THEMA 2015-5 I Geo-Info Waterstaatskaart (bron: Vereniging voor Waterstaatsgeschiedenis, www.waterstaatsgeschiedenis.ni). Wegenbestand van Rijkswaterstaat werd in de jaren negentig afgeleid van TOPioVector. Voor recreatief gebruik (wandelen, fietsen) waren de kaarten op schaal 1:10.000 en 1:25.000 uitermate geschikt. Een ander toepassingsgebied was de ruimtelijke planning. Het Planbureau voor de Leefomgeving en zijn voorgangers gebruikten de topografische kaarten om kengetallen voor landschappelijke kenmerken te ontwikkelen en veranderingen in het landschap te monito ren op basis van die kenmerken. Voor het vastleggen van percelen waarop agrariërs subsidie konden aanvragen, werden in opdracht van het ministerie van Landbouw zogenaamde pipo-kaarten (perceelsiden tificatie en productieomvang) gemaakt. Dit gebeurde in eerste instantie handmatig door de Topografische Dienst op basis van de Topografische Kaart 1:10.000. Later werd dit geautomatiseerd gedaan door Alterra. Na een aanscherping van de EU-regels bleken deze kaarten helaas niet nauwkeurig genoeg te zijn voor het toekennen van landbouwsubsidie, waarna is overgestapt op een grootschaliger kartering. De topografische kaart ais wegenkaart in de jaren vijftig (bron: Kadastermuseum). Ter gelegenheid van 175 jaar topografie werd in 1990 de stand opgemaakt van het kaartge bruik op dat moment (Bakker, 1990). We staan iets langer stil bij dit artikel omdat het een mooie vergelijkingsbasis biedt voor de stand van zaken anno 2015. Het artikel begon met de constatering dat sinds 1988 de topografische kaart zelfs werd gebruikt als decoratie voor Amsterdamse trams, om ver volgens een gestructureerd overzicht te geven van de gebruikerscategorieën, gebruiksdoelen, gebruiksvormen en fysieke voorkomens van de topografische kaarten. Als gebruikerscategorieën werden onder scheiden: overheid, bedrijven (samen 50%) en particulieren (inclusief boekhandel, 50%). Hetartikel beschrijft een groot aantal gebruik- stoepassingen: militair, algemeen oriënterend, navigatie/routeplanning, aardwetenschappen, cultuurhistorie, landschapsonderzoek, ruim telijke ordening, landinrichting, leidingaanleg en -beheer, thema-inventarisaties, recreatie, onderwijs/educatie en tenslotte: leunstoel kaartgebruik. Als gebruiksvormen worden onderscheiden: kaartlezen, kaartanalyse en kaartinterpretatie, in oplopende volgorde van intensiteit van gebruik en eisen die gesteld worden aan de nauwkeurigheid en consisten tie van de kaart (ook in de tijd gezien). Anno 1990 stonden we aan het begin van het digitale tijdperk. Dat is goed zichtbaar in de paragraaf 'fysieke voorkomens' waar de levering van filmcalques als 'wat betreft gebruikstoepas-

Geo-Info | 2015 | | pagina 33