nieuwe toepassingen 0 m L*n_ THEMA Verwerven en vervaar digen datasets grote uitdaging voor Kadaster door open data BRT TOP3ÜNI. TOP 50 TOP 100 3D Kaan NL 2015-5 I Geo-Info 35 Figuur 1 - Partities - geograPsche gebieden als ver werkingseenheden. de partities samen te voegen tot één topologisch correcte dataset. Het primaire wegennetwerk (snelwegen en hoofdwegen), uitgebreid met enkele andere line aire topografische objecten om de verbinding bij de kust te realiseren, was geschikt om de dataset te splitsen. De resulterende partities (500 datasets) kunnen stuk voor stuk binnen een uur verwerkt worden. Bijvangst van deze opdeling is dat de partities ook parallel verwerkt kunnen worden, waardoor de procestijd enorm vermindert. Sommige topografische objecten, bijvoorbeeld spoorwegen, hoogspanningsleidingen en administratieve grenzen, kunnen niet worden opgesplitst omdat ze meerdere partities beslaan. Deze objecten worden landsdekkend verwerkt nadat alle individuele partities met succes zijn verwerkt. Waar de resultaten van de generalisatie in de afzonderlijke partities invloed hebben op de landsdekkende objecten worden deze doorge geven. Alle objecten worden integraal voorbereid voordat de generalisatie start. Deze validatie en verrijking van de brondata verbeterden de resul taten van de generalisatie substantieel. Gevonden fouten worden direct in de brondata verwerkt om het proces gaande te houden, maar worden ook teruggemeld aan de inwinning om ze voor de lange termijn op te lossen zodat ook andere gebruikers hier direct van profiteren. Alle achtereenvolgende bewerkingen vinden plaats op twee niveaus: voor de afzonderlijke par tities en landsdekkend. Beide takken zijn modulair en bestaan uit drie stappen: modelgeneralisatie, geometrische generalisatie (displacement) en grafische generalisatie (kartografische conflictop lossing). Voor een gedetailleerde beschrijving kan Stoter et al. (2013) worden geraadpleegd. Het voordeel van deze modulaire aanpak is de mogelijkheid om modellen te kunnen wijzigen: parameters kunnen worden aangepast. Zelfs delen van het proces kunnen worden vervangen. Hierdoor is dit proces met wat aanpassingen ook geschikt te maken voor andere kaartseries binnen de BRT (bv. een 100.000-kaartserie). Zie figuur 2. Feedback van gebruikers Tijdens de ontwikkeling van het automatische generalisatieproces werden nauwe banden onderhouden met de gebruikersraad BRT. Na elke ontwikkelfase werden de nieuw verwor ven resultaten besproken met de hoofdgebrui kers die waardevolle verbeterpunten gaven voor de volgende ontwikkelfase. Oorspronkelijk is de 50.000-kaart een militair product dat aan NATO-standaarden moet voldoen. Waren de resultaten goed genoeg om in een oefening of operatie gebruikt te worden? In juni 2013 werd deze vraag beantwoord in een veldtest. Een infanteriedivisie van het Opleidings commando voerde een twee weken durende oefening uit in het zuiden van Nederland. Tijdens deze oefening werd de kaart intensief en met tevredenheid gebruikt door de militairen. Met name de verbeterde actualiteit werd zeer gewaardeerd. Na deze succesvolle test besloot het Kadaster om de eerste versie van de gegene raliseerde kaarten uit te geven in september 2013. Resultaten en voordelen Zowel het Kadaster als haar gebruikers profite ren van de ingebruikname van een volledige automatische generalisatie. Het automatiseren van handmatige kartografisch werk leidde tot Figuur 2 - De modulaire aanpak.

Geo-Info | 2015 | | pagina 37