200 jaar topografische kaarten online THEMA OPEN kaart In 2015 is het 200 jaar geleden dat topo grafie een officieel onderdeel werd van de Nederlandse overheid: op 18 februari 1815 werd het Topographisch Bureau opgericht. Op www.topotijdreis.nl kan je de kaartseries op verschillende schaalniveaus en van de verschillende jaren vergelijken. Zo wordt meteen duidelijk hoe Nederland zich in de loop der jaren heeft ontwikkeld. Ookvoor de bezoeker zelf is de website een tijdreis: hoe zag jouw buurt er uit toe je geboren werd? Of ver daarvoor? 2015-5 I Geo-Info 29 Winifred Broeder (zelfstandig kartograaf): Een toepasselijker naam is er niet. Hoezeer de tijdbalk je verleidt om te geloven, dat Nederland er in een bepaald jaar daadwerkelijk zo uit zag, je topotijdreis wordt bepaald door de kaartpro ductie van de Topografische Dienst! Stel dat je (goed ingezoomd) "topotijdreist" naar Rotterdam. Tussen 1815 en 1850 zie je de stad binnen de stads vesten. In 1850 verschijnen de lanen daarbuiten, die overigens in 1694 al zichtbaar zijn op een kaart van Johannes de Vou. Deze situatie houdt stand tot 1879. In 1880 heeft de stad een metamorfose ondergaan. De Zuidplas is gedempt, het spoor naar Dordrecht verschijnt, net als het Noorderei land, Het Park, de Koningshaven en de gevangenis aan de Noordsingel. In de jaren die volgen gaat het goed met de topografie. We kunnen het ontstaan van de singels vrijwel "live" volgen. Na 1920 verandert dat. Spangen (1917) verschijnt pas in 1940 op de kaart. De gevolgen van de oorlog blijven lang uit. Zo verdwijnt de oude Diergaarde, die in 1940 sneuvelde in het bombardement, pas in 1958 van de kaart. Fast forward naar het heden geeft de kaart een ander beeld; het nieuwe Centraal Station (2014) is al in 2012 op de kaart te zien. Het is waar: het Kadaster is actueler dan ooit. Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): Terug in de tijd naar begin september 1995: Ferjan Ormeling steekt tijdens de introductieweek van de opleiding Sociale Geografie een verhaal af over de maakbaarheid van de werkelijkheid aan de hand van topografische kaarten. Zo'n tweehonderd eerstejaars studenten luisteren in een Utrechtse werfkelder naar zijn verhaal dat zich met name richt op de omgeving van Soesterberg. Vanaf 1917 stond het militaire "Vliegkamp" trots op de kaart. In een revisie van de kaartserie in 1953 verschijnt op dezelfde plek plots een weidelandschap. In de jaren '60 en '70 leek hetzelfde terrein weer terug gegeven aan de natuur: de kaart toonde naaldbos en heidegebied! In het westelijke gebied tekende de kartograaf de sierlijke bogen van een Engels landschapsontwerp, in het oostelijke gebied strakke lijnen van een Franse tuin. Pas in de jaren '80 wordt "Vliegveld Soesterberg" weer in al haar glorie op de kaart ingetekend. Die sensatie van dat eerste "college" komt weer helemaal tot leven tij dens het spelen met deze applicatie. In een woord: geweldig! Maar welke kaart zie ik precies op welk schaalniveau? Dat had misschien verduidelijkt kunnen worden in de tijdschaal. Tjeerd Nijeholt (adviseurgeo-informatie en auteur 'Handboek Geo-visualisatie'): Als een website, kaart of app rijke informatie bevat, wil je al snel meer. Vergelijken in één view (voor/na, of oost/west), doorzichtige lagen, zoeken op elke, denkbare plaatsnaam, ook die van historische gehuchtjes, et cetera. Wat zo'n site dan niet kan, valt misschien op, maar wordt geheel te niet gedaan door die prachtige data. In de stadswijk waar ik woon, destijds platteland, zie ik 'hooibergen' en een 'krankzinnigengesticht'. Zo zal iedereen iets van zijn gading kunnen vinden. Waar 20 jaar geleden de 'nerd' op zijn verjaardag nog zware, 'unieke' atlassen kreeg van het type 'vroeger en nu', zorgt deze site voor een beter alternatief. De gegevens zijn digitaal en altijd bij de hand, ook als je met je smartphone in het buitengebied rondfietst. Zie je een toeristisch bordje, een oud gebouwtje, of dat ene, volgens jou geomorfogenetisch gezien zo bijzondere heuveltje, dan heb je met deze site 200 jaar informatie bij de hand om dat te kunnen checken. Hier kunnen particulieren en bedrijven goed gebruik van maken. Overigens, de 'play' knop hoort volgens mij meer thuis in een showroom van een app-bouwer, dan in de gereedschapskist van de gebruiker van deze 'app'. De jaren gaan te snel en het wit tussen de opeenvolgende jaren levert een te schokkerig beeld. De interactieve tijdbalk bevat vreemde schuine (huisstijl?) lijnen. Ze suggereren een betekenis (kaartsoortovergan- gen?), maar nergens wordt dit duidelijk gemaakt. Jammer. Zo voeg je een vraag toe aan je site, in plaats van een antwoord. Frédérik Ruys (information designer en datajournalist Vpro's Onzichtbaar Nederland): Deze mooie website doet niet meer of minder dan datgene wat de paar knoppen op de interface beloven: zoomen op een kaart en schuiven over een tijdbalk: in de beperking kent zich de meester! Bovendien blijf je dankzij de relatief snelle laadtijd langer doorspelen. Vanzelfsprekend kan ik hierbij weer mijn stokpaardjes opwerpen, zoals het ontbreken van duidende labels, de onmogelijkheid om POI's toe te voegen of uitsneden te bepalen (om deze vervolgens via social media te delen). Maar het grootste gemis is door de makers mis schien wel het snelst op te lossen: een eenvoudige 'cross fade' naar de volgende kaart, dus zonder dat het gebied in de transitie eerst wit wordt. Want tij dens zo'n overgang kun je de verschillen tussen de kaarten nog mooier zien.

Geo-Info | 2015 | | pagina 31