De Grote Van Gogh Atlas \GCGÜ) ^4T1AS Boek 46 I Van Gogh kartograaf? Nienke Denekamp, René van Berk, m.m.v. Teio Meedendorp, ISBN 9789047617983. Geo-Info I 2015-5 Roelof Keppel In Geo-Info verschijnen regelmatig boekbespre kingen die op de één of andere manier een door kijkje geven in de betekenis van ons vakgebied binnen andere domeinen of soms rechtstreeks een deel van ons vakgebied beschrijven. Wanneer je aandacht dan bij de boekrecensies in het NRC valt op De Grote Van Gogh Atlas, dan zijn de verwachtingen hoog gespannen. In dit prachtig uitgevoerde boek van 180 pagina's, verluchtigd met heel veel prachtig en kleurig beeldmateriaal - hoe kun je ook anders ver wachten bij een dergelijke titel - zijn maar liefst 24 kaarten en kaartjes opgenomen. Nu moet me direct van het hart dat deze dan weliswaar mooi zijn uitgevoerd en duidelijk ondersteunend aan de tekst, maar anders zijn dan een atlas waarin je via het lezen van de kaart verdwaalt in de wereld van het onderwerp. Daartoe zijn de overige afbeeldingen beter in staat. De in het boek verspreid opgenomen verzameling kaarten dient letterlijk als drager, ondersteuner van het verhaal. Over de kartografische kwaliteit van de kaarten kan wel e.e.a. opgemerkt worden; soms over het gekozen schaalgebied of de net wat te summiere thematiek. Gaandeweg wordt duidelijk dat het niet over de kaarten gaat. Uit de opzet van dit boek blijkt dat de nadruk meer ligt op de beschrijving van de levensloop van de beroemde Nederlandse schilder Van Gogh ingebed in een tijdreisverslag. Op welke plaatsen was Van Gogh, wanneer was hij daar, wat deed hij daar, welke schilderijen stammen uit die tijd en welke gebeurtenissen vielen daarmee samen? Heel fraai komt dat aspect naar voren in de consequent doorgevoerde tijdbalkjes per hoofdstuk waar mee in een compacte infographic tijd, plaats en gebeurtenis worden samengevat. En dat over de periode van zijn leven, van 1853 tot 1890. Deze keer van Z tot A: van Zundert tot Auvers-sur-Oise. Overigens wordt naast genoemde themakaartjes ook een aantal fraaie overdrukken van historische kaarten getoond: waaronder die van de provincie Noord-Brabant, de spoorwegenkaart van Neder land (1868), een stadskaart van Dieppe, Plan van Amsterdam (1877) en De Amsterdamse Marinewerf (1894). Op een pagina is zelfs een kartografische schets van Van Gogh's hand te ontdekken: hierin valt op dat de plattegrond van de beschreven wandeling met zijn broer echt plat is, doch in de linkerbovenhoek tot leven komt door een per spectivische miniatuurschets van de kunstenaar. Je hebt kaartenmakers en kunstenaars (en hen, die dat weten te combineren; zie Geo-Info 2015-4). In een vlot leesbaar geheel, met zeer veel en rijke, mooi uitgevoerde illustraties (zoals de sfeervolle in sepia uitgevoerde stadsbeelden uit die tijd), beleef je in een paar genoeglijke uren niet alleen het leven van de hoofdpersoon maar krijg je ook een doorkijkje in de ontwikkeling van West-Europa in die tijd. De bouw van de Sacré Coeur en Eiffeltoren in Parijs, de wereldtentoonstellingen daar en in Antwerpen, de mijnbouw in De Borinage, het harde leven in Brixton, het noeste boerenleven in Nuenen en Zweelo. Gedurende het tijdreisverslag, waarbij de trein een door Van Gogh veelgebruikt middel van vervoer is geweest, zie je het spoorwe- gennet in Europa in een aantal decennia groeien. Van Gogh probeerde het 'echte' leven te vangen in groffe houtskool- of penseelstreken: 'Ik ploeg op mijn doeken als zij op hun akkers.' Fraai verbeeld in de inhoudsopgave; een tijdbalk met daaronder weergegeven de beschreven onder werpen, gekoppeld aan beeld, tijd en plaats. In de beroemde Auberge Ravoux (Auvers-sur- Oise), waar zijn sterfbed stond, is deze atlas op 29 juli 2015 gepresenteerd. Op de 125ste sterfdag van Vincent van Gogh. Het boek geeft een mooi en compact beeld van de plaatsen waar hij leefde, woonde en verbeeldde. In Nederland, Engeland, België en Frankrijk. Een aanrader voor geïnteresseerden in kunst historie in verbinding met plaats en tijd. Een tijdreis waard!

Geo-Info | 2015 | | pagina 48