Kaarten zijn tovenarij ru ru O fü CD Column 2015-4 I Geo-Info 7 Kaarten en magie, betoverd door kaarten. "Hmm," zult u denken: "een hoogleraar die in de zwarte kunsten gelooft.. Zeker te veel Harry Potter gelezen." Normaliter beschouw ik mezelf als behoorlijk rationeel in mijn doen en laten, maar als je wat langer over het fenomeen kaart door denkt dan duiken er hoe langer hoe meer interessante vragen op. Speciaal in het jaar van de kaart (zie mapyear.org) wordt er wereldwijd veel aandacht geschonken aan het fenomeen kaart door te wijzen op de uniek rol die de kaart speelt in onze wereld. Op zo'n moment is het goed je af te vragen wat een kaart bijzonder maakt, en wat die magie van de kaart is, want op één of andere manier is iedereen er door betoverd. Vraag maar eens om je heen of mensen kaarten leuk vinden? Gegarandeerd dat een ruime meerderheid ja zegt. Ik wil dan eigenlijk weten wat is dan leuk? Bedoelen ze mooi, of handig, of spannend, of informatief? Mooi omdat het goed staat aan de wand, handig omdat het je helpt niet al te veel te verdwalen, en spannend om dat er soms inkijk in onbekende werelden wordt gegeven, en informatief omdat de kaart ons vertelt over ruimtelijke patronen en trends? Sommige kaarten kunnen al die rollen tegelijkertijd spelen. Denk maar aan een topografische kaart. Is dat niet wonderlijk? Alleen al als we ons beperken tot de informatieve kant van de topografische kaart kan dit al tot vele interpreta ties leiden. Een geoloog zal op de hoogtelijnen letten en breukvlak ken kunnen aanwijzen, een geomorfoloog let op perceel grootte en grondgebruik en kan iets over de ontstaans geschiedenis vertellen, een wandelaar of fietser kan een aantrekkelijke route samenstellen op basis van paden door de bossen, en een militair kijkt waarvandaan er overzicht is of waar men zich kan verbergen. En zo zijn er nog veel meer voorbeelden te bedenken, terwijl de topografische kaart is ontworpen als een algemene kaart. Dat alles is op het eerste gezicht magie, maar ook rationeel verklaarbaar als we ons realiseren dat in alle bovenstaande voorbeelden de kaartinhoud door de gebruiker wordt aangevuld met eigen specifieke kennis en de combinatie van kaart en kennis leidt tot de verschillende interpretaties. Dit gaat niet op voor iedere kaart. Immers zijn sommige, met name thematische kaarten, met een beperkt doel gemaakt. Het is natuurlijk ook wonderlijk dat, ondanks de aan wezigheid van een wetenschappelijke benadering van het kaartontwerp, tien verschillende professionele kartografen op basis van dezelfde gegevens met tien verschillende oplos singen kunnen komen die alle tien als goed bestempeld kun nen worden. En dat bovendien de gebruikers hiermee geen probleem hebben. Dat laat zich verklaren uit de definitie van de kartografie: "de kunst, wetenschap, en techniek van het maken en gebruiken van kaarten". De creativiteit speelt geluk kig een belangrijk rol in het ontwerp van de kaart. Als we weer teruggaan naar de topografische kaart dan is die creativiteit zichtbaar wanneer we de kaarten uit de diverse landen naast elkaar leggen. Ondanks allerlei conventies zoals water is blauw en bos is groen en andere internationale afspraken kent ieder land z'n karakteristiek kaartbeeld. Natuurlijk zijn er verschillen die hinderlijk zijn bij grensoverschrijdend gebruik, maar wonderlijk genoeg, het werkt toch. Zo is het voor de jeugd van nu tovenarij dat je met een papieren kaart van A naar B kunt komen, want hoe kan dat zonder GPS die altijd aangeeft waar je bent. Volgens dezelfde gedachte lijn is het voor velen van ons wonderlijk hoe men in de i6e eeuw met die gebrekkige kaarten, zowel wat inhoud als accuratesse betreft, over de zeven wereldzeeën kon navigeren. Vandaag de dag kunnen we goed uit de voeten met wonderlijke kaarten zoals de schematische kaart van de London Underground en staan anamorfoses van verkiezings uitslagen regelmatig in de krant. Het feit dat de kaart in al hiervoor beschreven voor beelden werkt, is best een beetje magisch. In delen van ons onderzoek proberen we de magie als het ware te ontmas keren en een rationele verklaring te vinden om nog betere kaarten te kunnen maken. Dit zal de komende generaties kartografen nog wel even van straat houden. Prof. dr. Menno-Jan Kraak ITC International Institute of Geo-lnformation Science and Earth Observation Department of Geo-Information Processing E-mail: kraak@itc.nl

Geo-Info | 2015 | | pagina 9