Ontdek 200 jaar topografie met topotijdreis.nl 2015-6 I Geo-Info 9 ruimten (en hun begrenzingen) noodzakelijk voor de inrichting van een efficiënt beheer van openbare ruimten, handhaven (parkeren) in de openbare ruimte, voor openbare orde en veiligheid (een melding vanuit een straat die niet in gemeentelijke geo-viewer Atlas staat, is niet gewenst) en als hulpmiddel voor een gemeentebreed documenten- en zaakarchief, omdat je dan een geografische naam in een document kunt verbinden met een locatie en daarmee heel gemakkelijk een kaart kunt oproepen. Met dit bestand als basis kunnen we de diverse toepassingen verder gaan ontwikkelen. Wat is eigenlijk een openbare ruimte? Voorafgaand aan het begrenzen van een openbare ruimte rijst de vraag: "wanneer zou een gebied een zelfstandige openbare ruimte moeten of kunnen zijn?" Deze vraag viel bui ten de scope van het project, want dat richtte zich op het inventariseren van bestaande openbare ruimten. We gaan toch deze vraag in een afzonderlijk onderzoek beschouwen. Ook de gemeentelijke Commissie Naam geving Openbare Ruimten worstelt van tijd tot tijd met deze vraag. Er komt soms een aanvraag binnen voor een terrein waar je op gevoel van zegt dat het geen openbare ruimte is, maar waar toets je dat aan? Een rondvraag bij enkele collega-gemeenten gaf ook geen duidelijk beeld en op het web zijn verschil lende meningen te vinden (waaronder de meest voorkomende 'dat er geen heldere definities zijn'). Vanzelfsprekend is, dat een openbare ruimte waar adressen aan komen, afgebakend moet worden en een naam moet krijgen. Maar moet de ruimte publiek bezit (gemeentelijk of rijksei gendom) zijn? Er zijn winkelcentra waarbinnen de winkels een eigen huisnummer hebben, Figuur 6 - Elleboogsteeg: openbare ruimte, maar niet toegankelijk. maar die centra zijn eigendom van een beleg ger. Het criterium 'openbaar toegankelijk' dan? Een winkelcentrum kan in sommige gevallen 's nachts voor het publiek gesloten zijn. En in het centrum van Amsterdam zijn stegen als openbare ruimte aangemerkt inclusief adressen, die toch 's avonds worden gesloten om onverlaten buiten te houden (zie figuur 6). Het criterium 'omvang' is evenmin generiek bruikbaar: een klein parkje dat duidelijk afge bakend is door enkele omliggende wegen, kan heel goed een zelfstandige ruimte zijn, terwijl een grote bosschage langs een weg dat niet is. We komen vooralsnog niet verder dan het globale criterium dat het een ter plaatse herkenbare, afbakenbare plek moet zijn, die in het maatschappelijk verkeer relevant is, en die in beginsel zonder enige beperking toeganke lijk is voor het publiek. Het moet dus 'voelen' als een logische eenheid. En het is zaak om daarbij altijd de doelstelling van naamgeving voor ogen te houden, namelijk dat het een locatieaanduiding is die gedurende (zeer) lange termijn bruikbaar moet zijn. Ik verwacht niet dat we het criterium veel scherper zullen krijgen. Het zal uiteindelijk altijd een keuze moeten worden in de amb telijke voorbereidingsprocedure in samenspel met de Commissie Naamgeving Openbare Ruimte. Als een lezer van dit blad een concre ter criterium kent, dan houden wij ons daar zeer voor aanbevolen. Ad van der Meer. Ad is werk zaam als manager inwinning en Beheer bij Basisinformatie bij de gemeente Amsterdam. Ad is bereikbaar via a.vandermeer@msterdam.nl. Tijdens de Esri-GIS-conferentie is de website topotijdreis.nl gelanceerd, een website die 200 jaar topografie ontsluit. Ulrike Schild, hoofd afdeling Geo-Informatie en Vincent van Altena, GIS-specia- list presenteerden de Topotijdreis onder het mom 'Wie jarig is, trakteert'. De Nederlandse overheid maakt al sinds 1815 onafgebroken topografische kaarten en het Kadaster viert dit jubileum. Tijdreis Op topotijdreis.nl kan iedereen eenvoudig bekijken hoe een bepaald stukje Nederland er 50,100 of zelfs 200 jaar geleden uitzag. Door de kaarten van de verschillende jaren te vergelijken is meteen duidelijk hoe Neder land zich heeft ontwikkeld. Zo zijn inpolde ring en verstedelijking duidelijk gevisuali seerd. Topotijdreis.nl is een leuke manier om te laten zien aan familie, vrienden, kennissen en buren wat het Kadaster zoal in huis heeft. Juist omdat de tijdreis ook voor particulieren interessant is wordt er uitgebreid over bericht op de Linke- dIn-, Facebook- en Twitter-accounts van het Kadaster. Deel deze berichten vooral op je eigen tijdlijn en in je eigen groepen! 200 jaar Nederland in kaart In 1815 werd het Topographisch Bureau opge richt. Sinds die tijd wordt Nederland dus officieel en onafgebroken in kaart gebracht. In 2004 werd de dienst onderdeel van het Kadaster. Hiermee haalden we jarenlange ervaring met het verzamelen van geo-infor- matie in huis.

Geo-Info | 2015 | | pagina 11