I f 2oo jaar Topografie THEMA Publiek en private organisaties werken samen aan de Geo-Flow en daar mogen we met zijn allen trots op zijn 42 I Geo-Info I 2015-5 het proces kan aansluiten waarbij transparantie, discipline maar ook plezier wezenlijk zijn. Gebruikersparticipatie Het doel is dat alle stappen van de proces zijn gericht op het realiseren van waarde voor de klant. Om dit adequaat te kunnen doen is het belangrijk om de klant te laten participeren in het verbeterproces. De BRT kent een gebrui kersgroep met hierin vertegenwoordigers van koepelorganisaties, I&M en het Kadaster. Vanaf het begin zijn de gebruikers van de BRT actief en transparant geïnformeerd over de transformatie van het productieproces. Hierbij is goed geluisterd naar hun wensen. De KPI's voor de productie en de BRT door-ontwikkel- strategie is in nauw overleg met deze groep tot stand gekomen. De Lean transformatie richtte zich in eerste instantie op de productie van TOP10 en de direct daarvan afgeleide TOP25. Het realiseren van een voorspelbare productie was een belangrijke driver. Maar Lean alleen was niet genoeg. Daarom is er ook ingezet op innovatie. Handmatige generalisatie van de afgeleide kleinere kaartschalen is zeer tijdro vend en past niet binnen de randvoorwaarden van een moderne geo-informatie-flow. Een tweede grote noodzakelijke verandering is het ontwikkelen van automatische generalisa tie om de gelijkmatigheid in de geo-flow voor de kleinere schalen te kunnen waarborgen. Handmatige generalisatie kende een door looptijd van 4-6 jaren voor het gehele Neder landsegrondgebied. Vanuit gebruikersper spectief kan dit echt niet meer. Tevens zijn de kosten niet meer in overeenstemming met de klantwaarde. Met alleen Lean zijn deze proble men niet op te lossen. In de afgelopen 15 jaar zijn er diverse organisaties druk geweest met automatische generalisatie van topografische informatie. Dit was op onderdelen succesvol maar bedrijfsmatig gezien niet volwassen. In 2010 heeft Esri belangrijke generalisatie algoritmes toegevoegd aan hun standaard ArcGis pakket. Dit was voor het Kadaster het startsein om de haalbaarheid te toetsen. Innovatie De initiatie van het ontwikkelproces is gestart met een High5-innovatiesprint die door het Kadaster wordt gebruikt om de haalbaarheid van een idee daadwerkelijk te toetsen. Een High5-innovatiesprint is altijd succesvol door dat het resultaat tastbaar en waardevol is. Hier bij is het succes het logische resultaat van de Figuur 3 - BRT-"stand-up"-bord. focus van de energie door een complementair team. De focus wordt veroorzaakt door de overzichtelijke aanpak en beperkte doorloop tijd. Het resultaat van de Highs "automatische generalisatie" was veelbelovend waardoor het Kadaster het aandurfde om de verdere ontwik keling en implementatie vorm te geven. In principe is hier alleen maar sprake van een automatiseringsslag. Maar op dat moment was het nog geen enkele organisatie ter wereld gelukt. Vele National Mapping Organisations (NMO) hebben inmiddels in Zwolle kennis genomen van deze ontwikkeling. Een aan tal van hen is inmiddels ook gestart met automatische generalisatie op basis van het Kadastermodel. Lean en de ontwikkeling van automatische generalisatie in een omgeving waar verande ring geen onderwerp maar realiteit is, zijn het begin van een continu transformatieproces. De transformatie is tot stand gebracht door energie, inspiratie, creativiteit en daad kracht. Het doel is de vernieuwde geo-infor- matie zo actueel mogelijk in een gelijkmatige voorspelbareflow zonderverspilling bij de gebruiker te krijgen. Het is gelukt om de TOP10-, TOP50- en de BRT-achtergrondkaart voorspel baar en 100% leveringbetrouwbaar met meer actualiteit via PDOK aan te bieden. Het Kadaster Lean IMprovement (KLIM)-team is erg druk met het implementeren van verdergaande verbeteringen om zodoende de klantwaarde van de BRT te vergroten. Hierdoor is het begin 2016 mogelijk de gewenste 1 -jaren-actualiteit procesmatig te realiseren. Er is natuurlijk altijd een afhankelijkheid met het op tijd beschikbaar komen van het beeldmateriaal dat dient als brandstof voor de geo-motor. Ketenafhan kelijkheid is de bepalende factor voor (geo-) informatie. Deze afhankelijkheid vraagt veel verantwoordelijkheid aan de professionele geo-wereld. Door samen continu te verbete ren kunnen we deze keten verder versterken. Het is geweldig te zien dat dit zichtbaar wordt gedeeld door andere organisaties zoals bijvoor beeld OpenGeoGroep, Rdzl, Imergis en Esri. Referenties Bregt, Arnold K., Grus, tukasz., Eertink Dick., "Rapport Effec ten van een open BRT-analyse 2014'. Ben Bruns MSc is manager GISMaatwerk en Advies bij het Kadaster en is bereikbaar via ben.bruns@kadaster.nl of 06 51356587.

Geo-Info | 2015 | | pagina 44