Historische Franse kaarten In het jaar 1747 gaf de Franse koning Lodewijk XV aan de kartograaf César-Frangois Cassini de Thury bevel een kaart van Frankrijk te vervaardigen, gebruikmakend van de nieuwe revolutionaire techniek van de triangulatie. Cassini (de kleinzoon van de astronoom die een aantal manen van Saturnus ontdekte en de onderverdeling van de ringen van die planeet die zijn naam dragen) deelde daartoe het land op in 180 rechthoeken van elk 80 bij 50 kilometer, en begon met de opname van een kaart op de schaal 1: 86.400. - *4 10 Geo-Info I 2015-6 Door Ferjan Ormeling Aldus begon één van de belangrijkste gebeur tenissen in de geschiedenis van de kaart vervaardiging. Het duurde meer dan 50 jaar voordat de kaart voltooid was door 4 generaties van de Cassini-familie. Het kaartwerk dat hier het resultaat van was staat bekend als de Kaart van Cassini. Deze bestond uit 180 kaartbladen die Frankrijk weergaven in een mate van detail die tot dan toe zijn gelijke niet kende, en die tot op heden wordt bewonderd. De kartografen van tegenwoordig hebben van uit een andere invalshoek belangstelling voor de kaart van Cassini, en wel omdat deze hen kan helpen bij het beantwoorden van steeds belangrijker vraagstukken op het gebied van de stedelijke planning. Het betreft hier vragen als: hoe verandert een wegennetwerk in de tijd? En: welke invloed heeft die verandering op het urbanisatieproces? Omdat de kaart van Cassini ons in staat stelt het wegennetwerk van toen direct met het huidige te vergelijken biedt de kaart een unieke mogelijkheid om die vragen te beantwoorden. Maar er is een probleem: hoe kan je een kaart die meer dan 200 jaar oud is zo digitaliseren dat je hem met modern kaartmateriaal kunt vergelijken? Dat is uitgezocht door Julien Perret en zijn collega's op het Franse Institut Géographique National (IGN) in Parijs. Digitaliseertechnieken hebben het onderzoek naar veel soorten historische documenten op zijn kop gezet. Kaarten bieden daarbij echter bijzondere uitdagingen. Één van de daarbij voor komende problemen is dat ze door het verou deringsproces fysiek vervormd raken, omdat het papier in verschillende richtingen kan uitzetten en ook door vouwen. Bij elk digitaliseerproces moet daar rekening mee worden gehouden. Een ander probleem is dat de 180 bladen van de kaart op verschillende tijdstippen en met verschillende maten van detaillering werden ver vaardigd. Bovendien was de kaart niet opgezet als een wegenkaart. Wegen breken aan de rand van de steden af, en er wordt niet getoond hoe ze binnen de stad aan elkaar verbonden zijn. waarschijnlijke verloop van een wegennetwerk binnen een stad voorspelt, wanneer dit niet wordt weergegeven. Daarnaast ontwikkelden ze automatische testmethoden waarmee ze konden nagaan hoe realistisch de netwerken waren. De knooppunten in een wegennetwerk moeten namelijk (bijna) allemaal met elkaar verbonden zijn, omdat niet verbonden punten in feite 'eilanden'zouden vormen. Het resultaat van het onderzoek naar de grootte en de verdeling van de verbindingen in het netwerk is daarmee een indicatie van de mate van realiteit van het resultaat. Die procedure toont aan dat de grote meer derheid van de wegen in de gedigitaliseerde kaarten één enkel netwerk vormde. Wel waren er ook geïsoleerde netwerken in de kaart, maar die correspondeerden met ook in werkelijkheid geïsoleerde gebieden zoals het eiland Jersey, of binnen grote boscomplexen gelegen, niet met doorgaande wegen verbonden, voetpaden. De uit deze digitalisering resulterende kaart toont het Franse wegennetwerk in de tweede helft van de 18e eeuw. Deze kaart zou een breed scala van weten schappers moeten interesseren, en vooral stadsplanologen zouden hiermee onderzoek kunnen doen naar de manier waarop wegen netwerken de spreiding van grote en kleine steden hebben beïnvloed. Netwerkonderzoe kers hebben goede data nodig om de kenmer kende eigenschappen van de ontwikkeling van netwerken in de werkelijkheid te kunnen begrijpen. En natuurlijk hebben historici met dit bestand een nieuwe manier gekregen om de geografie van een gebied in die periode te kun nen onderzoeken. Degedigitaliseerde kaarten zijn toegankelijk via de website [1]. Links [1] Gedigitaliseerde kaarten: http://bit.ly/1NQ2n3q. Om die problemen op te lossen hebben Perret en zijn collega's op verschillende momenten getekende kaartversies van dezelfde gebieden met elkaar vergeleken, om potentiële vervormin gen zoveel mogelijk tegen te gaan. Ze ontwik kelden ook een programma dat het meest Ferjan Ormeling is emeritus hoogleraar kartografie en als onderzoeker betrokken bij het UvA Explokart onderzoekproject Ferjan is te bereiken via f.j.ormeling@uva.nl

Geo-Info | 2015 | | pagina 12