2015-5 I Geo-Info 1 63 Figuur 5 - Beeld uit de "cartomentary" van de ETH-Zürich. Onderwijs Met in totaal 18 mondelinge en zeven poster presentaties kwam het kartografisch onderwijs uitgebreid aan de orde. Behandeld werd het onderwijs op alle niveaus, van middelbaar tot universitair. De nadruk lag echter wel op nieuwe onderwijsmethoden als MOOC's (Massive Open Online Courses) en e-learning. Alle ICA-commissies houden tijdens een ICC ook altijd een vergadering over het onder zoek- en activiteitenprogramma voor de komende 4jaar en in dat kader was er ook de vergadering van de Commission on Education and Training (CET). Commissievoorzitter David Fairbairn sprak zijn zorgen uit over het voortbestaan van de commissie. In tegenstel ling tot de andere commissies binnen de ICA, heeft CET geen duidelijk onderzoeksprofiel. Desondanks werd geconstateerd dat met de opkomst van e-learning, blended learning en MOOC's, maar ook de teruglopende interesse van studenten voor kartografie in een groot aantal landen (daarom was de presentatie van Kristien Ooms uit Gent, over haar onderzoek naar de ervaringen van leerlingen/studenten met de nieuwe onderwijsmethoden zo relevant), de uitdagingen voor de commis sie groot zijn. Concreet is afgesproken dat er wordt gekeken of een internationale BOK (Body of Knowledge) haalbaar is en of er een themanummer over onderwijs kan komen van het in Rio gelanceerde nieuwe International Journal of Cartography. Geodesign Een betrekkelijk nieuwe ontwerpmethode is geodesign. Dit is een ontwerpmethode waarbij diverse disciplines, bijvoorbeeld planologen, architecten en stedenbouwkundigen geza menlijk een gebiedsontwerp maken, waarbij geo-informatie centraal staat. Kern van deze methode is een gebiedsontwikkelingsscenario dat in een iteratief proces wordt aangepast. In ICC-verband is er nog niet eerder aandacht besteed aan deze methodiek, maar dit jaar was er een zogenaamde 'special session' over geodesign. Alle presentatoren in deze sessie kwamen uit Brazilië, en presenteerde case studies en best-practices. Eén van de meest opvallende presentaties ging over Crowd sourcing for Geodesign, een presentatie waarin duidelijk werd hoe twee belangrijke trends (crowd sourcing en gezamenlijk ontwerp) samenkomen. Gebruik, gebruikers, bruikbaarheid, cognitie, geovisualisatie en kaartontwerp Hoewel er nog steeds veel moet gebeuren op het gebied van het verbeteren van het ontwerp van kaarten, was de paper van Ken Field over experimenten met nieuwe en aangepaste thematische kaarttypen nog maar een van de weinige op dit traditionele onder zoeksgebied. Terugkomend van een achter stand is de nadruk sinds de eeuwwisseling steeds meer komen te liggen op onderzoek naar gebruik, gebruikers en bruikbaarheid en bijvoorbeeld op de weergave van temporele ruimtelijke informatie. Dit bleek onder andere uit de succesvolle en goed bezochte workshop met de titel Envi sioning the future of cartographic research die voorafgaande aan de grote conferentie werd gehouden bij de Federale Universiteit van Parana in Curitiba, anderhalf uur vliegen ten zuiden van Rio de Janeiro. Aan de workshop werden bijdragen geleverd door leden van de ICA commissies Use and User Issues, Cognitive Visualization, Geovisualization en Map Design. Ook tijdens de conferentie in Rio zelf kwamen de gewijzigde verhoudingen tot uiting in het aantal sessies over de door deze commissies bestreken thema's. Op bijna elke dag waren er wel aparte sessies (steeds in dezelfde zaal; een zeer gebruiksvriendelijke oplossing van de organisatoren, die niet voor niets op de ledenlijst staan van de gebruikerscommissie) over cognitie, kaartgebruiken geovisualisatie, terwijl er maar één sessie was over kaartont werp en twee over thematische kartografie. Sommigen vragen zich af waarom er zowel een ICA-commissie over cognitieve aspecten als een commissie over gebruiken gebruikers is. Dat is heel simpel: de laatste commissie richt zich op de vraag of iets (m.n. een kaart) werkt of niet, terwijl de eerste commissie wil weten hoe dat dan werkt, met name in het brein van de (kaart-) gebruikers. Op beide vlakken is nog heel veel te doen, maar de beide commissies vinden elkaar vooral op het gebied van de ontwikkeling van methoden en technieken van gebruikersonder zoek. Op de conferentie in Rio lag de nadruk hierbij al wat minder op oogbewegingssregis- tratie (een 'hot topic' bij de vorige conferentie in 2013 in Dresden), maar wat meer op het gecombineerd inzetten van verschillende methoden en technieken in een en hetzelfde gebruikersonderzoek. Verschillende methoden en technieken leveren namelijk complementaire inzichten op. Daarbij is bijvoorbeeld ook de toepassing van een biosensor, een polsband die de emotionele gevoelens van een testpersoon kan meten, interessant. De emoties van gebruikers worden ook steeds meer gekarteerd, al dan niet door de gebrui kers zelf in kartografische crowdsourcing projecten. Denk bijvoorbeeld aan het in kaart brengen van aanbevelingen in toeristische applicaties. Dit verschijnsel wordt vaak ook aangeduid met de term 'emotional mapping' naast het meer algemene participatory map ping. Op het gebied van de geovisualisatie wordt de aandacht nu bijna volledig gericht op het omgaan met en het visualiseren van ruimtelijk-temporele informatie. Het is mooi om te zien dat relatief veel vrouwen en jongeren geïnteresseerd zijn in al deze nieuwe zwaartepunten van het karto grafisch onderzoek. Dit komt ook tot uiting in de nieuwe samenstelling van de kernen van de ICA-commissies. Oudere mannen (een verschijnsel waar ook de ICA nogal aan leed) hebben plaatsgemaakt voor jongere vrouwen. Bij de commissies Cognition en User, User and Usability Issues zijn nu bijvoorbeeld vijf van de zes voorzitters en vice-voorzitters vrouw. Een prima ontwikkeling! Internationale kaartententoonstelling Een vast onderdeel van de ICC is de kaar tententoonstelling, waarbij kaarten, atlassen, onderwijsproducten, globes en digitale pro ducten en services getoond worden. Ditmaal met een uitgebreide Nederlandse inzending, variërend van kaarten met fietsroutes langs de

Geo-Info | 2015 | | pagina 65