Geo-informatie bij Poolexpeditie SEES.NL Verslag De grootste Nederlandse Poolexpeditie ging eind augustus 2015 richting het afgelegen eiland Edgeoya aan de oostkant van Spitsbergen. Er was juist voor dit eiland gekozen omdat er van 1968 tot 1988 een Nederlands onderzoeksstation heeft gestaan. Geo-Info I 2015-5 In 1977 is er onder meer een goed gedocu menteerde en zeer gedetailleerde vegetatie- kartering uitgevoerd van een vallei genaamd Rosenbergdalen (Heinemeijer 1977, Heine- meijer van Dijk 2004). De bedoeling was om tijdens de SEES.NL expeditie waarnemingen uit 1977 te herhalen om zo veranderingen vast te leggen die zijn opgetreden over een periode van 38 jaar. Een uniek lange periode voor een gebied wat sterk veranderd door opwarming (www.sees.nl). Een proefvlak waar in 1977 een bedekking van 70% werd geconstateerd is in 2015 vrijwel kaal. Van links naar rechts René van der Wal, Hans Kruijer, Michael Stech en Mennobart van Eerden, die de soortenlijst in de omgeving maakt. Foto Maarten Loonen. In 1977 is een landschapskartering uitgevoerd Edgeoya en een gedetailleerdere vegetatie door het ITC in Enschede van het hele eiland kartering van Rosenbergdalen. De kartering is gebaseerd op zwart-wit luchtfoto's en een kaartbeeld van het Norsk Polarinstitutt. In beide karteringen waren grenzen voorna melijk bepaald op basis van fysische eigen schappen en hoogteligging. Daarmee zijn de in 1977 gemaakte kaarten ongeschikt voor het beschrijven van vegetatieveranderingen. Geluk kig betekent dat niet dat we nu niets meer aan dat onderzoek hebben. Op de getekende kaart van de Rosenbergdalen staan alle proefvlakken van één vierkante meter aangegeven met gede tailleerde soortsbeschrijvingen van vaatplanten, grassen, mossen, levermossen en korstmos sen. Op die schaal werd verwacht dat we veranderingen in de vegetatie zouden kunnen constateren, mits we voldoende kennis konden mobiliseren over de verschillende soorten. Een proefvlak op een helling met van links naar rechts Hans Kruijer en Michael Stech, die de mossen determi neren en René van der Wal die de vaatplanten vastlegt. Foto Maarten Loonen. Voor het veldwerk was het noodzakelijk om te beschikken over een goede hoge resolu tie foto van Rosenbergdalen. Er is gekozen voor een 8 bands WorldView-2 foto met een resolutie van 0.46m. Op basis van deze 8 banden hebben we kaarten gemaakt in 'true color' en Normalized Difference Vegetation Index (NDVI).

Geo-Info | 2015 | | pagina 54