een week: 2015-5 I Geo-Info 57 te zijn... Gedurende de week zijn er diverse gesprekken gevoerd via Skype en Chro- meCast. Zo heeft Santiago Giraldo, 'Civic technologist' van de tool CartoDB, ons twee keer vanuit New York bijgestaan met tips, tricks en antwoorden. Vanuit Amsterdam hebben Edward en Hans, van Webmapper, 'college' gegeven over de samenhang van allerlei tools en standaarden en hebben we via Skype nog meegedacht met Maarten, die een (interne) Missing Maps party organiseerde. We hebben geïnventariseerd wat we voor hem nog konden doen, maar verder dan linkjes naar voor/na situaties kwamen we ook niet. Wel leuk om even contact te hebben met een andere Missing Maps organisator in Nederland. Hoe meer hoe beter! Ik moet zeggen dat Skype toch wel een heel handige uitvinding is hoor. Datascraping en visualisatie voor De Correspondent: woordgebruik bij de VN De tweede dag stond in het teken van de concrete toepassing. Vanuit De Correspondent was een oproep gedaan om met hen te kijken hoe het woordgebruik van de Verenigde Naties verandert. Een mailtje aan Sanne Blauw met de vraag of we dat ook geografisch konden duiden en zo in kaart konden brengen (wordt er in Europese toespraken meer over gender gesproken dan in Afrika? Is veiligheid Santiago Giraldo vanuit New York. Sanne legt het project uit. voor Zuid-Amerika belangrijker dan voor Azië?) was genoeg aanleiding om haar een dagje over de vloer te krijgen. Moderne communicatie? om er patronen in te vinden en te visualiseren. Misschien dat de VN wel een extract van de database geeft als je het netjes vraagt... CartoDB. Met Sanne als coach is iedereen in de beginselen van de VN-dataverzameling ingewijd, maar allemachtig, dat is niet niks! Om zulke hoeveelheden data van het web te genereren is het echt nodig om te kunnen datascrapen: een script programmeren dat systematisch informatie ophaalt, omzet en wegschrijft. De data kan natuurlijk handmatig van een website worden gekopieerd om in Excel te plakken, maar als je meerdere jaren en alle landen wilt vergelijken, dan wordt het echt monnikenwerk. De database die de VN beschikbaar stelt, zou soelaas kunnen bieden, ware het niet dat zoeken op meerdere termen haast niet gaat, en er maar een beperkt aantal resultaten kan worden binnengehaald. Toch maar echt sera pen dan... Willy en Jonna laten zien wat samenwerking op kan leveren: met Willy's kennis van de programmeertaal R, en de handigheidjes van Jonna om de website uit te pluizen op de juiste bronnen hebben zij de eerste data van de website weten te grabbelen en omgezet naar een in Excel in te lezen CSV-be- stand (zie blog menwhostareatmaps.com). Het begin is dus gemaakt, maar onze kracht ligt meer in de visualisatie dan in het data scrapen. Dus als het je lukt (handiger dan wij) data te vinden, gaan we er graag mee verder Op vrijdag is met Sanne geskypet, om de werkwijze en resultaten te bespreken. In de loop van de week is een kaart gemaakt van de steun voor de VN-resoluties die door Neder land zijn ingediend. Deze kaart is op zeer moderne wijze van computer-tot-computer geskypet, zoals in de foto is te zien. Het geheel gaf aanleiding tot een vervolg. Overigens is de werking van de VN-organen wel een echte eye-opener geweest. Wie steunt wie bij wat voor soort resoluties leent zich geweldig voor een geografische spider, of misschien een mooie timelapse kaart. Mapillary Dag drie heeft Philippe ons meegenomen in de wereld van Mapillary. In gesloten formatie liepen we door de loopgraaf rond het doolhof, met camera's alle kanten uit. Het idee achter Mapillary is een beeld van de wereld in aan eensluitende foto's te maken. Crowdsourced, net als Wikipedia en OpenStreetMap, dus niet per sé met auto's die door grote firma's inge zet worden (hoewel die vast geplaatst worden als ze als open data beschikbaar gemaakt zouden worden, dat gebeurt in OpenStreet Map natuurlijk ook). Het resultaat staat op

Geo-Info | 2015 | | pagina 59