w 2oo jaar Topografie THEMA 8 Geo-Info I 2015-5 Figuur 7a - Topograaf in het terrein. Figuur7b - Kartograaf met basisgravure. noodzakelijk was en dat de Topografische Dienst deze moest maken. Over de betaling heeft men vele jaren gepraat, terwijl de productie gelukkig gewoon door ging. In 1989 werd een accepta bele oplossing gevonden. In het kader van de spreiding van rijksdiensten kondigde de regering in maart 1974 aan de Topografische Dienst te willen verplaatsen naar Emmen. Na veel besprekingen en protesten werd dit in 1976 in de Tweede Kamer definitief bekrachtigd. In 1984 kwam een nieuw gebouw beschikbaar en kon de dienst verhuizen. Deze gebeurtenis heeft een grote invloed gehad op het bedrijf. Jaren van onzekerheid leidde tot terugloop van het personeelsbestand en een ernstige terugslag in de productie. Naast de nadelen waren ook voordelen aan deze verplaatsing verbonden: veel nieuw en jong personeel trad in dienst, een modern-geoutilleerde huisvesting kwam beschikbaar en het machinepark werd sterk vernieuwd. De militaire productie nam toe door het aanvaarden van grote drukopdrach ten voor NAVO-partners. De civiele verkoop bleek een stijgende lijn te vertonen door de groeiende vraag naar repromaterialen voor professionele gebruikers. Samenwerking met enkele grote uitgevers resulteerde in het op de markt brengen van topografische atlassen en luchtfoto-atlassen. Intussen waren ook de eerste stappen gezet op het gebied van automatisering van het productieproces. Computer en plotter deden hun intrede, aanvankelijk voor berekeningen en voor het graveren van ruitennetten en kaderlijnen. Voor de specifieke kartografische behoeften moest aanvankelijk veel program matuur in eigen huis worden ontwikkeld. Goede ervaringen konden worden opgedaan met de opdracht van de Koninklijke Lucht macht (1978) om een digitaal terreinmodel van Nederland samen te stellen. Na voltooiing van dit project werd alle aandacht gericht op het ontwikkelen van digitale methoden voor de standaardkaartseries. Na het digitaliseren van enkele eenvoudige kaarten zoals de gemeen- tenkaart kon in 1981 een begin worden gemaakt met de digitale productie van de kaartseries 1:250.000 en 1:50.000. Einde van een tijdperk Ondanks alle veranderingen in de maatschappij en de verhoogde aandacht voor de geo-informa- tievoorziening bleef het Ministerie van Defensie haar greep op de nationale kartering handhaven. Vanaf 1990 ging er wel iets veranderen. Delen van de overheid werden geprivatiseerd, andere werden verzelfstandigd of kregen te maken met een vorm van contractmanagement. Dit gold ook voor de Topografische Dienst. In 1990 werd een eerste managementcontract met de Bevelhebber der Landstrijdkrachten afgesloten. Deze gedeel telijke verzelfstandiging en het landelijk overleg inzake de nationale geo-informatiestructuur schiepen nieuwe kansen om de Topografische Dienst te doen uitgroeien tot de leverancier van een nationale geo-database. Er werd een meerjarenplan opgesteld om binnen zeven jaar het gehele basisbestand (voorheen de kaartserie 1:10.000) als vectordatabase beschikbaar te heb ben. In 1997 kwam dit bestand gereed. Het einde van de 20e eeuw betekende het einde van een tijdperk. De sterk gegroeide behoefte aan geo-informatie leidde tot het besluit om de Topografische Dienst los te maken van het Ministerie van Defensie. De productie was tot dat moment feitelijk overgeleverd aan de 'willekeur' van de militaire bewindvoerder. De maatschap pij vroeg om een sterkere verankering van de geo-informatie. Om geheel zelfstandig voort te gaan bleek niet haalbaar. Voor verdere modernisering en inbed ding in de nationale geo-informatie infrastruc tuur was een sterke partner nodig. Deze werd gevonden in het Kadaster. Deze grote instelling, reeds eerder verzelfstandigd en ingebed in een wettelijk kader, beschikte over ruime ICT-kennis en had ook al de Rijksdriehoeksmeting en de Grootschalige basiskaart van Nederland in haar takenpakket. In 2004 kwam de samenvoeging tot stand. De identiteit van het voorheen militaire bedrijf is in deze fusie verloren gegaan. De Topo grafische Dienst is thans volledig geïntegreerd in de organisatie van het Kadaster. Literatuur P.W.Geudeke, De Topografische Dienst: een nationaal geo grafisch instituut?, Kartografisch Tijdschrift, 1990, p.17-22. J.A.van der Linden, Topographische en militaire kaart van het Koningrijk der Nederlanden, Fibula-van Dishoeck, Bus- sum, 1973. Meetkunstige Beschrijving van het Koningrijk der Nederlan den, 's-Gravenhage 1861. Wilfried Uitterhoeve, Cornelis Kraijenhoff 1758-1840. Een loop baan onder vijf regeervormen, Uitgeverij Vantilt, Nijmegen, 2009. C.A.C.Verschuuren, Beknopt overzicht van de samenstelling der topographische kaarten en van den Dienst der Militaire Verkennningen, 's-Gravenhage, 1930, gebrocheerd stencil. Drs. P.W. Geudekeis oud-directeur van de Topo grafische Dienst.

Geo-Info | 2015 | | pagina 10