Grootste Nederlandse poolexpeditie ooit Nederland gaat weer naar Spitsbergen mee, om op hun manier verslag te doen van hun bevindingen. Onder hen zijn polair mete oroloog en weerpresentator van de NOS Peter Kuipers Munneke, Tweede Kamerlid voor D66 Stientje van Veldhoven en dichter/schrijver, acteur/regisseur Ramsey Nasr. Hij bezocht Spits bergen al vier keer eerder. 'Dit is een landschap dat niet voor mensen is gemaakt,' verklaarde hij eerder in een video. Opvallend: drie personen die in '68-'69 als eerste Nederlandse overwinte raars op Edgeoya waren, zijn er ook nu weer bij. 56 Geo-Info I 2015-4 de opdracht. Voor Geo-ICT-projecten zijn dat bijvoorbeeld functiepuntanalyse en lean/ agile-budgetting. Ad 3, Prestatie-indicatoren Zonder prestatie-indicatoren wordt contract management een onmogelijke opgave en afspraken over wat er op welke manier wordt geleverd zijn dan ook essentieel. En daar schuilt het gevaar: iedereen vindt ze zo belangrijk dat er een heel arsenaal ten tonele wordt gevoerd. De realiteit van contractmanagement is echter dat in de meeste gevallen (ook weer achteraf) gestuurd wordt op een beperkt aantal presta tie-indicatoren. Er zijn een aantal redenen: Hoe meer prestatie-indicatoren, des te minder aandacht ze krijgen. Niet onlogisch, aangezien de leverancier niet overal goed in kan zijn en graag in zijn kerncompetenties wil uitblinken. Kortom, "goed doen waar je goed in bent dan zeuren ze niet over de rest". Het blijkt in de praktijk lastig om goede prestatie-indicatoren op te stellen die echt iets over de prestatie zeggen, SMART en tevens prikkelend voor beide partijen zijn. Gebrek aan kwaliteit wordt dan in veel gevallen gemaskeerd door kwantiteit! En als er al goede prestatie-indicatoren zijn opgesteld moet er wel adequate stuurinformatie beschikbaar zijn om ze te gebruiken. Ad 4, Vakmanschap is meesterschap Voor succesvol contractmanagement is in de organisatie van de opdrachtgever tenminste de rol van contractmanager nodig. Deze treedt op als schakel tussen de leverancier (die vaak ook een contractmanager inzet) en de eigen organisatie en moet iemand zijn die voldoende voeling heeft met de uiteindelijke gebruiker van de dienst of het product. Wordt aan deze voorwaarde niet voldaan dan is er bij het contractmanagement misschien wel oog voor efficiëntie (laagste kosten voor de opdrachtgever) maar is het maar de vraag of er voldoende oog is voor de effectiviteit! Idealiter is de plaats van de contractmanager tussen de vakmensen in 'de business', maar dat zal gegeven de schaalgrootte en organisatie wijze niet voor iedere organisatie haalbaar zijn. Daarnaast is er altijd een contracteigenaar die de overeenkomst namens de opdrachtgever is aangegaan en namens de opdrachtgever beslissingen kan nemen over fundamentele keuzes ten aanzien van het contract. Ad 5, Informatie Adequate informatie is tijdig, juist en volledig. Dat geldt ook voor de informatie over de con tracten die tussen opdrachtgever en leveran cier zijn afgesloten. Immers, contracten gaan in de meeste gevallen gepaard met verplich tingen die zich over meerdere jaren uitstrek ken. Zeker bij de overheid is het belangrijk deze verplichtingen adequaat vast te leggen om budgettaire verrassingen te voorkomen. Ook de andere kant van de medaille moet worden belicht: betalen we niet voor contrac ten die inmiddels al afgelopen zijn? Daarnaast hebben overeenkomsten de eigenschap dat ze soms aflopen van rechtswege, zonder dat iemand iets hoeft te doen en daar wil en mag je als opdrachtgever niet door worden verrast. Wil je dit voorkomen dan zal de contractenad ministratie op orde (juist en volledig) moeten zijn en moet de informatie die er in zit tijdig en beschikbaar zijn. In welk systeem de contrac tenadministratie wordt gevoerd (financieel systeem, ERP-systeem of P2P-systeem) is daarbij niet zo belangrijk, dat het gebeurt des te meer! Tot slot, maar dat is al eerder aange stipt, is het daadwerkelijk sturen op prestatie indicatoren erg lastig, zo niet onmogelijk, als er geen stuurinformatie beschikbaar is. Slotopmerkingen Het succes van contractmanagement wordt dus in hoge mate bepaald door tenminste een goede invulling van de juridische en de economische componenten. In dit artikel is, in vervolg op het inleidende artikel in Geo-Info 3 van jaargang 2015, dieper ingegaan op res pectievelijk de juridische en de economische aspecten die randvoorwaardelijk zijn voor aan passing van de gedragscomponenten die van groot belang zijn bij contractmanagement. Referenties 1. Zie ook de Commissie Elias in conclusie 9 op pagina 19 van haar rapport 2. Zie ook conclusie 9 van de Commissie Elias op blz. 19 van haar rapport mr. ir. Jos C. Anneveld is DGA van Cernan BV en als onafhankelijk adviseur verbonden aan AeroVision BV. Hij oriënteert zich momenteel op een promotietraject bij prof. mr. Aernout H.J. Schmidt, hoogleraar Recht en informatica bij de Universiteit Leiden, Faculteit Rechtsgeleerdheid, instituut voor Metajuridica. De heer Anneveld is te bereiken viajos.anneveld@aerovision.nl. Ronald Vroom is als seniorpro- curement specialist verbonden aan Procure-iT, onderdeel van Emeritor. Hij is gespecialiseerd in iT-sourcing en aanbeste- dingsrecht. Hij is te bereiken via r.vroom@procure-it.com. Zeventig Nederlanders gaan eind augustus op expeditie richting Noordpool. Onder hen zijn vijftig wetenschappers, maar ook bekende Nederlanders als Stientje van Veldhoven, Ramsey Nasr en Peter Kuipers Munneke. Tussen 19 en 28 augustus vaart de groep met een boot naar het eiland Edgeoya, aan de oostkant van Spitsbergen. Het Arctisch Centrum van de Rijksuniver siteit Groningen is initiatiefnemer van de expeditie, die door NWO wordt gesteund. Bekende Nederlanders doen hün verhaal Ook een aantal bekende Nederlanders gaat Een verslag van deze poolreis kunt u lezen in Geo-Info nummer 5.

Geo-Info | 2015 | | pagina 58