Komt de crisis tot leven? kaart National Geographic staat bekend om de mooie foto's, mooie reportages én een mooie website. Als één van de weinigen zet zij storytelling vaak en succesvol in - mét kaarten - om een actueel probleem of wetenschappelijk item meer diepgang te geven. Het onderwerp van deze aflevering van Open Kaart - hoe voorbeeldstad Detroit de crisis doorkomt - is wereldwijd nieuws. Zou het weer goed komen met Detroit? 2015-4 I Geo-Info 59 Winifred Broeder (zelfstandig kartograaf): Dit online artikel van National Geographic toont in drie delen de mensen, de feiten en een uitgebreide impressie in woord, beeld en geluid van Detroit. Het deel met de feiten start met een prachtige, diver gerende kaart waarin de woonblokken zijn gekleurd al naar gelang hun status. De classificatie van de blokken wordt niet in cijfers uitgedrukt, maar uit de onderstaande detailkaarten van een aantal buurten blijkt dat de kaart op basis van gedetailleerde gegevens m.b.t. bevolkingsdichtheid, leegstand en vernieling tot stand is gekomen. De kleurkeuze kwam bij mij in eerste instantie wat onlogisch over; groen voor de gebieden waar de de problemen het grootste zijn. Maar als je het artikel leest blijkt er wel degelijk goed over nagedacht. De kleurkeuze past namelijk goed bij de toon van het artikel, dat de posi tieve, opbouwende veranderingen meer benadrukt dan de enorme leegloop van de stad. Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): Dat de detailkaarten van de wijken het belangrijkst zijn, blijkt wanneer je dit verhaal op je smartphone leest. De overzichtskaart van Detroit wordt een kleine, onleesbare postzegel, maar de detailkaarten behouden hun formaat en blijven goed leesbaar. Net als op de overzichtskaart, wordt ook op de detailkaarten de bevolkingskrimp per woonblok weergegeven. In de detailkaarten worden de fotolocaties aangegeven en duidt de legenda een algemene mate van bevolkingskrimp per stadsdeel aan. De pandcontouren en perceelsgrenzen - afge beeld in een afgeleide kleurschakering - brengen de woonblokken tot leven. Deze toevoeging laat bovendien zien, hoe het thema en de topografie op een harmonieuze manier ook op een webkaart daadwerkelijk kunnen worden geïntegreerd. Meestal dekt de themalaag een referentiekaart volledig af, wordt de themalaag transparant afgebeeld, of worden alleen de plaatsnamen boven de themalaag getoond. Kortom: deze kaart toont een interessante ontwikkeling in de thematische webcartografie! Tjeerd Nijeholt (adviseurgeo-informatie en auteur 'Handboek Geo-visualisatie'): In de VS gaat alles sneller, dus mooi dat National Geographic dit verhaal zo verbeeldt voor ons op het wereldwijde web. Het verhaal - en niet de losse tekst, foto, grafiek of kaart - staat centraal. Logisch, want hoe sommige wijken te gronde worden gericht, en misschien weer opkrabbelen, is niet te vatten in één kaart, één grootheid, of één foto. Vijf wijken komen prominent in beeld, ook prominent op de kaart. Maar hoe langer ik er naar kijk, de kaart ontsluit toch vooral een groot raadsel, dan een antwoord of een helder beeld. De legenda is vindingrijk (een kleur is gelijktijdig een staaf van een staafdiagram), maar is toch slechts een herhaling van zetten. De kaart toonde toch ook al dat die groene kleur weinig voorkwam? De kaart, of liever gezegd, het onderwerp, wordt pas écht voelbaar, wanneer de kleine wijkkaarten, samen met foto's, meer duidelijkheid verschaffen. Het scrollen door de foto's - een selectie uit Google Maps Street View - is alsof je zelf wandelt door de kaart én het verhaal. Bijna een documentaire op tv. Het mooie is dat dit een open eind is: je mag zelf besluiten of je vindt dat of er nu een probleem is, of niet. Ik leer ervan dat niet één probleem te vangen is met één kaart of één parameter. Normen bestaan niet, lege huizen en vertrokken mensen wel. Frédérik Ruys (information designer en organisator jaarlijks Infographics Congres): Vanuit het oogpunt van visual storytelling is het moeilijk om het enthousiasme voor het werk van grootheden als The New York Times en National Geographic te onderdrukken. Dat wil niet zeggen dat hun werk door vakbroeders niet kritisch wordt beoordeeld. Elk jaar neemt een nieuwe vakjury van de Malofiej Awards zich voor hun inzendingen aan een bovengemiddeld strenge toets te onder werpen. Vergeefs. In het jaar dat ik jurylid mocht zijn had ook ik me voorgenomen de traditionele prijzenregen voor deze publicaties te temperen. Maar ondanks onze bovengemiddelde kritische blik wonnen de Times en NG in Pamplona nooit eerder zoveel prijzen als in 2013. Toch is het interes sant om op te merken dat de kwaliteit van hun online graphics wel eens anders is geweest. Rond de eeuwwisseling leken beide te wedijveren om de meest complexe interactieve graphic. Het is voor de journalistiek dan ook goed om te constateren dat het verhaal weer leidend is geworden. Daar is dit artikel over Detroit een prachtig voorbeeld van. Links www.nationalgeographic.com/taking-back-detroit/explore-detroit.html

Geo-Info | 2015 | | pagina 61