Grenzen verleggen Column 2015-5 I Geo-Info Hoe kan het dat een bedrijf innovatieve oplossingen bedenkt, gebaseerd op locatieanalyse, map services en web-GIS, zonder dat er ook maar iemand in die organisatie werkt met een achtergrond in geo-informatie? Deze vraag stelde ik mijzelf toen ik kennismaakte met Over Morgen, mijn huidige werkgever. Onbevangen, en slechts gedreven door de overtuiging dat zij hun verhaal beter konden vertellen met een kaart, zijn zij gaan pionieren met data en technologie. Onze data en technologie, voeg ik er nog aan toe, want een zeker eigenaarschap kunnen geo-professionals nog wel clai men als het gaat om het doorgronden van de eigenaardighe den van ons vak. Maar dit verandert, en snel. Geo-informatie is allang onderdeel van allerlei sectoren die direct of indirect gelieerd zijn aan de leefomgeving. Maar ook als je werkt in de retail, de verzekeringsbranche of het sociaal domein komt geo-informatie naar je toe, zoals ook artikelen in Geo-Info ons geregeld doen laten zien. Geo-informatie en de technologie om ermee te werken, is dankzij open data en gebruiksvriendelijke software voor iedereen toegankelijk geworden. Daarmee is eigenlijk ook mijn openingsvraag beantwoord. Een fantastische ontwikke ling natuurlijk, maar één die de professionele gemeenschap wel dwingt in de spiegel te kijken. Het dwingt namelijk tot het stellen van een paar dringende en toch wel onbehagelijke vragen: wie zijn nu de mensen met wie je een vakgebied vormt, met wie je duurzame samenwerkingen kunt aangaan en met wie je relevante kennis en ervaringen kunt delen? Met wat voor vraagstukken houden die mensen zich bezig en in hoeverre zijn er raakvlakken met de vragen waar je zelf mee worstelt? Wat voor achtergrond hebben die mensen, en spreek je wel dezelfde taal? De rode draad in deze vragen is dat je als gemeenschap iets gemeenschappelijks moet hebben, zeg maar het cement van je professionele relatie. Deze gemeenschappelijkheid staat onder druk wanneer een specifieke achtergrond, gedeelde kennis, of ervaring niet langer noodzakelijk is om te werken in "het vak" De vraag die ik stel is of die gemeenschappelijkheid nog wel voldoende aanwezig is bij alle mensen die zich profes sioneel of hobbymatig bezighouden met geo-informatie om te spreken van één professionele gemeenschap, van een community. Een community bezit gedeelde waarden over wat belangrijk is, en wat niet; en zij verlangt naar herkenbare ideeën en voorbeelden die direct spiegelen aan de profes sionele praktijk van haar deelgenoten. Antropologen spreken wel van stammen, met hun rituelen, helden en verhalen. Ik denk dat je vakgebieden ook zo kunt beschouwen. Maar de ongelooflijke verscheidenheid en veelzijdigheid van de geo- sector maakt dit bijzonder lastig, en misschien wel onmogelijk. JongGeo is een informeel netwerk dat een platform biedt voor jonge geoprofessionals en studenten om grip te krijgen op de dynamische wereld waarbij netwerken, activiteiten en kennis uitwisseling centraal staan. We kennen allemaal wel het gevoel dat je in gezelschap bent van mensen die elkaars vakgenoot zijn, en die het hebben over hun werk. Twee artsen, twee elektriciens, twee architec ten... Het zijn vaak weinig inspirerende gesprekken voor de zwijgende derde. Meerdere malen heb ik mij op dit gevoel betrapt op geo-evenementen, waar ik dan in gezelschap was van twee maatvoerders, twee GIS-programmeurs, of twee fotogrammetristen. Wat moeten we hier nu mee? Op onzekere momenten hebben mensen vaak de neiging naar zichzelf te kijken, zich af te vragen wat er mankeert en hoe het anders kan. Dit is een blik naar binnen, waarbij je snel in de valkuil van je eigen, beperkte referentiekader kunt trappen. Beter is een blik van buiten, waarbij je er achter komt hoe de ander over je denkt. Daarom pleit ik voor een blik van buiten, een blik van mensen die zelf geen achtergrond hebben in geo-informatie, maar er wel dagelijks, bewust of minder bewust, mee werken. Ik wil weten welke uitdagingen zij zien met geo-informatie, wat hen fascineert en wat er beter kan. Op deze manier leggen we verbindingen over de grenzen van ons vakgebied heen. We kunnen hierdoor, bezien door de ogen van een ander, niet alleen heel veel leren over de voortdurend veranderende rol van geo-informatie in de maatschappij, maar we kunnen ook nieuw terrein ontdekken voor onze community, voor meer samenwerking en duurzame groei. We kunnen zo nieuwe samenwerkingen smeden in vakgebieden die toe zijn aan het stellen en beantwoorden van nieuwe, ruimtelijke vragen en zo ook onze eigen grenzen verleggen. Die blik van buiten op de geo-community is iets waar JongGeo zich mee bezighoudt. In een zoektocht naar ver schillende perspectieven neemt JongGeo de komende edities van Geo-Info stelling over een actueel onderwerp en laat zich daarbij bijstaan of tegenspreken door jonge professionals uit de leefomgeving. Hiervoor zoekt JongGeo de verbinding met jongerennetwerken van andere vakgebieden en zet zo een kleine maar belangrijke stap in meer interdisciplinaire samen werking waarin geo-informatie het verbindend element is. Rob Geldof JongGeo rmgeldhof@live.com,

Geo-Info | 2015 | | pagina 57