THEMA Het Kadaster zorgt ervoor dat de topografische informatie als brandstof beschikbaar komt voor het geo-domein «SSlBllEffiUOW® 2015-5 I Geo-Info 41 «MDHu'fWtfo WD Je ziet dat we bepaalde trends als containerbe grip omarmen en steeds weer hergebruiken. In 2009 stelt Menno van Doorn op Frankwatching dat "data de olie van de toekomst is". In 2on meldt Gartner in hun newsroom dat "infor mation is the Oil of the 21st century". In 2013 stelt BBC news dat "data is the Oil of the 21st century". In 2015 zegt de managing director van Phillips dat "data is the Oil of the future". Een tijdspanne van een eeuw is toch wel erg lang in deze snel veranderde wereld. De toekomst trekt ons geholpen door tijd onverbiddelijk naar zich toe. Het houdt geen rekening met de inhoud van visiedocumenten en voorspelde trends. Dit geldt zeker ook voor het geo-informatiedomein dat zich de afgelopen jaren spectaculair heeft ontwikkeld. Kadaster Geo-informatie heeft deze realiteit omarmt en samen met de gebruiker ingezet op vernieuwing. Realiteit Als bovenstaande olie-parallel in de 2iste eeuw steek houdt, is het interessant te onderzoeken wat dat betekent voor de geo-informatierealiteit. Volgens Wikipedia is olie het meest verhan delde massa-geproduceerd ongespecialiseerd product dat van groot belang voor de wereld economie. Tevens is olie van groot strategisch belang. Door raffinage wordt olie omgezet naar bruikbare producten zoals benzine. De impli ciete waarde is de energie die in de olie zit opgeslagen. Deze energie wordt door de olie industrie beschikbaar gemaakt voor gebruik. Het doel van het "Geo in Flow" concept is het laten stromen van de energie. De energie is hier als topografische informatie opgeslagen in de ruwe luchtfotodata. Het Kadaster zorgt ervoor dat de topografische informatie als brandstof beschikbaar komt voor het geo-domein. Door slimme raffinage met moderne en innova tieve middelen heeft Nederland internationaal een leidinggevende positie in genomen. De unieke wijze van direct en zeer breed beschikbaar stellen van de open authentieke geo-data is betrouwbaar, robuust en waardevol voor het gebruik. Kadaster en haar partners hebben een paradigma verschuiving ontketend door traditionele inzichten te durven verlaten. We richten ons op het nu en dat elke dag opnieuw. In het rapport van Wageningen UR "Wat zijn de effecten van een open basisregistra tie topografie na twee jaar?" wordt gesteld dat de effecten van twee jaar open BRT positief zijn. Dit is deels te danken aan het professionaliseren van de productie. In 2010 kon de productie van de BRT de stroom versnelling van de veranderingen niet meer aan. Het dreigde te verdrinken in een traditionele aanpak van analytische procesinnovatie en een weinig flexibel beheer. De geo-informatiestroom beweegt zich echter door een voortdurend door veranderend landschap. Dit vraagt wendbaar heid in weerklank met zijn omgeving. De oude vernieuwingsstrategie was gericht op vervanging van bestaande systemen. De gebrui ker was door de hoge golven geheel uit het zicht verdwenen. De actualiteit van de data was onvoldoende en leveringen aan de gebruikers bleven achterwege. Het water was gestegen en stond al aan de lippen. Volgens Bob Dylan is het dan hoog tijd om te leren zwemmen. Hoewel hij dit natuurlijk figuurlijk bedoelde, kun je je afvragen of dit de enige mogelijkheid is. Of zijn er misschien slimmere alternatieven. Waarom laten we ons niet drijven of beter nog we gaan surfen op de golven van de verandering. Het realiteitsbesef over de urgentie voor echte noodzakelijke hervorming van het productieland schap is door leiderschap van het afdelingshoofd Geo-informatie Kadaster omgezet in daadwerke lijke actie. We hebben nu een groot probleem. Laten we dat nu oplossen door creatief te zijn en durf te tonen. Verbetercultuur De introductie van de Lean-filosofie was de eerste grote stap die is ingezet. De focus op de klant en de medewerker zijn hierbij belangrijke uitgangspunten, waarbij verspillingen in het proces worden geëlimineerd. De kernprinci pes van de nieuwe cultuur staan als een huis (zie figuur 2). Figuur2 - Leanhuis. Het is van belang dat je dagelijks op de hoogte bent van de situatie van de productieflow. Door middel van dagelijkse zogenaamde stand-up meetings is iedere deelnemer in het productieproces op de hoogte van de actuele stand. Het bord is een visueel hulpmiddel waarop de status van de geo-informatiewaar- destroom in een open toegankelijke ruimte zichtbaar is (zie figuur 3). Het bijhouden van deze actuele situatie is de verantwoording van iedereen en vraagt discipline en betrokkenheid. Afwijkingen ten opzichte van de vastgestelde KPI's zoals: actualiteit, kwaliteit en leverbetrouw baarheid leiden direct tot een verbeteractie. Lean kenmerkt zich door een open verbeter cultuur. Hierdoor wordt het natuurlijker de noodzakelijke veranderingen te absorberen. Elke medewerker in het proces heeft in principe de mogelijkheid direct verbeteringen en ver nieuwingen in het proces te initiëren. Deze bot- tom-up-benadering vraagt moed door het verandermanagement direct te combineren met het stapsgewijs implementeren van de procesverbeteringen. Het advies is gewoon te beginnen. Geen tijdrovende voorbereiding met ellenlange plannenmakerij, maar gewoon doen. De resultaten komen snel waardoor de energie om door te gaan verder groeit. Lean is vooral een cultuuraspect waarbij continu verbeteren wordt verankerd in de organisatie. Iedereen in

Geo-Info | 2015 | | pagina 43