200 jaar Topografie Nico Bakker Update je profiel op de website door rechtsbovenin in te loggen. Word nog beter vindbaar op de website en zorg dat je voor jou relevante informatie ontvangt. 2015-5 I Geo-Info n Dit themanummer kijkt terug naar 1815, het jaar waarin de voorloper van de Topografische Dienst is opgericht. Bij Koninklijk Besluit van 18 februari 1815 werd de afdeling Militaire Verkenningen ingesteld en daar stamt de Topografische Dienst, sinds 2004 onderdeel van het Kadaster, in rechte lijn van af. In het eerste artikel Geen dag zonder lijn beschrijft oud-directeur Peter Geudeke de organisatorische ontwikkelingen, te beginnen bij de kartering door Kraijenhoff tot de samenvoeging van de Topografische Dienst met het Kadaster. Het produceren van militaire kaarten was als onderdeel van het Ministerie van Defensie de primaire taak. Ron Heeres belicht de periode na de Tweede Wereldoorlog. In de tijd van de Koude Oorlog lag de nadruk op voorraden van Nederlandse topografische kaarten en oefenkaarten in de Noord-Duitse laagvlakte. Later is de aandacht verschoven naar crisisbeheersingsoperaties. Samen met NAVO-partners wordt gewerkt aan de opbouw van de International Geospatial Warehouse. Wim Groenendaal en Richard Witmer schetsen de totstandkoming van de Basisregistratie Topografie (BRT). Niet alleen TOP10NL valt onder de BRT, maar ook de kleinere schalen tot de schaal 1:1.000.000, evenals de BRT-Achtergrondkaart die we op PDOK tegenkomen. In de bijdrage: Europese PDOK in wording beschrijven Haico van der Vegt en Dorus Kruse verschillende Europese initiatieven om de digitale geo-informatie te standaardiseren. Om de bruikbaarheid en beschikbaarheid van de geo-data van INSPIRE te verbeteren, is het project European Location Framework gestart. Arnold Bregt en Dick Eertink kijken naar het gebruik van de topografische kaarten in het verleden en heden. Ook in de 19e eeuw werd de topografie al gebruikt voor niet-militaire doeleinden. Over de laatste innovaties en ontwikkelingen schrijven Vincent van Altena en Marc Post. De automatische generalisatie van TOP10NL naar de schaal 1:50.000 kreeg wereldwijd aandacht. Het combineren van TOP10NL met de hoogtegegevens uit AHN-2 levert weer nieuwe producten op als 3D kaart NL en 3D gebouwhoogte NL. In de tijd van de analoge productie duurde het proces van luchtfoto tot kaart meerdere jaren. Kadaster Geo- Informatie streeft nu naar een jaarlijkse update. Met de introductie van de Lean-filosofie in de werkprocessen is de doorlooptijd drastisch gereduceerd. Ben Bruns gaat hier uitgebreid op in in zijn bijdrage Geo in Flow. Naast deze artikelenreeks organiseert het Kadaster in het kader van dit 200-jarig jubileum ook andere activiteiten. Het historisch kartografisch tijdschrift Caert Thresoor besteedt in diverse artikelen aandacht aan de historische ontwikkelingen op het gebied van topografie en kartografie. Daarnaast zijn er presentaties bij diverse congressen, onder andere tijdens de GeoBuzz. Niet onvermeld mag blijven de in september gelanceerde website, www.topotijdreis.nl, waar u een reis kunt maken door de kaarten die door de Topografische Dienst en haar voorgangers vanaf 1815 tot heden zijn gemaakt. Zie hiervoor ook de rubriek Open Kaart. Verder is er n.a.v. dit jubileum een boek verschenen, 200 jaar kaarten maken in beeld, waarin de geschiedenis van de Topografische Dienst wordt beschreven, aangevuld met een tweeluik van kaarten, met de kaart van rond 1935 naast de recente kaart. Verder in dit nummer verslagen van Missing Maps bijeenkomst en van Maptime Summercamp 2015 op het Geofort. Tenslotte een uitgebreid verslag van de 27e Internationale Kartografische Conferentie (ICC 2015) in Rio de Janeiro, waar Menno Jan Kraak tot President van de International Cartographic Association (ICA) is gekozen. Gastredacteur

Geo-Info | 2015 | | pagina 3