t W V. Zwaarte kYèctitp 2015-5 I Geo-Info Geodetisch monument in De Bilt SV g*381254' prr./i' Ji3Sf4 JP H»3.78flm+i(. '-ril Lab oor Figuur 8 - A world of lotus, a world of harmony door Liao Zhiyuan (15 jaar), uit China. Foto E. Heere. Een aardige kaart is Figuur 3, die toont hoe de Portugezen tegen Brazilië aankeken. Topografie was, als het al bekend was, minder belangrijk. Wel dat er kannibalisme voor kwam! De laatste tentoonstelling was de meest specifieke en daardoor de leukste. Het was in het Museu Naval en toonde chronologisch de ontwikke ling van de hydrografische kaarten van de Baai van Guanabara (waar Rio aan ligt). Sluiting Organisator Paulo Menezes moest huilen bij de sluiting van het 2/ ICC - het was allemaal span nend geweest. In de Braziliaanse kartografische vereniging had er pal voor het congres nog een paleisrevolutie plaatsgevonden, er was vooraf veel kritiek geweest, maar het was toch allemaal goed verlopen! Bij de slotzitting kregen de uit gaande bestuurders een Certificate of Apprecia tion. David Fairbairn, de vorige Secretary-General, werd een honorary fellowship toegekend, en Corné van Elzakker die aftrad als voorzitter van de ICA Commission on Use and User Issues (Hij wordt opgevolgd door Kristien Ooms uit België), kreeg een Diploma for Outstanding Services to ICA. Menno-Jan Kraak hield bij de sluiting een korte rede, Visions for the future, waarin hij het beleid voor de komende vier jaar uitstippelde en meteen twee initiatieven lanceerde: 1. Which maps did really matter, when did a map make the difference? (de ka rtog rafen werd gevraagd zulke kaarten te identificeren, die zullen dan opgenomen worden op de IMY- website, en ook deel uitmaken van de grote kaartententoonstelling in de VN in New York in augustus 2016 tijdens de UN-GGIM conferentie. 2. Mapping for each of the 17 sustainability devel opment goals. Er is een werkgroep opgezet die voorstellen zal doen hoe elk van de 17 duurzaamheidsdoelstellingen van de VN kartografisch versterkt kunnen worden. Het volgende, 28e ICC zal worden gehouden van 2-7 juli 2017 (dus ook tijdens het vuurwerk op de 4th of July!) in het Marriott-Wardmann Park hotel in Washington. Voor 2019 werd Tokio gekozen in plaats van Florence, dat met een weinig inspirerende wervingsactie kwam. Niet alles wat op een grote conferentie als deze aan de orde kwam in de vele paralelle sessies kon in dit verslag worden behandeld. De confe rentiewebsite (www.icc2015.org/) is echter nog steeds in de lucht en daarop staat het vol ledige programma. Op de website van de ICA (icaci.org/files/documents/ICC_proceedings/ ICC2015/) staan inmiddels de volledige Proceedings van ICC2015. Daarnaast wordt een selectie van gereviewde artikelen gepubliceerd in de Engelstalige tijdschriften The Cartographic Journal, Cartography and Geographic Information Science en Cartographica. Tenslotte zijn er ook een aantal artikelen gepubliceerd in het voor deze conferentie gepubliceerde boek Carto graphy - Maps Connecting the World. Bart Broex, Corné van Elzakker, Elger Heere, Barend Köbben, Ferjan Ormeling en Haico van der Vegt Bart Root en ondergetekende hebben dit voorjaar een bezoek gebracht aan het voor malige gebouw van het KNMI waar het ijk punt van alle zwaartekrachtmetingen van en door Vening Meinesz zijn begonnen. In de kelder is een ijkpunt, maar ook op één van de leuningen van de buitentrap. Dit ijkpunt is ook door anderen gebruikt zoals BPM (later Shell) voor ijking van hun eigen gravimeters. Nu is de FIOD-gebruiker van het gebouw. Hierbij één van mijn foto's van Bart Root met de Holweck Lejay-gravimeter, bij het buiten- punt. Op de foto is rechts van het instrument een heel klein koperen plaatje te zien met de tekst 'Laboratorium voor Geodesie'. Zie daar voor ook de aparte foto. Het is een geodetisch monument geworden! Joop Gravesteijn

Geo-Info | 2015 | | pagina 67