THEMA Door modulaire aanpak kunnen parameters worden aangepast 2015-5 I Geo-Info 37 een significante kostenbesparing: de nieuwe procedure stelde het Kadaster in staat om de volledige kaartserie te produceren tegen een kwart van het originele budget. De productietijd is drastisch verminderd en het gevolg daarvan is dat de updatefrequentie van de afgeleide kaartseries teruggebracht kon worden van een zes- naar een tweejarige cyclus die volledig in de pas loopt met de actualiteit van de brondata. Tegenwoordig worden de brondata en de afgeleide kaartseries vijf keer per jaar gelijk tijdig en met dezelfde actualiteit opgeleverd. Daarnaast is de kaartinhoud geoptimaliseerd door een consistente en uniforme toepassing van generalisatiealgoritmes. Ook is de brondata substantieel verbeterd en werden de algoritmen naar iedere ontwikkelfase verbeterd. Uiteindelijk profiteren de gebruikers het meeste van deze innovatie: ze krijgen met hogere frequentie actuelere kaarten en tegen lagere kosten. Afgeleide producten In voorgaande alinea's noemden we al enkele voordelen van de modulaire aan pak. Deze aanpak is erg flexibel en biedt als bijvangst mogelijkheden voor andere interessante oplossingen en toepassingen. Zo is de productie van de data voor de PDOK- webservice BRT Achtergrondkaart ingebed in de productielijn van de BRT-producten en zijn ook 3D Kaart NL en 3D Gebouwhoogte aangesloten op de productie van de BRT. Webservices De data die voor het automatisch generalisa tieproces is voorbereid, wordt ook gebruikt als input voor de BRT-achtergrondkaart, een automatisch afgeleide en gegeneraliseerde basemap. Deze multi-scale webservice is ontworpen met behulp van de ScaleMaster methodiek en voor de technische implemen tatie is gebruik gemaakt van ArcGIS-software. In de ScaleMaster-methodiek (Brewer et al. 2007) wordt gebruik gemaakt van een spread sheet om het gedrag en de weergave van een basemap te ontwerpen (zie figuur 3). Op het eerste tabblad wordt globaal aangegeven hoe een thema zichtbaar is. Op het tweede tabblad wordt tot in detail gespecificeerd wat er voor elk thema op een schaalniveaus moet gebeuren om de gewenste weergave te halen. Moeten bepaalde gegevens weggelaten of vereenvoudigd worden om de gewenste weergave te bereiken of moet er een ander symbool gebruikt worden dat voor de minder gedetailleerde schaal beter voldoet? Anders dan bij de automatische generalisatie van de 50.000-kaart, is het proces bij de Achtergrond er uitsluitend op gericht om tot een acceptabele weergave van de topografie op 15 schaalniveaus te komen. Alleen data die weergegeven zal worden op een schaal niveau wordt gebruikt. Waar mogelijk werden kartografische problemen door middel van visualisatietechnieken opgelost en blijft de generalisatie beperkt tot het samenvoegen of het verwijderen van vlakken. Het resultaat, een basemap bestaande uit 15 lagen, wordt geserveerd via PDOK en kan vrijelijk gebruikt worden binnen tal van (over- heids-)toepassingen. De basemap kan in drie varianten bekeken worden in de PDOK-viewer: pdokviewer.pdok.nl/ 3Ü-topografie In de tweede helft van 2014 introduceerde het Kadaster een nieuw topografische product: 3D Kaart NL, gevolgd door de lancering van 3D Gebouwhoogte NL in april 2015. Deze pro ducten zijn voor heel Nederland beschikbaar in de schaal 1:10.000 en zijn gebaseerd op de topografie van TOP10NL en de hoogtes van AHN2. Door samenwerking tussen het Kadaster, universiteiten en het bedrijfsleven is het gelukt deze unieke klus te klaren. Bij de combinatie van 2D-topografie met 3D-puntenwolken is de onnauwkeurige matching van vlakken een veel voorkomende verschijnsel: de producten passen niet op elkaar en daardoor gaan bijvoorbeeld de randen van watervlakken 'omhoog krullen' of ontstaan verticale aansluitproblemen (zie figuur 4) tussen oevers en watervlakken. Om dit te voorko men gold als uitgangspunt dat het nieuwe driedimensionale product topologisch valide en geometrisch consistent met de brondata moest zijn. Ook werden vooraf kenmerken voor bepaalde type objecten gedefinieerd. Water moet bijvoorbeeld altijd vlak (waterpas) zijn. Om dit te kunnen realiseren is een methode gebruikt die ontwikkeld is aan de Universiteit van Enschede (Oude Elberink 2010). Dezeaanpak van 3D-topografie is wereldwijk uniek en stelt zeer hoge eisen. De complexe berekeningen die de topologie van de 3D-objecten garanderen en de grote hoeveelheden data resulteren in vele rekenuren: het proces bestond uit het confron teren van ongeveer 15 miljoen topografische vlakken met ruim 600 miljard punten en kostte rond 75.000 processoruren. Dit proces zou op de gangbare hardware van het Kadaster meerdere Figuur 4 - Verticale aansluitproblemen.

Geo-Info | 2015 | | pagina 39