2oo jaar Topografie THEMA 3D Kaart NL en 3D Gebouwhoogte aan gesloten op de productie van de BRT 38 Geo-Info I 2015-5 jaren duren, daarom werd uitgeweken naar het E-science Center van de Vrije Universiteit Amster dam waar gebruik is gemaakt van de "supercom puter" Sara. Nu er een eerste product beschikbaar is, dient de vraag zich aan hoe de data zal worden geactuali seerd. Op dit moment wordt er gewerkt aan deze procedure. Dat is complexer dan bij de bestaande BRT-producten: de 3D-dataset is het resultaat van de combinatie van twee datasets. In het ideale geval zouden beide datasets dezelfde actualiteit moeten hebben. Momenteel heeft TOP10NL een updatecyclus van twee jaar, terwijl AHN2 al enkele jaren oud is. Er wordt gewerkt aan de opvolgende dataset, AHN3, maar de inwinningscyclus is niet gelijk aan die van TOP10NL. Door dit verschil in actualiteit wordt het 3D-constructieproces verstoord en kunnen fouten ontstaan. Binnen het Kadaster wordt onderzocht of het mogelijk is om hoogte-informatie uit stereo luchtfotografie af te leiden. Deze informatie kan dan als vervanger voor AHN2 gebruikt worden in het 3D-proces. Het grote voordeel hiervan is dat de hoogte-informatie zal worden afgeleid van dezelfde stereofoto's die bij de inwinning van de 2D-topografie gebruikt worden. Door hoogte informatie en topografie op dezelfde bron te baseren, worden verstoringen in het proces die veroorzaakt worden door actualiteitsverschil opgeheven. Het onderzoek heeft veelbelovende eerste resultaten opgeleverd, maar is nog niet afgerond. Wat volgt? In dit artikel hebben we stil gestaan bij de laatste technische ontwikkelingen binnen het topografisch domein. Vaak werden deze ontwik kelingen ingegeven door inventieve oplossingen uit de geo-industrie of de academische wereld, op andere momenten werd de noodzaak te innoveren vooral gevoed door pragmatische of budgettaire redenen en soms ontstond iets gewoon, als bijvangst van een andere vernieu wing. We hopen de komende jaren door te kunnen gaan met het bedenken en doorvoeren van nieuwe innovatieve oplossingen die de actualiteit en kwaliteit van de BRT zullen verho gen en de gebruikservaring zullen verbeteren. Ter afsluiting van dit artikel zullen we wat contouren voor de komende jaren proberen te schetsen. Dit doen we aan de hand van ontwik kelingen die momenteel in het topografische werkveld spelen of die aanstaande (lijken te) zijn. Verhoogde actualiteit en versnelde inwinning De vraag naar real-time-data neemt hand over hand toe. Dat stelt andere eisen aan de inwinning. De huidige inwinningsmethode voor topografische data maakt gebruik van luchtfoto's en cyclorama's, maar dat is een langzaam proces. In de toekomst zal meer gebruik gemaakt gaan worden van data uit andere basisregistraties. Er loopt op dit moment een onderzoek naar de mogelijk heid van automatische generalisatie van de BGT naar de BRT, maar ook sensordata zal een grotere rol gaan spelen in het actueel maken van de kaart. Ook de eindgebruiker zal veel meer betrokken worden in de bijhouding en verbetering van de kaart. Een eerste voorbeeld van dit zogenaamde crowd-sourcen wordt al toegepast in een Kadaster-app. Iedereen met een smartphone kan fouten in de BRT daarmee eenvoudig melden bij het Kadaster. Ook het slim combineren van bestaande, maar niet-voor-de-hand-liggende, dataverza melingen (bij voorbeeld een landsdekkende verkeersborden-dataset) met nieuwe produc tieprocessen (automatische generalisatie) kan de update-cyclus van de BRT versnellen. Naast het aansluiten op bestaande dataverza melingen en het vergroten van de participatie van de eindgebruikers, wordt ook bewust inge zet op het verkennen én toepassen van nieuwe technologieën voor zowel 2D- als 3D-topografie. Concrete voorbeelden hiervan zijn onderzoeken naar automatische feature-extractie (is deze techniek goed genoeg om de inwinning van bepaalde objecten aan een computer over te laten?) en objectreconstructie (bijvoorbeeld van daken en bomen) uit puntenwolken. Veranderend gebruik van topografie De opmars van mobiele apparatuur en GPS, in combinatie met de mogelijkheid om altijd en overal online te zijn, beïnvloeden het gebruik en de ontsluiting van topografische informatie. De papieren kaart die al eeuwen gebruikt wordt, moet steeds meer terrein prijsgeven aan digitale varianten zoals webmaps. Door deze digitalise ring wordt de vertrouwde papieren kaart een product voor een selectief aantal gebruikers. Naast deze digitalisering verschuift het gebruik van topografische data meer en meer van raadpleging naar beleving. Technieken uit de game-industrie zorgen er voor dat men door de (3D-)kaart kan navigeren als ware het een echte wereld en deze ook zintuigelijk kan beleven. De toepassingen daarvoor zijn legio: nieuwbouw zal virtueel in de kaart geplaatst kunnen worden waardoor betrokkenen kunnen zien hoe de omgeving gaat worden. Geluidsanalyses leveren niet langer alleen berekende waarden op, maar men kan ook echt horen hoe geluid op verschil lende plaatsen klinkt. Aankoopbeslissingen voor particulieren, zoals "Koop ik dat huis met de tuin op het zuiden? Maar betekent dat ook meteen zon?" kunnen worden genomen op basis van vir- tualisatie van de bestaande topografie. Daarnaast wordt het veel eenvoudiger om de effecten van ontwikkelingsplannen in te schatten (zowel vanuit beleidsmatig als persoonlijk standpunt), bijvoorbeeld bij plannen rondom windenergie. "Staat de windmolen echt in mijn zichtveld en kan ik hem horen bij mij op het terras?" Onze verwachting is dat de nabije toekomst een dergelijke topografische beleving snel dichterbij zal brengen. Referenties Brewer, Cynthia A., Barbara P. Buttenfield, Charlie Frye, and Jes sica Acosta. 2007. In Moscow. www.personal.psu.edu/cab38/ ScaleMaster/ICC2007_paper_Brewer_Buttenfield_Frye_Acosta_ May31_07.pdf. Oude Elberink, Sander Jacob. 2010. "Acquisition of 3D Topo graphy: Automated 3D Road and Building Reconstruction Using Airborne Laser Scanner Data and Topographic Maps" S.l.: s.n.]. Stoter, Jantien, Ron Nijhuis, Marc Post, Vincent van Altena, Jan Bulder, Ben Bruns, and John van Smaalen. 2011. "Feasibility Study on an Automated Generalisation Production Line."In Paris, France. Stoter, Jantien, Marc Post, Vincent van Altena, Ron Nijhuis, and Ben Bruns. 2013. "Fully Automated Generalization of a 1:50k Map from 1:10k Data" Cartography and Geo graphic Information Science (August 22): 1-13. doi:10.1080/ 15230406.2013.824637. Vincent van Altena MSc BTh is senior GiS-specialist bij het Kadaster. Hij is bereikbaar via vincen t. altena@kadas ter.nl. Marc Post MSc is senior GIS- specialist bij het Kadaster. Hij is bereikbaar via marc.post@kadaster.nl.

Geo-Info | 2015 | | pagina 40