het kadastraal werk in de steden begon! Na WOII was de provinciale kaartproductie geconcentreerd in twee diensten, de Provinciale Planologische Dienst (PPD) en de Provinciale Waterstaat (PWS), in de jaren 80 opgegaan in respectievelijk de

Geo-Info | 2015 | | pagina 54