De Topografische kaart en Basisregistraties 2oo jaar Topografie In 1815 is de voorloper van Kadaster Geo-Informatie (vroeger de Topografische Dienst) opgericht. Daarmee is een aanvang gemaakt met het vanuit de overheid op uniforme wijze vervaardigen van landsdekkende topografische (geo-)informatie. 18 Geo-Info I 2015-5 Door Wim Groenendaal en Richard Witmer Om direct vanuit die tijd de link te leggen tussen de topografische kaart en de basisre gistraties, is lastig. We kenden toen de term basisregistraties nog niet en de topografische informatie was voor een select militair gezel schap beschikbaar. Je kunt echter ook stellen dat, kijkend naar de kern van de basisregistra ties, in het begin van de 19e eeuw al een eerste basisregistratie het leven zag, al kunnen we beter spreken van een uniforme landsdek- kende kaart. Dit was de zogenaamde kaart van Kraijenhoff, de 'Choro-Topographische Kaart der Noordelijke Provinciën van het Koningrijk der Nederlanden', op de schaal 1:115.200, geproduceerd tussen 1809 en 1823. Kijkend naar de huidige eisen die gesteld worden aan een basisregistratie (zie kader) is het echter formeel niet juist om al te spreken over een basisregistratie. betrouwbare en voor de doelgroep bruikbare topografische informatie. Ook kon worden terug gemeld, al was dit niet verplicht. Terugmeldingen werden vastgelegd op liggerbladen die bij een volgende herziening van de kaartbladen werden geraadpleegd, zodat de informatie speciaal kon worden gecontroleerd en indien nodig gewijzigd. Dat zien we ook bij de huidige basisregistraties. Daarbij gaat het ook om het beschikbaar stellen en voor ieder toegankelijk aan te bieden van bestendige informatie. Bronhouders worden verantwoordelijk gehouden voor de actualiteit en de kwaliteit van hun informatie. Hiervoor bestaat wetgeving met een handhavingsprotocol en verplichte terugmelding door gebruikers. Andere partijen verzorgen de centrale opslag van de gegevens en zorgen via kanalen voor een goede beschikbaarheid. Terugblik Na de kaart van Krayenhoff werd vanaf 1840 tot 1864 gewerkt aan de totstandkoming van de eerste landsdekkende uniforme 'Topographische en Militaire kaart van het Koningrijk der Neder land' op de schaal 1:50.000, ook wel aangeduid met de naam stafkaart. Dit is in feite de voorloper van de huidige TOP50NL. Deze kaarten werden met tussenpozen van enkele tot meerdere jaren herdrukt, al dan niet inhoudelijk herzien. Vanaf 1884 verschenen de Bonnebladen: een 776-kaartbladentellende kaartserie in kleur op de schaal 1:25.000. Hiervan verschenen meerdere herdrukken en nieuwe uitgaven tot in de veerti ger jaren van de 20e eeuw. Historisch geografen beschouwen deze serie zeker als een basisregis tratie van het Nederlandse landschap, avant-la- lettre. Deze serie kan beschouwd worden als de voorloper van de huidige topografische kaart op de schaal 1:25.000, en naar de informatiedichtheid als de voorloper van TOP10NL. De Bonnebladen kunnen gezien worden als basisregistratie om een aantal redenen. Zo bevatte de kaarten authentieke gegevens, die op uniforme wijze en met besef voor en controle op kwaliteit zijn vastgelegd en verwerkt tot Militaire verkenners worden burgertopografen Maar goed, terug naar de start van de topografi sche informatie en het feit dat dit misschien wel, de eerste basisregistratie van Nederland was. Nieuwe, nu weer actueel gebruikte termen als de '3B's', beschikbaar, bruikbaar en bestendig, waren toen ook al van toepassing. In het 'handboek voor militaire verkenningen' stonden duidelijk voorgeschreven regels over op welke wijze de in het terrein aangetroffen situaties op de juiste schaal en kaart verbeeld dienden te worden. Dit werd uitgevoerd door terdege opgeleide militaire verkenners, die hun uiterste best deden de voorgeschreven regelgeving op de in Nederland voorkomende terreinsituaties toe te passen. Zo ontstond toch een landsdekkende en uniforme beschrijving van de topografie, waarbij het vooral van belang was om het karakter van het landschap, ook in de te maken kaarten, tot uit drukking te laten komen. Toch ontbrak er nog wel een en ander. Zo was de eerste informatie voor een klein publiek beschikbaar, was de informatie al 'oud' voordat deze beschikbaar kwam en was niet over heel Nederland bezien de actualiteit van gelijk niveau. Het topografisch vastleggen van

Geo-Info | 2015 | | pagina 20