2015-4 I Geo-Info 53 Foto: Erfgoed Leiden (afbeelding uit Behoedzaam Bestuur p. 235). diensten Ruimte en Groen (PPD) en Milieu (PWS). Aardig is een foto van een installatie voor de fotografische reproductie van kaarten bij deze provincie uit 1966, met twee mannen in witte jassen. 'Het actualiseren van kaarten was nu rela tief weinig werk' is de conclusie, door de opkomst van de automatisering in de jaren 90. De dynamische kaarten die deze provincie nu produceert zijn via internet te raadplegen. 'Ze worden continu bijgehouden en zijn dus altijd actueel.' Een hoofdtaak van de tekenkamer van de PWS was de vervaardiging van een Provin ciale Waterstaatskaart, terwijl van 1865-1992 RWS al een Nationale Waterstaatskaart maakte. Zuid-Hollands provinciale 'Ferwerdakaart' van na 1954 was een werkkaart. 'Omdat hij in zwart-wit was uitgevoerd, konden de water staatsambtenaren er makkelijker aantekeningen op maken dan op de officiële, in kleur uitgevoerde kaart van Rijkswaterstaat', aldus een uitleg. Rond 1975 verscheen de provinciale kaart toch ook met aparte kleuren voor poldergrenzen en voor polder- en boezemwateren. Begin jaren 90 gold vrij plots: 'De politiek zag te veel overlap met andere waterstaatskaarten en zette vraagtekens bij het kostbare project.' Gezien de autonomie snap ik deze vervolgzin niet: 'Tien jaar later hakte het Rijk de knoop door en maakte een einde aan de Provinciale Waterstaatskaart.' De Waterstaatskaart van RWS sneuvelde in 1992 al. Zeker in Zuid-Holland hadden verder de hoogheemraadschappen de oudste cartografische traditie en vond medio 1975 ook nog 'polderconcentratie' naar deze openbare lichamen plaats. Inzoomen op deze aspecten van landmeten en kaarten is subjectief voor dit tijdschrift. In het totale boek laten acht historici zien wat het provinciaal bestuur van Zuid-Holland van 1814 tot nu concreet heeft gedaan en dat was best veel. Tot in de ondertitel van 'Behoedzaam bestuur' toe omzeilt men de term jubileum; 1814 heet slechts een 'mogelijk begin', want provinciale staten waren er al sinds de late Middeleeuwen en vestigde de Unie van Utrecht van 1579 niet de club van de zeven provinciën, waaronder Holland? De scheiding tussen Noord- en Zuid-Holland is van 1840 en er valt dus zelfs iets voor te zeggen dat de provincie Zuid-Holland in 1814 nog heel niet bestond, al was het uitvoerend bestuur al wel in tweeën geknipt. Het is een prachtboek van het provinciale Erfgoedhuis Zuid-Holland en geen andere provincie besteedde zó aandacht aan 1814! In Gelderland werd op 13 september wel het boek 'Van pottenkijker tot boegbeeld, 200 jaar Gelderse Commissarissen van de Koning(in)' gepresenteerd. Zonder kaarten en landmeters, met maar 184 pagina's en een prijs van e 19,95. Adri den Boer

Geo-Info | 2015 | | pagina 55