Gebruik topografische kaart verrassend constant 2oo jaar Topografie Een kaart wordt gemaakt om gebruikt te worden. Een goede kartograaf ontwerpt daarom een kaart aan de hand van vragen als 'wie gaat deze kaart gebruiken, waarvoor en op welke manier?' De antwoorden op deze vragen waren tweehonderd jaar geleden natuurlijk anders dan nu. Hoe heeft het gebruik zich door de tijd heen ontwikkeld en wie waren haar gebruikers? Dit artikel geeft een overzicht van het gebruik van de topografische kaart in het verleden en heden, en we wagen ons aan een beschouwing over het gebruik in de toekomst. We hanteren in dit artikel de term topografische kaart voor zowel de gedrukte kaart als de digitale kaart (nu BasisRegistratie Topografie (BRT)). 30 I Geo-Info I 2015-5 Door Dick Eertink en Arnold Bregt De auteurs danken Peter Lentjes en Nico Bakker voor hun bijdrage aan dit artikel. Terugblik historisch kaartgebruik en haar gebruikers Tweehonderd jaar geleden ontstond de landsdekkende topografie vanuit de noodzaak het land goed in kaart te brengen om het te kunnen verdedigen tegen ongewenste indrin gers. De kaart moest inzicht geven in vragen als: welke routes kunnen infanterie en cavalerie gebruiken om van A naar B te komen, waar kunnen ze zich legeren, welke beschutting is waar aanwezig, waar kan land onder water worden gezet, enzovoorts. De gedetailleerde weergave van de landschapselementen in de topografische kaart is vooral ontworpen met dat doel voor ogen. Vanzelfsprekend had deze gedetailleerde informatie het karakter van 'staatsgeheim'. Toch werd vrij snel na het ontstaan van de topografische kaart het nut voor andere toe passingsgebieden ingezien. De voorgangers van de Topografische Dienst kreeg dan ook de opdracht om het kaartmateriaal, ontdaan van de meest gevoelige informatie, geschikt te maken voor andere vormen van gebruik. Al in de negentiende eeuw werd de topogra fische kaart gebruikt als ondergrond voor the matische kaarten (Conen, 1968). Vaak werden deze kaarten ook gedrukt bij de Topografische Inrichting. In de periode 1825 - i860 ontstond in opdracht van het Departement van Waterstaat de Rivierkaart, bedoeld voor het onderhoud en de verbetering van de Nederlandse rivieren, en in de periode 1865 - 1890 de Waterstaatskaart, waarin alle relevante waterstaatkundige gege vens overzichtelijk werden weergegeven. In de periode 1858 - 1867 ontstond de Geolo gische kaart, waarop geologie en grondsoor ten in kaart werden gebracht. Nederland had hiermee een internationale primeur, die werd bekroond bij de Wereldtentoonstelling in 1869 in Londen. Vanaf 1918 werd dit werk overge nomen door de Rijks-Geologische Dienst, en voor de ondiepe ondergrond vanaf 1945 door de StiBoKa (Stichting voor Bodem Kartering), later overgegaan in Alterra. De hierboven genoemde jaartallen maken duidelijk dat met de totstandkoming van deze kaarten grote investeringen gemoeid waren, deels vanwege de inwinning van de specifieke thematische informatie, deels ook voor de productie van de kaarten zelf met het destijds gebruikelijke lithografische procédé. Met de toenemende mobiliteit in de twin tigste eeuw groeide de behoefte aan goede wegenkaarten. Ook hiervoor werd een topo grafische ondergrond gebruikt, zowel door bedrijven als door de overheid. Het Nationaal Defensiegebruik (bron: Beeldbank Kadaster).

Geo-Info | 2015 | | pagina 32