m 1 m 2015-6 I Geo-Info 15 Daarnaast liepen toen de volgende landelijke programma's: GIDEON en actieplan NOiV (Nederland Open in Verbinding), waarop we vanuit Geo-informatie wilden aansluiten. Zowel de verbetering van de ontsluiting als de aansluiting op (inter)nationale ontwikkelingen dachten we te kunnen realiseren met ontsluiting op basis van open source geo-componenten. In 2009 heeft de gemeente dan ook besloten om het e-formulier behorende bij het Midoffice- product 'Melding Openbare Ruimte' te integre ren met een open source geo-viewer. De eerste versie van deze viewer was echter nog niet generiek genoeg om breed in te zetten voor de ontsluiting. Begin 2011 hebben we toen besloten om samen met de Open Geo Groep dit product en onze infrastructuur verder te ontwikkelen. Binnen de huidige ontsluiting van geo-infor- matie komen de eerder genoemde nadelen niet meer voor. De ontwikkelde thematische web-apps worden breed ingezet zowel intern en extern. En de vraag om nieuwe web-apps te creëren neemt toe, ook vanuit het Sociaal Domein. We zien onze dienstverlening als een soort olievlek uitbreiden. Neergezette infrastructuur De volgende infrastructuur voor de ontsluiting van geo-informatie op basis van open source componenten is weergegeven in figuur 1. Op hoofdlijnen is de informatiestroom als volgt: Brondata wordt opgeslagen in een database. Van deze opgeslagen data worden vervolgens webservices gemaakt, die binnen de ontwikkelde viewer getoond kunnen worden. De brondata wordt door verschillende services verwerkt en centraal opgeslagen in een zogenoemd (Geo)- gegevensmagazijn. Op basis van deze data wor den vervolgens OGC[i]-webservices aangemaakt (WMS, WFS) met de open source-kaartserver: GeoServer. Van de luchtfoto's bouwen we een tilecache op met behulp van de open source-software: MapProxy. Vervolgens wordt deze ook als service aangeboden (WMTS). De viewer is gebaseerd op de open source- software: OpenLayers 2.13, waaromheen nog een dunne schil aan Nieuwegein-specifieke functionaliteiten is ontwikkeld. Dit samen vormt onze viewer. Een bundeling van specifieke interne en externe services vormt tezamen een themati sche web-app (bijvoorbeeld Geluidbelasting). De ontsluiting van deze web-apps gebeurt zowel intern als extern. Deze web-apps bieden we gebundeld aan in een zogenoemde geo- Appstore (figuur 2). Daarnaast bieden we de Nieuwegein in Beeld Omschrijving Open Data rJ Deze app laat de meest actuele luchtfoto zien van 2015, Ma selectie van één van de knoppen [Obliek] of [Streetview], opent na selectie in de kaart, zich een viewer met oblique beelden (Beide ook van 2015), of google streetview beelden (jaartal onbekend) Mote: panoramas en de obliques werken niet op de I- pad, deze knoppen zijn dan ook niet zichtbaar. Melding Openbare Ruimte m Hierin staan de actuele openstaande meldingen. De App begint met het aantal openstaande meldingen per wijk. Ma Inzoomen zijn de Individuele meldingen selecteerbaar, en kan er tevens op melding categorie gezocht worden. (Bijvoorbeeld groen en wegen). Door de melding te selecteren is er nog wat informatie beschikbaar over de melding, waaronder het zaaknummer zoals deze bij de gemeente biekend is. Door de prikker de selecteren (rechts boven) kan er zelf ook een melding gedaan worden, door de prikken In de kaart. Kijk ook eens op de: website Honden uitlaat ka art Open Data Binnen deze kaart vindt men de bepalingen die gelden voor het uitlaten van honden. Meer informatie op de website Gein idskwa liteitskaart Open Data Geluidkwallteits-gegevens van 2011. De geluidkaart bevat de geluidcontouren van drie verschillende bronnen: wegverkeer, sneltram en industrie, zowel over het etmaal als in de nacht. Via het menu rechtsboven leunt u de gewenste weergave kiezen. U kunt tevens de achtergrond wijzigen. Meer Informatie op de website Figuur2 - Geo-Appstore op www.nieuwegein.nl. web-apps extern ook aan binnen de webpa gina's en e-forms van de gemeente. Zoals uit figuur 2 blijkt is er in de externe geo-Appstore ook een link met het open data-portaal van de gemeente (figuur 3). De data kan hier direct gedownload worden in verschillende formaten door een download service van GeoServer aan te roepen. Metadata wordt momenteel beheerd in de open source-software GeoNetwork. Geo- Network voedt op zijn beurt het Nationaal Georegister. Financieel voordeel ten opzichte van closed source? Na 5 jaar ervaring met de doorontwikkeling en beheer van open source componenten kan de gemeente stellen dat open source niet substantieel goedkoper is dan andere 'closed source'-oplossingen. Beide omgevingen vergen hun eigen ondersteuning. Hiervoor zal altijd een beheer- en onderhoudcontract afgesloten moeten worden, al is het maar voor dekking van de risico's om continuïteit te borgen. Geld wat bij 'closed source' besteed werd aan licenties en onderhoud en aankoop van nieuwe modules, wordt in Nieuwegein nu besteed aan doorontwikkeling en beheer. Veel ontwikkelde functionaliteiten, zijn uit eigen middelen betaald. Nu er een goede basis ligt, vragen we voor functionaliteiten die meer ontwikkeltijd vergen of de interne opdracht gever bereid is om mee te betalen. Doordat hetgeen we aanbieden naar tevredenheid is, zien we ook hiervoor de bereidheid toenemen. Partijen/gemeenten die de door ons ont wikkelde functionaliteit afnemen zijn wel voordeliger uit dan een dergelijk 'closed

Geo-Info | 2015 | | pagina 17