27e Internationale Kartografische Conferentie (ICC 2015) Verslag Rio de Janeiro, 24 - 28 augustus 2015 Een eerste algemene indruk van het congres was, dat het een wat rommelige organisatie had (registratie en betaling, indeling van presentaties, programmaboekje en bewegwijzering), met een kleinere opkomst dan bij het vorige ICC in Dresden. Er waren ca 700 deelnemers, met vooral weinig mensen uit Spaanssprekend Latijns Amerika. De bedrijfstentoonstelling had ook minder deelnemers. Het Braziliaanse wetenschappelijke comité had echter uitstekend werk gedaan bij de selectie van de papers, die van hoog niveau waren. Tijdens het congres viel gaandeweg alles op zijn plaats, de conferentieruimte was prima, omdat alles - presentaties, tentoonstellingen, bedrijvenstands - pal naast elkaar lag, goed bereikbaar naast een metrostation. En natuurlijk was de locatie, Rio de Janeiro, overweldigend. Voor sommige Nederlandse deelnemers was het hoogtepunt van de conferentie de voet balderby tussen Flamengo en Vasco da Gama in het Maracana-stadion (uitslag: 1-1), voor anderen het uitzicht vanaf het Suikerbrood of de Corcovado-berg. Maar een constante indruk van de 12 Nederlandse deelnemers (allemaal verkouden vanwege de aircondi tioning) was, na afloop, toch bewondering voor de Braziliaanse collega's, vooral van de Universiteit van Rio, De Federale Universiteit van Parana in Curitiba en van het Instituto Brasileiro de Geografia e Estatistica (IBGE, de plaatselijke topografische dienst plus CBS) die dit allemaal georganiseerd hadden. In dit verslag willen we aangeven welke nieuwe kartografische ontwikkelingen, trends en initiatieven men hier kon signaleren. Bij de opening van het 27e ICC in Rio de Janeiro werd ook meteen het International Map Year geopend, door vertegenwoordigers van de VN. Iedereen werd verzocht om, op onwaar schijnlijke plaatsen op de wereld, gekleed in het I love maps T-shirt dat aan alle deelnemers werd uitgereikt, een selfie te maken en die vervolgens op te sturen om op de IMY-website op te nemen. Tevens was er bij de opening een geweldig koor van de IBGE, waarvoor zelfs een ICA-lied was gecomponeerd. Menno-Jan Kraak nieuwe ICA-voorzitter In Rio werd tijdens de aan het ICC gekop pelde Algemene Ledenvergadering het nieuwe ICA-bestuur voor de periode 2015-2019 gekozen met Menno-Jan Kraak als voorzitter (zie figuur2) en Laszlo Zentai uit Hongarije als Secretary-General. Er waren negen kandidaten voor de zeven posten van vice-president, en gekozen werden Lynn Usery (USA), Sara Fabrikant (Zwitserland), David Forrest (GB), Vit Vozenilek (Tsjechië), Monika Sester (Duitsland), Pilar Sanchez (Spanje) en Yaolin Liu (China). Figuur 2 - De scheidende (Georg Gartner, rechts) en nieuwe (Menno-Jan Kraak) IGA-voorzitter. Foto Laszlo Zentai. Voor de Algemene Ledenvergadering geldt de verplichting dat elke lidstaat een verslag over de kartografische productie in de afgelopen vier jaren inlevert. Het Nederlandse nationale report is in het nummer 2015-4 van de Geo-lnfo verschenen. Omdat in datzelfde nummer ook het themanummer over het International Map Figuur 1 - De stadsderby Flamengo-Vasco da Gama (1-1) in het Maracana-stadion. Foto E. Heere.

Geo-Info | 2015 | | pagina 62