Het contractmanagement van Geo-ICT-projecten bij de over Het contractmanagement bij geodetische en Geo-ICT-projecten binnen de overheid schiet tekort en moet beter [1]. Het voorgaande artikel over dit onderwerp dat gepubliceerd is in Geo-Info 3 van jaargang 2015 van het blad, schetst de problemen in hoofdlijnen en verkent de eerste stappen op weg naar oplossingen langs de weg van de juridische, economische en culturele componenten. In dit artikel wordt dieper op de juridische en economische componenten ingegaan. Als deze componenten voor elkaar zijn, is het voor de projectmanagers eenvoudiger om aan de culturele componenten van contractmanagement te werken. 54 Geo-Info I 2015-4 Door Jos Anneveld en Ronald Vroom Operationele definities van de begrip pen contract en contractmanagement Net als in het inleidende artikel over dit onder werp is een contract de schriftelijke vastleg ging van de overeenkomst. Onder contract management verstaan we ook in dit artikel het proces waarbij, op basis van verkregen input, getekende contracten en wijzigingen hierop eenduidig worden vastgelegd, beheerd en bewaakt om volledige benutting van contrac ten te faciliteren en managementrapportages te genereren. In het inleidende artikel is al betoogd dat bij een contract dat zowel wat betreft de juridi sche als de economische componenten (zie verder) goed is, de kosten van het opstellen van het contract dubbel en dwars worden terug verdiend bij het contractmanagement door zowel de leverancier als de opdrachtgever. Ook is al gezegd dat, door daarnaast zoveel mogelijk te standaardiseren op contractvor- men en -modellen binnen de overheid, de contractkosten zowel voor de opdrachtgever als de leverancier nog verder kunnen worden verlaagd. Juridische component De juridische component betreft zowel de inhoud (de afspraken die gemaakt zijn) als de vorm (hoe deze zijn vastgelegd) van contrac ten. Contracten zijn vaak niet goed opgesteld, waardoor belangrijke afspraken ontbreken of slecht (onduidelijk, dubbelzinnig) zijn vast gelegd [2]. En uit slechte contracten volgt nu eenmaal slecht contractmanagement; er wordt immers een slecht contract gemanaged! Hoewel niet vastgelegd in de wet, is het van belang dat de volgende juridische deel componenten duidelijk en ondubbelzinnig worden omschreven: De wilsovereenstemming van de betrokken partijen: wat hebben partijen bedoeld? Het object van de overeenkomst waar over (inhoud en "scope") zijn afspraken gemaakt? Rapportage: de manier waarop gerappor teerd wordt over de prestaties. Wijzigingsbeheer: de procedure om wijzi gingen aan te brengen Geschillenbeslechting: de manier waarop met geschillen wordt omgegaan. Voorgaande juridische deelcomponenten worden hieronder nader uitgewerkt. Ad 1, Wilsovereenstemming Een goed contract begint na de opsom ming van de betrokken partijen altijd met de zogenaamde 'considerans', ofwel de overweg ingen. In dit stuk tekst dat meestal begint met een tekst als "..Overwegen het volgende.." of "overwegende dat..." zetten partijen uiteen waarom ze ook alweer deze overeenkomst waren aangegaan. Dit lijkt een open deur, maar als de inkt van de handtekeningen eenmaal droog is en de overeenkomst wordt uitgevoerd zijn veel partijen alweer vergeten waarom ze ook alweer samenwerkten. Mocht het dan tot een conflict komen als zaken niet helder zijn vastgelegd dan kan in ieder geval herleid worden wat partijen bij het sluiten van de overeenkomst wilden bereiken. Het lijkt voer voor juristen, maar die kunnen een aardige boterham beleggen van de situaties waarbij niet alleen de afspraken niet duidelijk waren vastgelegd, maar ook de bedoelingen niet! Een rechter of arbiter zal voor de oploss ing van een conflict eerst beoordelen of is gehandeld zoals partijen hebben afgespro ken en als dit niet duidelijk is, of zij hebben gehandeld naar de bedoelingen van de overeenkomst. Ad 2, Het object van de overeenkomst Hier gaat het om wat er in welke omvang en gedurende welke tijd (de "scope") geleverd dient te worden en wat daarvoor wordt beta ald. Daarbij zijn niet alleen afspraken over de functionaliteit van belang, maar ook over per formance en kwaliteit. Met de Delftse theorie die is ontwikkeld door Prof. Baarda en zijn medewerkers is een goede kwaliteitsbeschrijv ing voor geodetische projecten voorhanden. Voor de Geo-ICT-projecten is het (net als voor andere projecten) van belang dat niet alleen over de functionaliteit afspraken worden

Geo-Info | 2015 | | pagina 56