geodetische en heid moet beter (2) 2015-4 I Geo-Info 55 gemaakt, maar ook over de performance. Bijzondere aandacht verdient wat ons betreft de looptijd: hier is het belangrijk dat goed is vastgelegd of er opties zijn afgesproken (bijvoorbeeld met betrekking tot verlenging) en wat er dan over is afgesproken. Als dat helder is kunnen partijen gedurende de looptijd overleggen of afgesproken presta tieafspraken (bijvoorbeeld alleen verlengen indien bepaalde resultaten zijn gehaald) behaald zijn en indien nodig en/of gewenst afspraken bij te stellen. Ook uitbreidingen verdienen naar onze mening meer aandacht aangezien de opdrachtgever hier vaak kansen laat liggen. Denk maar aan schaalvoordelen die door leveranciers behaald kunnen worden als zij onder een overeenkomst meer kunnen leveren bij gelijke of marginaal hogere kosten. Dat moet dan goedkoper kunnen aangezien de vaste kosten al zijn gemaakt! Ad 3, Rapportage Het is belangrijk dat er goed en genoeg maar niet te veel wordt gerapporteerd! Met name in de beginfase van een overeenkomst moeten partijen nog aan elkaar wennen en zullen zij vaak "om de tafel" moeten om de gemaakte afspraken met de weerbarstige werkelijkheid van de uitvoering af te stemmen. De in het contract opgenomen frequentie van overleg kan dan omlaag en rapportages die in het begin goed voldeden kunnen dan op een gegeven moment eenvoudiger omdat par tijen aan elkaar gewend zijn geraakt. Door in het contract de frequentie van overleggen en de aard van rapportages af te stemmen op de looptijd (meer en uitgebreider in het begin en minder en eenvoudiger aan het eind) kunnen zowel opdrachtgever als leverancier hun kostbare tijd beter gebruiken. Ad 4, Wijzigingsbeheer Deze procedure is erg belangrijk, omdat het een illusie is te veronderstellen dat een geodetisch, maar zeker ook een Geo-ICT- project, in de loop der tijd niet verandert. Hierbij is het belangrijk dat de bureaucratie zo beperkt mogelijk is maar dat wel altijd duidelijk is wie welke wijziging waarom heeft geaccordeerd. Escalatie naar een hoger niveau van besluitvorming moet worden beperkt tot het hoognodige en degenen die een knoop moeten doorhakken moeten weten waarover zij het hebben. Één en ander kan natuurlijk worden opgevangen met de algemene bepal ing dat partijen wijzigingen van het contract schriftelijk moeten overeenkomen. Ad5, Geschillenbeslechting Hierbij is het belangrijk om een keus te maken tussen een reguliere rechter of arbitrage. Voordelen van arbitrage zijn in veel gevallen grotere deskundigheid (die specifiek voor het conflict kan worden gezocht) en een snellere oplossing. Nadeel is dat arbitrage hoge kosten met zich kan meebrengen. Maarin een reguliere civiele procedure kan een rechter besluiten tot een deskundigenberaad, waarmee de procedure nog langer wordt en minimaal net zo kostbaar wordt als arbitrage. Dat maakt dat in de meeste gevallen arbitrage aan te bevelen is. Economische component De economische deelcomponenten van de Geo-ICT-projecten zijn wat ons betreft de volgende: Wederzijds voordeel: partijen moeten elkaar een redelijk economisch voordeel gunnen. Financiële transparantie: de kosten, maar zeker ook de opbrengsten moeten inzich- telijkworden gemaakt zodat duidelijk is wat het project kost en wat het (al is het maar globaal) oplevert. Prestatie-indicatoren: stel vast welke presta ties op welke wijze moeten worden geleverd. Vakmanschap is meesterschap: zorg ervoor dat contracten worden gemanaged door medewerkers die verstand van zaken hebben. Informatie: adequate contractinformatie is essentieel! Hierbij is wezenlijk welke informatie naar wie gaat. Voorgaande economische deelcomponenten worden hieronder nader uitgewerkt. Ad 1, Wederzijds voordeel Het is een illusie te denken dat er zonder wederzijds voordeel duurzaam succesvolle resultaten uit contracten worden behaald. Er zijn misschien wel Geo-ICT-projecten te vinden waar dat niet zo lijkt, maar dan blijkt uit ervaring dat één van de partijen met de brokken zit: of het resultaat bleek bij gebruik van de Geo-software toch niet te voldoen, of de leverancier ging beknibbelen op de dienstverlening aangezien de prijs te laag werd gehouden. Dat wederzijdse voordeel hoeft niet op ieder moment wederzijds te zijn, in de praktijk blijkt het een kwestie van geven en nemen. Zo wordt soms een leverancier geholpen door deze te laten voorfactureren om zo een liquiditeitsprobleem te voorkomen. Dat kost de opdrachtgever zeker geld, maar heeft (natuurlijk achteraf) een nare verplichte ontvlechting voorkomen. Ook bij het onver mijdelijk beëindigen van een contract moet rekening gehouden met wederzijds voordeel: zorg voor een exit strategie waar niet alle kosten bij de leverancier worden neergelegd. Immers, heldere afspraken vooraf leiden tot een transitietijd en niet tot een transitiestrijd. Ad 2, Financiële transparantie Zonder financiële transparantie wordt contractmanagement een lastige klus! Toch werpen leveranciers vaak stevige muren op tegen financiële transparantie, met name het argument 'dat mogen we niet' komen we vaak tegen. Een leverancier is ook vaak bang dat bij een uitgebreide kostenspecificatie over elke kostenpost afzonderlijk moet worden onder handeld, maar hierover kunnen voorafgaand aan de onderhandelingen duidelijke afspraken worden gemaakt. Natuurlijk hoeft de leverancier zijn kostencal- culatie niet geheel op tafel te leggen, maar alleen een vaste prijs noemen leidt niet tot succesvol contractmanagement. Dat is niet verwonderlijk, want ook als leverancier merk je wel eens dat de vooraf uitgedachte prijs "niet uit kan". Dan zou je graag met de opdrachtne mer willen overleggen hoe deze in dat geval de dienstverlening kan blijven leveren op basis van een ander (niet noodzakelijkerwijs slech ter) financieel afrekenmodel. Tot slot: finan ciële transparantie begint bij een adequate budgettering waarbij gebruik wordt gemaakt van methoden en technieken die passen bij

Geo-Info | 2015 | | pagina 57