2015-6 I Geo-Info 13 Inkortten en armoede Breda Factsheet O&I 03, 2014 Het gebruik van geo-informatie kan eenvoudig tot uitgebreid zijn. De adressen van sociale voor zieningen omzetten naar stippen op een kaart is eenvoudig. Geografische analyse en gegevens in samenhang met elkaar brengen is veel uitgebreider (en vraagt veel meer inspanning). Advies is om een voudig te beginnen en gaandeweg meer mogelijk heden ontdekken. Hoe is de geo-koffer anders, dan bijvoorbeeld 'kracht van de kaart'? Silvy: Hoewel het initiatief van 'kracht van de kaart' een prima initiatief is, is het niet meteen concreet toe te passen. De lezer wordt namelijk wel verteld over hoe en wat, maar de uitvoe ring wordt aan de lezer zelf overgelaten. Bij de geo-koffer kun je met behulp van het gemaakte stappenplan meteen aan de slag: de vragen zijn gedefinieerd, de presentatie is al klaar enzovoort. Je wordt aan de hand meegenomen zeg maar, net als met een koffer. Kees: De geo-koffer is erg praktijkgericht is. Andere initiatieven bieden nuttige achter grondinformatie en voorbeelden van praktische toepassingen in het gemeentelijke werkveld. Beide initiatieven vullen elkaar prima aan. Rob: De geo-informatiewereld zelf hoeft niet meer te worden overtuigd van de toegevoegde waarde van geo-informatie. Het is aan de geo-collega's om anderen deze meerwaarde te laten ervaren. Met de geo-koffer hopen we een antwoord te geven op "maar waar moet ik beginnen"? Is de geo-koffer alleen bedoeld voor het sociale domein? Rob: Het stappenplan in de geo-koffer is bedoeld als handvat om je collega's te laten kennismaken met geo-informatie. De beschreven stappen zijn universeel toepasbaar. Arjen: Hij is bedoeld voor alle vakgebieden binnen de gemeente, waar geo-informatie meerwaarde kan bieden. Het sociaal domein is uitgelicht als aansprekend voorbeeld. Silvy: Deze geo-koffer is versie i.o, Maar nieuwe versies van de geo-koffer kunnen diverse ontwik- kelrichtingen hebben, zoals andere domeinen. Hebben jullie de geo-koffer al in praktijk kun nen brengen? Silvy: Voordat we de geo-koffer lanceerden hebben we deze laten evalueren door een aantal grote gemeenten, die op het gebruik van infor matie bij het sociale domein al ver voorop lagen. Dat waren onder andere de gemeenten Utrecht en Dordrecht. Arjen: In de gemeente Weesp zijn we gestart met de pilot 'Ruimtelijke kijk op het sociaal domein'. Hierin wordt gebruik gemaakt van de 'Straatkubus', een geo-viewer gevuld met specifieke informatie ten behoeve van het sociaal domein. De collega's van het sociaal domein zijn hiermee net begonnen, behoorlijk enthousiast, maar hebben nog geen definitief oordeel over de toepassing. Rob: In het recente verleden hebben we in Amsterdam iets soortgelijks gedaan. Meestal krijg je enthousiaste reactie, maar dan... Het levend houden van de samenwerking met andere domeinen is lastig. Daarom is het raadzaam om klein te beginnen en aan te sluiten bij actuele thema's. Kees: Nog niet, maar dat gaat zeker gebeuren. Is de geo-koffer nu klaar? Kees: Het is een echte 1.0 versie en we hopen dat er een goed gevolg aan gegeven wordt. De uit breidingsmogelijkheden zijn legio en gezien de reacties tot nog toe moet het zeker lukken om volgend jaar een 2.0 versie te hebben. Silvy: De basis van de geo-koffer is af, maar er zijn nog volop ontwikkelmogelijkheden nog: zoals uitbreiding naar andere domeinen (veiligheid, milieu, natuur), aanvulling met andere voorbeelden en natuurlijk worden aanvullingen/ opmerkingen op de huidige geo-koffer ook erg op prijs gesteld. Rob: Hopelijk kan volgend jaar de themagroep hiermee verder aan de slag. Vooral in praktijk uit proberen en daardoor de geo-koffer verbeteren. Het is interessant om ook te kijken naar voorbeel den in combinatie met andere (basis) registraties, zoals het Handelsregister. Uiteindelijk hoeft er niet altijd een kaart uit te komen. Arjen: De geo-koffer is nooit af, er komen steeds nieuwe ideeën en toepassingen bij en dat maakt het ook een leuk initiatief. De geo-koffer is gepresenteerd op de verschil lende GGB-bijeenkomsten in het land. Daar zijn geo-koffers uitgedeeld in de vorm van een USB-stick. Als je ook zo'n leuke geo-koffer USB-stick wilt hebben, kan je terecht bij Silvy Horbach of Janneke van der Kurk van Dataland (j.vanderkruk@dataland.nl). De documenten, pre sentaties en voorbeelden zijn ook terug te vinden via de kennisbank van het GGB [i].Lijkt het je leuk om volgende jaar aan de slag te gaan met de geo-koffer 2.0 in de GGB-themawerkgroep, neem dan contact op met Janneke van der Kurk om je op te geven of gewoon voor meer informatie. Referenties [1] Kennisbank van het GGB: gemeentelijkgeoberaad.pleio.nl/ blog/view/39964082/themawerkgroep-geo-and-e-dienst- verlening-publiceert-geo-koffer Silvy Horbach (gemeente Schijndel), shorbach@schijndel.nl Arjen Deuring (gemeente Weesp), adeuring@weesp.nl Kees Burgler (gemeente Hoogezand-Sappermeer), c.burgler@hoogezand-sappemeer.nl Rob Kromwijk (gemeenteAmsterdam), r.kromwijk@amsterdam.nl Divera Baars (gemeente Lansingerland), Divera.Baars@lansingerland.nl Henk-Jan Schriemer (gemeenteAmersfoort), HJ.Schriemer@amersfoort.nl

Geo-Info | 2015 | | pagina 15